Tikai dažus gadus pēc pašreizējās trupas izveidošanas Jaunais Rīgas teātris (JRT) ar izrādi “Revidents” (režisors Alvis Hermanis) piedalījās Zalcburgas festivāla “Young Directors Project”, kur izcīnīja galveno balvu. Tas bija konkurss, kurā tika atlasīti jauno režisoru iestudējumi no visas pasaules. Ar šo notikumu sākās JRT un teātra mākslinieciskā vadītāja starptautiskā karjera, kurai 15 gadu garumā sekoja viesizrādes 40 pasaules valstīs un vairāk nekā 200 pilsētās, piedaloties visos pasaules lielākajos teātru festivālos. Iedvesmojoties no šī mūsu teātra vēstures piemēra, JRT izsludina projektu konkursu ar nosaukumu “JRT 2.0” (“Jauno Režisoru Teātris 2.0”).
2022. gada rudenī tiek plānota JRT atgriešanās teātra vēsturiskajās telpās Lāčplēša ielā 25. Pēc renovācijas mūsu rīcībā būs trīs teātra zāles (Lielā zāle un divas mazākas - ar 300 un 100 skatītāju vietām). Tas nozīmē, ka JRT iestudēs vairāk jaunu izrāžu sezonā nekā līdz šim. Arī JRT aktieru trupa skaitliski tiks papildināta ar Latvijas Kultūras akadēmijas JRT kursa studentiem. Teātrim būs vajadzīgi arī jauni režisori.
Projektu konkursā var piedalīties Latvijas un ārvalstu jaunie režisori ar savām jauniestudējumu idejām. Pieci labākie priekšlikumi tiks realizēti JRT paspārnē nākamās sezonas gaitā un, atgriežoties Lāčplēša ielas mājā, jauniestudējumi tiks izrādīti atsevišķā teātra festivālā ar nosaukumu “JRT 2.0”.
Projektu konkursa nolikums.
- Līdz 2021. gada 30. maijam jāiesniedz izrādes teksts, detalizēts jauniestudējuma idejas apraksts un vizuālais koncepts (dekorāciju, kostīmu skices un zīmējumi).
- Jānorāda vēlamais aktieru sastāvs (iesaistīti ne vairāk kā pieci aktieri). Izrādē drīkst piedalīties tikai un vienīgi JRT aktieri, ieskaitot JRT studentus.
- Izrādes producēšanas izmaksām jāiekļaujas JRT piedāvātajā budžetā, kas tiks izziņots atsevišķi. Izrādes iestudējuma periods nedrīkst pārsniegt deviņas nedēļas.
- Izrādei jābūt paredzētai JRT Mazajai zālei (100 vietas) vai Jaunajai zālei (300 vietas), abas skatuves “black box”.
- Kopā ar jauniestudējuma projektu jāiesniedz arī vismaz viena video versija kādam no šī režisora iepriekšējiem darbiem.
- Konkurss ir starptautisks. Izrādes režisoram vai režisorei nav jābūt Latvijas pilsonībai vai jāzina latviešu valoda.
- Izrādes režisoram vai režisorei jābūt jauniem (pasē neviens neskatīsies).
Pieci labākie priekšlikumi tiks realizēti un producēti kā JRT jauniestudējumi. Tie tiks izrādīti teātra festivālā “JRT 2.0”, atklājot jauno JRT ēku, un paliks JRT repertuārā arī turpmāk. Galvenā projektu konkursa “JRT 2.0” balva - iespēja iestudēt izrādi uz JRT Lielās skatuves.
Konkursa jauniestudējumu atlases žūrijas komisija būs sešu cilvēku sastāvā (pieredze plus jaunība): Alvis Hermanis (JRT mākslinieciskais vadītājs), Margarita Zieda (JRT literārās daļas vadītāja), Kaspars Znotiņš (JRT aktieris), Gerds Lapoška (JRT students), Agate Krista (JRT studente), Gundega Palma (JRT valdes locekle).
Konkursa “JRT 2.0” uzvarētāju noteiks starptautiska žūrija, kuras sastāvs tiks paziņots nedēļu pirms festivāla “JRT 2.0” atklāšanas.
Projekta priekšlikumus lūdzam sūtīt JRT ārējo sakaru daļas vadītājai Elīnai Adamaitei (elina@jrt.lv).
Ceram, ka šis projekts kļūs par ikgadēju teātra tradīciju un “JRT 2.0” sekos “JRT 3.0”, “JRT 4.0” un tā līdz bezgalībai.
JRT ir valsts kapitālsabiedrība, kas pilda Latvijas Republikas Kultūras ministrijas deleģētās kultūras funkcijas. Teātra mākslinieciskais vadītājs kopš 1997. gada ir režisors Alvis Hermanis. Teātris šobrīd uzturas pagaidu telpās Miera ielā 58a pretī Dzemdību namam, kamēr vēsturiskā ēka Lāčplēša ielā nodota rekonstrukcijai.
JRT pateicas ilggadīgam sadarbības partnerim AS "SWEDBANK".
Informāciju sagatavoja:
Inga Liepiņa,
JRT reklāma un sabiedriskās attiecības
Tālr.: 6 7283225, 2 9174775