Vizuālā māksla
Izstāde “Iļģuciema stikls” Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā no 7. oktobra būs apskatāma izstāde “Iļģuciema stikls”, kurā pirmo reizi vienkopus būs redzama no 19. gadsimta beigām līdz 1960. gadam Iļģuciemā ražotā stikla produkcija. Eksponēti būs vairāk nekā 300 Iļģuciemā tapuši stikla izstrādājumi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma, kolekcionāru Raita Siatkovska un Vitālija Moločko, izsoļu nama/galerijas “Jēkabs” kolekcijām, kā arī atsevišķi priekšmeti no Bauskas muzeja un privātpersonām. 

Līdzās krāšņajai Iļģuciema stikla izstrādājumu parādei, kinohronikas, fotogrāfijas, dokumenti, plāni, kartes un darbarīki vēstīs par Iļģuciema fabrikas vēsturi, sniegs ieskatu stikla apstrādes darba procesā. Izstādes apmeklētāji varēs uzzināt, kā top stikls, kā arī apgūt seno stikla pūtēju leksiku.

Iļģuciema stikla stāsts sākās 1886. gadā, kad Rīgas tirgotājs Jakobs Beks, ar Vidzemes gubernatora atļauju, sāka stikla fabrikas izveidi Iļģuciemā, nodibinot “Jakoba Beka Rīgas stikla fabriku”. 1927. gadā, līdz ar īpašnieku maiņu, tā tika pārdēvēta par akciju sabiedrību “Iļģuciema stikla fabrika”. Jau 1920. gados fabrika produkciju plaši eksportēja, tai bija pārstāvniecības Kopenhāgenā, Hamburgā un Londonā. 1930. gados A/S “Iļģuciema stikla fabrika” savu produkciju aktīvi reklamēja, piedalījās dažādās izstādēs Latvijā un ārzemēs, bija pirmā, kas sāka sadarbību ar profesionāliem māksliniekiem, izstrādājot tā laika modes tendencēm atbilstošu, dekoratīvu trauku dizainu. Īpaši veiksmīga izvērtās sadarbība ar mākslinieku Romānu Sutu. Pasaules mākslas un moderno tehnoloģiju izstādē 1937. gadā Parīzē “Iļģuciema stikla fabrikas” ekspozīcija ar stikla un kristāla traukiem, kas bija izgatavoti pēc mākslinieka Romāna Sutas metiem, ieguva augstāko vērtējumu – Diplome de Gand prix. 

Izstādītā plašā kolekcija raksturo gan stikla rūpnieciskās ražošanas sākumu “J. Beka Rīgas stikla fabrikā”, gan sniedz priekšstatu pa rūpnieciskā stikla priekšmetu dizaina attīstību “Iļģuciema stikla fabrikā”, kā arī atspoguļo raksturīgākās izmaiņas fabrikas darbībā PSRS un nacistiskās Vācijas okupāciju laikā. 1960. gadā “Iļģuciema stikla fabrika” tika iekļauta uzņēmumā “Rīgas stikla fabrika”, tādejādi zaudējot patstāvību un slaveno zīmolu.

“Iļģuciema stikla fabrika” ir atstājusi spilgtas liecības Latvijas kultūras mantojumā, mūsdienās tās ražojumi gūst lielu ievērību lietpratēju un kolekcionāru lokā. Vēl daudzu ģimeņu īpašumā ir kāda rūpīgi glabāta stikla vāze, bļoda vai cits priekšmets, kas izgatavots Iļģuciemā.

Kā izstādes vadmotīvs skan Arnolda Vilberga (1934–2020), ievērojamā stikla mākslinieka, kas jaunībā strādājis Iļģuciema stikla fabrikā, atziņa: “Kad vēroju karsto stiklu, tas ir kas līdzīgs planētu rašanās brīdim. Tu tiec savaldzināts no šī materiāla un procesa…”. 

Izstādes veidotāju radošā grupa: RVKM vēsturnieces Margarita Barzdeviča, Vivita Buivida, Zita Pētersone, māksliniece Antra Augustinoviča, konsultante – stikla māksliniece Ilze Dūdiņa.

Izstāde būs apskatāma līdz 2021. gada 28. martam. 

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja darba laiks: trešdiena, ceturtdiena, piektdiena, sestdiena, svētdiena: 10.00-17.00, pirmdiena, otrdiena – slēgts. Plašāka informācija: t.: 67356680, 29129052, e-pasts: info@rigamuz.lv, www.rigamuz.lv .

Atbilstoši pašreiz noteiktajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem izstādes zālē vienlaicīgi var atrasties ne vairāk kā 15 cilvēki. 
Izstādi finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Informāciju sagatavoja:
Ingrīda Lukašēviča
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tel.: 67356680; 29129052
E-pasts: lukasevica@rigamuz.lv; info@rigamuz.lv 
www.rigamuz.lv