Ministrijas jaunumi Mediju politika
Viedtālrunis

Kultūras ministrs Nauris Puntulis nosūtījis vēstuli Īrijas Tūrisma, kultūras, mākslas, sporta un mediju ministrei Katerīnei Martinai (Catherine Martin), lai informētu, ka tuvākajās dienās Latvijas mediju regulators - Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) - sazināsies ar ekvivalentu institūciju Īrijā (Broadcasting Authority of Ireland), lai ar ģeobloķēšanu ierobežotu atsevišķu Krievijas televīzijas programmu retranslāciju Latvijas teritorijā YouTube un Facebook platformās.

Tā kā sociālo mediju platformas YouTube un Facebook atrodas Īrijas jurisdikcijā, Īrijas mediju regulators ir atbildīgs par to, lai šīs video koplietošanas platformas atbilstu likumam. Ņemot vērā direktīvā ietverto tiesisko regulējumu, Īrijas mediju regulatoram ir tiesības ziņot par pārkāpumiem YouTube un Facebook un vienoties par atbilstošu risinājumu.

Jau ziņots, ka NEPLP ir konstatējis nopietnus pārkāpumus ar Krieviju saistītajās televīzijas programmās Rossiya RTR, Rossiya 24 un TV Centre International (TVCI). NEPLP 2022. gada 24. februārī apturēja šo programmu izplatīšanu Latvijā attiecīgi uz 5, 4 un 3 gadiem, pamatojoties uz to, ka visās minētajās programmās ir izplatīts saturs un aicinājumi, kas būtiski apdraud Latvijas valsts drošību, tās teritoriālo integritāti un arī Eiropas Savienības drošību kopumā.

“NEPLP lēmums attiecas uz visām izplatīšanas platformām Latvijas teritorijā, ne tikai uz retranslāciju, bet arī uz programmu izplatīšanu internetā, tāpēc NEPLP lēmumam būtu jāattiecas arī uz programmu izplatīšanu YouTube platformā. Apstākļos, kad internetā, tostarp YouTube, ierobežotās programmas vēl arvien ir pieejamas, NEPLP lēmums nevar sasniegt mērķi, jo saturs, kas apdraud valsts drošību, joprojām tiek aktīvi izplatīts un ir pieejams plašai sabiedrībai,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis, piebilstot, ka Latvijas mediju regulatora atklātie pārkāpumi ir arī acīmredzami YouTube kopienas vadlīniju pārkāpumi.

Šie NEPLP veiktie ierobežojumi tika pieņemti, pilnībā ievērojot Latvijas Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu un Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvu. Direktīva paredz, ka steidzamos gadījumos televīzijas programmu izplatīšanu var ierobežot, ja konstatētie pārkāpumi apdraud valsts drošību vai cenšas būtiski graut sabiedrisko kārtību un drošību.

 

Lita Kokale

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Lita.Kokale [at] km.gov.lv