Muzeji
Vainags. Krustpils pagasts. 19. gs. vidus. LNVM krājums, foto: Jānis Puķītis, LNVM.

Rudens sezonā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs uzsāk jaunu pasākumu ciklu izstādē “Vainagošanās. Arheoloģiskie, etnogrāfiskie un laikmetīgie vainagi Latvijas kultūrā”, kurā aplūkojami gandrīz 200 vainagi: vēsturiskie no muzeja kolekcijas un vairāk nekā 20 Latvijas Mākslas akadēmijā tapušie laikmetīgie darinājumi.

Muzeja ekspozīciju un izstāžu telpās Brīvības bulvārī 32 līdz izstādes slēgšanai decembra beigās notiks dažāda formāta norises –  tematiski daudzveidīgas lekcijas, meistardarbnīcas bērniem un pieaugušajiem, ekskursijas kuratoru vadībā. Tās plānotas otrdienu vakaros, kā arī sestdienās.

12. septembrī 17.30 muzejs aicina uz tikšanos ar izstādē “Vainagošanās” eksponēto laikmetīgo vainagu autoriem –  jaunajiem māksliniekiem. Daļa no izstādē redzamajiem  darbiem tika izrādīti arī starptautiskajā dizaina mesē Salone Satellite Milānā, kur saņēma augstu novērtējumu. Interesenti varēs uzzināt, kā šie vainagi tapa un kādus simboliskus vēstījumu tie ietver.

19. septembrī 17.30 notiks ekskursija, kuru vadīs izstādes kuratores – LNVM arheoloģe Irita Žeiere un etnogrāfe Inita Heinola. Abas speciālistes teicami pārzina Latvijas Nacionālā vēstures muzeja glabāto plašāko un unikālāko vēsturisko vainagu kolekciju Latvijā, kas ietver gan arheoloģiski atrastos vainagus, no kuriem agrākie attiecināmi pat uz 6.–7. gadsimta miju, gan etnogrāfiskos vainagus, kas darināti un  lietoti laika posmā no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam, pastāstīs arī par vainagu atlasi izstādei un atsevišķu vainagu stāstus.

26. septembrī 17.30 būs iespēja dzirdēt divas saistītas lekcijas: vispirms LU LVI pētnieces, etnogrāfes Anetes Karlsones lekciju “Vainagošanās Dziesmu svētkos. Vainags jaunveidotajā nacionālajā simbolā tautas tērpā”, un kā nākamo – redaktores, grāmatas "Elegantā Rīga" autores, Initas Saulītes-Zanderes priekšlasījumu “Vainags un mode 20. gadsimta 20.–30. gados". Pasākuma kopējais ilgums aptuveni 90 minūtes. Lekcijas varēs klausīties gan klātienē Brīvības bulvārī 32, gan attālināti muzeja Facebook lapā facebook.com/LNVMuzejs.

30. septembrī (kā katra mēneša pēdējā sestdienā) visu dienu ieeja muzejā un tā pasākumos būs bez maksas. Plkst. 12 sāksies Astras Dzērves meistarklase “Kā top Kurzemes zīļu vainags?”. Pasākumā iecerēti arī etnogrāfisko vainagu darināšanas paraugdemonstrējumi. Uz šo norisi vēlams pieteikties savlaicīgi, rakstot uz e-pastu info@lnvm.lv vai zvanot pa tālruni 67221357, jo dalība iespējama tikai 15 cilvēkiem.

10. oktobrī 17.30 pasākumā “Arheoloģisko un etnogrāfisko vainagu izpēte un restaurācija” ar savu profesionālo pieredzi dalīsies muzeja Restaurācijas departamenta speciālistes Anastasija Silava, Rasma Lezdiņa, Tabita Lapiņa un Indra Saulesleja. Interesenti tai varēs sekot tiešrādē muzeja Facebook lapā facebook.com/LNVMuzejs.
 

14. oktobrī 12 uz muzeju aicināts ikviens, kas vēlas iemācīties vainagu darināt no reciklējamiem materiāliem mākslinieces, Latvijas Mākslas akadēmijas profesores Ievas Krūmiņas prasmīgā vadībā.

31. oktobrī 17.30 muzeja arheoloģes, izstādes “Vainagošanās” līdzkuratores Iritas Žeieres lekcija ”Vainagi arheoloģiskajā materiālā, to saglabāšanās, interpretācijas un rekonstrukcijas”, skatāma arī tiešrādē muzeja Facebook lapā facebook.com/LNVMuzejs.

7. novembrī 17.30 muzeja Numismātikas nodaļas vadītājas Andas Ozoliņas stāstījums “Vainags kā izcilības, varas un dižciltības simbols”, tam varēs sekot līdzi arī tiešrādē muzeja Facebook lapā facebook.com/LNVMuzejs.

25. novembrī 12 – radošā darbnīca gan bērniem, gan pieaugušajiem, kurā mākslinieces, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētās profesores Elīnas Ģībietes un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu vadībā varēs iemācīties vainagu darināšanu no auduma, redīmeida un dažādiem materiāliem.

5. decembrī 17.30 – muzeja etnogrāfes, izstādes “Vainagošanās” līdzkuratores Initas Heinolas lekcija “Vainagi LNVM apģērbu un tekstila kolekcijā un to atdarinājumi”. ko varēs vērot arī tiešraidē muzeja Facebook lapā.

16. decembrī 12 – pēdējā ekskursija izstādē “Vainagošanās” kopā ar abām tās kuratorēm arheoloģi Iritu Žeieri un etnogrāfi Initu Heinolu.

19. decembrī 17.30 divas lekcijas: LNVM Etnogrāfijas nodaļas vadītājas Sanitas Kalnas lekcija “Vainags kāzu tradīcijās līdz 20. gadsimta sākumam pēc rakstītajiem avotiem” un folkloristes Anetes Simanovskas lekcija “Vainaga atspoguļojums folkloras materiālos”. Tās varēs skatīties arī tiešraidē muzeja Facebook lapā

Izstādes noslēgumā muzejs izdos katalogu, kurā būs publicēti arī vainagiem veltīto pētījumu rezultāti, tostarp ieskats rudenī notikušo lekciju tematikā.

 

Saziņai:
Astrīda Burbicka
LNVM Izglītības un komunikācijas departamenta vadītāja,
tel. +371 67221357, +371 26341556
e-pasts:
astrida.burbicka@lnvm.lv
www.lnvm.lv

emuzejs.lnvm.lv