Kultūras ministre Dace Melbārde piedalījās š.g. 23.maija Eiropas Savienības (ES) Izglītības, jaunatnes, kultūras un sporta ministru padomes sanāksmē, kurā tika panākta vienošanās attiecībā uz direktīvā par audiovizuālo mediju pakalpojumiem ietverto, kā arī pieņemti Padomes slēdzieni attiecībā uz ES stratēģisko pieeju starptautiskajās kultūras attiecībās un pieeju kultūrai caur digitālajām ierīcēm, fokusējoties uz auditorijas attīstību.
Eiropas Komisija ar iniciatīvu veikt izmaiņas audiovizuālo mediju regulējumā nāca klajā 2016. gadā. Tās mērķis - reaģēt uz digitālās pārejas radītajām pārmaiņām tehnoloģiju jomā un tirgū, lai veicinātu Eiropas audiovizuālās nozares konkurētspēju, vienlaikus sargājot tādas pamatvērtības kā nepilngadīgo aizsardzība, mediju plurālisms, kultūru daudzveidība un patērētāju tiesību aizsardzība.
Izvērstās debatēs Padome vienojās apstiprināt Maltas Prezidentūras ierosināto kompromisa tekstu, pamatojoties uz sekojošo:
direktīvas darbības joma paplašināta, lai iekļautu arī sociālo mediju pakalpojumus, ja audiovizuāla satura nodrošināšana ir būtiska šādu pakalpojumu daļa;
noteikumi par jurisdikciju ir racionalizēti un sadarbības procedūras starp dalībvalstu nacionālajiem regulatoriem ir pastiprinātas, lai risinātu problēmas, kas saistītas ar pārrobežu pakalpojumiem, it īpaši gadījumos, kad pakalpojumu sniedzēji ir bāzēti vienā dalībvalstī, bet to mērķauditorija atrodas citā. Tāpat paredzēts, ka sadarbībai starp valstu regulatoriem ir jābūt efektīvai un ātrai, kā arī pēc citas dalībvalsts pieprasījuma tā jāveic 2 mēnešu laikā;
Eiropas darbu popularizēšana attieksies arī uz video, pēc pieprasījuma pakalpojumu sniedzējiem, paredzot minimālo kvotu – 30% kataloga satura ir jāsastāv no Eiropas darbiem. Tāpat dalībvalstīm būs iespēja pieprasīt finansiālu ieguldījumu no mediju pakalpojumu sniedzējiem, tostarp arī tādiem, kuru uzņēmējdarbības vieta ir citā dalībvalstī, izņemot jaun-uzņēmumus un mazos uzņēmumus.
Regulējumā tika ietvertas arī normas, par kurām aktīvi iestājās Latvija, it īpaši par valsts regulatīvo iestāžu neatkarību, mediju īpašumtiesību pārredzamību un vajadzību pilnveidot medijpratību.
Pēc vienošanās Padomē tiks uzsāktas sarunas ar Eiropas Parlamentu. Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komiteja par ziņojumu balsoja 2017. gada 25. aprīlī, un š.g. 17. maija plenārsēdē komitejai tika piešķirtas pilnvaras sākt sarunas ar Padomi.
Tāpat 23.maija Padomes sēdē tika pieņemti Maltas Prezidentūras sagatavotie ES Padomes secinājumi par ES stratēģisko pieeju starptautiskajām kultūras attiecībām. To mērķis - noteikt galvenos elementus, kas sekmētu stratēģiskā ietvara izstrādi starptautiskajām kultūras attiecībām, turpinot Slovākijas prezidentūras laikā organizētās ES kultūras ministru diskusijas par kultūras lomu ES ārējās attiecībās. Secinājums - lai panāktu ES stratēģisko pieeju starptautiskajām kultūras attiecībām, tiks izveidota Prezidentūras draugu grupa, kuras galvenais uzdevums būs izstrādāt stratēģisko pieeju, ņemot vērā pastāvošās sinerģijas starp dažādām politikas jomām. Jau jūnijā Maltas prezidentūra organizēs pirmo Prezidentūras draugu grupas sanāksmi, pēc tam darbu jautājumā turpinās nākamās ES prezidentvalstis.
Padomes sēdē topošā ES prezidentvalsts – Igaunija - iepazīstināja ar nākamo 6 mēnešu ES Padomes darba prioritātēm (Igaunija prezidentūru pārņem no š.g. 1.jūlija). Igaunijas kultūras ministrs Indreks Sārs (Indrek Saar) informēja, ka Igaunijas prezidentūras visaptverošā prioritāte kultūras jomā ir „digitāla Eiropa un brīva datu aprite“. Igaunijas prezidentūra fokusēsies uz pārrobežu e-komercijas un e-pakalpojumu attīstību, modernas un drošas elektroniskas komunikācijas nodrošināšanu, kā arī uz pārrobežu digitālo sabiedrisko pakalpojumu veicināšanu. Kultūras jomā Igaunijas prezidentūra plāno izstrādāt Padomes secinājumu projektu par pieeju kultūrai caur digitālajām ierīcēm, fokusējoties uz auditorijas attīstību, kā arī, sekojot Eiropas Komisijas darba programmai, strādās pie likumdošanas akta, kura mērķis būs cīnīties pret kultūras mantojuma prettiesisku importu un eksportu ES teritorijā. Tāpat aktīvi tiks turpināts darbs pie Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvas pārskata un uzsākts trialogs ar Eiropas Parlamentu, lai panāktu vienošanos par šo likumdošanas aktu.
Informāciju sagatavoja:
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67330343, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv