Vizuālā māksla
Jette Loona Hermanis, 2023.
Jette Loona Hermanis, 2023.

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs priecājas ziņot par dalību divās starptautiskās mākslas mesēs oktobrī: ArtVilnius (13.–15. oktobris) un Paris Internationale (18.–22. oktobris) īpašās bezpeļņas organizāciju sadaļās. ArtVilnius meses projektu zonā līdzās laikmetīgās mākslas institūcijām no Lietuvas, Gruzijas, Austrijas un Polijas, Kim? pārstāvēs māksliniekus Jetti Loonu Hermanis un Indriķi Ģelzi. Savukārt Paris Internationale mākslas bezpeļņas organizāciju sadaļā paralēli četriem dalībniekiem no Kotdivuāras, Bangladešas un Francijas, Kim? prezentēs mākslinieka Viktora Timofejeva jaunākos grafikas darbus.

Laikmetīgās mākslas mesē ArtVilnius'23
13.–15. oktobris, 2023

Indriķis Ģelzis,

Darbu izlase no nesenās personālizstādes “Ūdeņaina dienas actiņa”, kas bija skatāma Kim? Laikmetīgās māksas centrā no 25. augusta–8. oktobrim, 2023.

Indriķis Ģelzis (1988) dzīvo un strādā̄ Rīgā, Latvijā. Ieguvis maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas Akadēmijā (Rīga) un Post-Graduate grādu HISK Higher Institute for Fine Arts (Gente). Nesenākās personālizstādes un duo-izstādes: VAGABOND / A Place Hard to Place, Jenny’s (Ņujorka, 2022); Yawn holding Fields, Tatjana Pieters (Gente, 2022); Figure of Everything, Castor (Londona, 2020); Pause for the Cause, CINNAMON (Roterdama, 2019); TABLEAU, ASHES/ASHES (Ņujorka, 2019); Nesenākās grupas izstādes: The 4 Gate Connection, Tatjana Pieters (Gente, 2020); Doors of Paradise, Union Pacific (Londona, 2018); Superposition, Joshua Liner Gallery (Ņujorka, 2018). Darbi kolekcijās: Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Museum of Recent Art (Rumānija), S.M.A.K. The Municipal Museum of Contemporary (Beļģija), The Lewben Art Foundation (Lietuva), “CELINE” ART PROJECT (Francija), Paul Thiers kolekcijā (Beļģija), Alain Servais ģimenes kolekcijā (Beļģija), Antoine De Werd kolekcijā (Nīderlande), Tanguy Van De Weghe kolekcijā (Beļģija), Francis Vanhoonacker kolekcijā (Beļģija), Frederic de Goldschmidt kolekcija (Beļģija), BTA ART kolekcija (Latvija), Colin Fernandes kolekcija (ASV), Zuzānu privātajā kolekcijā (Latvja).

Jette Loona Hermanis
Performance “Endling

13. oktobris, piektdiena, 18.00–19.00, SKATUVE
15. oktobris, svētdiena, 17.00–18.00, Kim? STENDS

Performance ir veltīta būtnei Endling, kas ir savas sugas pēdējā izdzīvojusī pārstāve. Tās nāve nozīmētu veselas sugas izzušanu. Šajā tēlā apkopota vientulība un ilgošanās pēc otras būtnes, radot sirreālas situācijas apokaliptiskā vidē, kas maldīgi apmierinātu tās ilgas.

Formāts: solo izrāde ar tekstu angļu valodā

Ilgums: 1h

Koncepcija, horeogrāfija, teksts un izpildījums: Jette Loona Hermanis

Scenogrāfijas elementi un dizains: Matiss Rucko

Kostīmi: Kirke Talu

Skaņa: Jette Loona Hermanis

Jette Loona Hermanis (1997) ir igauņu-latviešu performanču māksliniece un horeogrāfe. Ieguvusi horeogrāfijas bakalauru programmā SNDO (School for New Dance Development) Amsterdamā. Kopā ar Johanu Rozenbergu saņēmusi Igaunijas Teātra balvu Dance Award 2022 par darbu Eden Detail. Pavasarī Rīgā Kim? Laikmetīgās mākslas centrā bija skatāma viņas performance Frost Bite. Viņas performances apvieno posthumānu estētiku ar ķermenisku izteiksmi un mītiskiem, arhetipiskiem motīviem.

Par ArtVilnius

Kopš saviem pirmsākumiem 2009. gadā, ArtVilnius mese ir izaugusi un nostiprinājusies vietējā un starptautiskajā mākslas ainā kā vienīgā šāda vēriena mākslas mese reģionā. 14. tās izlaidums notiks Lietuvas izstāžu un kongresu centra LITEXPO trīs galvenajās zālēs un laukumā, piedaloties 70 mākslas galerijām un institūcijām un 300 māksliniekiem no 18 valstīm. Šogad meses uzmanības centrā ir performativitāte, aicinot diskutēt par šī jēdziena visplašākajām interpretācijām. Paralēli galeriju programmai tiek organizēta atsevišķa projektu zona, kurā dažādas bezpeļņas organizācijas un individuāli mākslinieki veido īpašas izstādes. Jau otro gadu pēc kārtas ArtVilnius projektu zonas kurators būs rakstnieks un kritiķis Valentīns Klimašausks. Projektu zonas trīs dienu programma "Today, Yesterday, Tomorrow" atklās performativitātes interpretācijas daudzveidīgā institucionālā un viesmākslinieku sastāvā.

Laikmetīgās mākslas mese Paris Internationale
18.–22. oktobris, 2023

Viktors Timofejevs

Darbu sērija Windows Without Buildings

Timofejeva jaunākie zīmējumi iemieso autora pastāvīgo interesi par sistēmām kā ģeneratīvu rīku, izmantojot izdomātus noteikumus un improvizācijas, lai radītu pseidoabstraktas, intīmas kompozīcijas. Blīvi slāņainā grafīta zīmējumā var saskatīt izkropļotus ierastos ielu skatus, kāpņu telpas, automašīnas un ēkas, kuros novērotā realitāte saplūst ar neizsakāmu zīmju radīšanu.

Viktors Timofejevs (1984) ir mākslinieks no Rīgas, kas šobrīd dzīvo Ņujorkā. Viņa starpdisciplinārajā praksē ietilpst ģeneratīvi video, glezniecība, instalācijas un skaņa, bieži šos medijus kombinējot. Viņš ieguvis maģistra grādu Roterdamas Piet Zwart institūtā un bakalaura grādu Hantera koledžā Ņujorkā. Autors rīko ikmēneša pasākumus, kas ietver filmu seansus, performances un sensorās deprivācijas klausīšanās sesijas No Moon projektu telpā Bruklinā, kuru līdzdibinājis 2018. gadā. Viņš ir piedalījies izstādēs Nacionālajā galerijā Prāgā (2022), 14. Baltijas triennālē Viļņā (2021), Ludviga muzejā Budapeštā (2020), Bozar Briselē (2020) un Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā (2020).

Par Paris Internationale

9. Paris Internationale mākslas mesē uzaicinātas piedalīties 65 galerijas no 25 valstīm. Šī galeriju dibinātā Parīzes mese ir novatoriska alternatīva tradicionālajām mākslas mesēm un dalībnieki tiek atlasīti, ņemot vērā to ietekmi vietējā mākslas ekosistēmā, kā arī to nozīmi pasaules mākslas ainā. Katru gadu Paris Internationale uzņem arī bezpeļņas organizācijas, kas tiek aicinātas piedalīties mesē bez maksas, lai veicinātu to darbību un stimulētu gan dzīvīgu diskursu par laikmetīgo jaunradi, gan jauno mākslinieku atpazīstamību, kuri darbojas ārpus tradicionā tirgus robežām. Šogad dalībai Paris Internationale ir izraudzītas piecas bezpeļņas organizācijas: Brihatta Art Foundation (Dhaka, Bangladeša), Goswell Road (Parīze, Francija), Joy (Parīze, Francija), Kim? (Rīga, Latvija) un Something (Abidžāna, Kotdivuāra).

Kim? dalība mākslas mesēs notiek ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

 

 

PRESES ATTĒLI

1. Laika kamuflāža: Acs pulkstenis, 2023. Nerūsējošais tērauds,  42,5x28,5x3 cm.

2. Laika kamuflāža: Robeža, 2023. Nerūsējošais tērauds, 42,5x28,5x3 cm.

3. Laika kamuflāža: Mute, ala un siekalu lietus, 2023. Nerūsējošais tērauds, 42,5x28,5x5 cm.

4. Jaunais virpulis, 2023. Nerūsējošais tērauds, akrila krāsa, 186x42 cm.

Visi attēli ir Kim? Laikmetīgās māksas centra īpašums. Fotogrāfs: Mārtiņš Cīrulis. Darbi no Indriķa Ģelža nesenās personālizstādes “Ūdeņaina dienas actiņa”, kas bija skatāma Kim? Laikmetīgās māksas centrā no 25. augusta–8. oktobrim, 2023.

5. Jette Loona Hermanis, 2023.

6. Viktors Timofejevs, Foreign Staircase (fragments), grafīts uz papīra, 2023.

7. Viktors Timofejevs, Apparition on 44th Street (fragmentsts), grafīts uz papīra, diptihs, 2023.