Bibliotēkas
Izdevuma foto

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izdevusi pirmā latviešu valodā sacerētā vēstures apcerējuma “Vidzemes stāsti” autora Rīgas Sv. Jēkaba baznīcas mācītāja Frīdriha Bernharda Blaufūsa (1697–1756) 1752. gadā Rīgā rakstītu autobiogrāfiju. Izdevuma “Dzīvesgājums” atvēršanas svētki notiks 19. martā plkst. 16.00 LNB “Retumu pasaules” telpā, 5. stāvā. Dalība bez maksas.

Frīdriha Bernharda Blaufūsa autobiogrāfija ir gan personisks un subjektīvs, gan arī pārlaicīgi uztverams teksts par cilvēka attiecībām ar Dievu un savas sūtības meklējumiem pasaulē. Blaufūss ir trāpīgs dzimtās Tīringenes, Halles un Vidzemes apstākļu un cilvēku vērotājs. Pēc studijām tolaik ļoti pieprasītajā Halles universitātē, kurā tika kopta garīgās un sociālās pārveides ideja – Halles piētisms, Blaufūss tika nosūtīts darbā uz Vidzemi. Darbodamies Vidzemes draudzēs un Rīgas Sv. Jēkaba baznīcā, viņš kļuva par Hernhūtes brāļu draudzes atbalstītāju Rīgas latviešu un vācu amatnieku vidē. Pret brāļu draudzi Krievijas impērijā vērstajā izmeklēšanas procesā viņam bija jāstājas tiesas priekšā. Šai laikā pārdzīvotais iedragāja viņa veselību, arī autobiogrāfijas lappusēs liekot pievērsties medicīnas tematikai. Frīdrihs Bernhards Blaufūss uztverams kā Vidzemes Augustīns, kurš cīnās ar paša un ārējo apstākļu radītiem šķēršļiem garīgās pilnveides procesā.

Autobiogrāfijas manuskripts vairākus gadsimtus glabājies Unitātes arhīvā Hernhūtē. Manuskriptu izdošanai sagatavojusi un tulkojusi no vācu valodas LNB vadošā pētniece Beata Paškevica sadarbībā ar Halles piētisma pētniecības centra vadītāju prof. Holgeru Caunšteku (Holger Zaunstöck) un pētnieku Tomasu Grūnevaldu (Thomas Grunewald).

Beata Paškevica izdevumā izveidojusi Blaufūsa literārās darbības pārskatu. Izrādās, ka viņa devums Latvijas kultūrvēsturei ir apjomīgāks, nekā bijis zināms iepriekš. Izdevums lasāms divās valodās – vācu un latviešu, to papildina ilustrācijas.

Kultūrvēsturnieks Jānis Krēsliņš recenzijā par izdevumu raksta: “Disciplinēts mūsu laikmeta zinātniskums tajā apvienojas ar vēsturiski dvēselisku palielināmo stiklu. Mēs sastopamies ar pasauli, kas apgāž veselu virkni priekšstatu, kurus uzskatām par pašsaprotamiem.”

Izdevuma recenzenti ir Māra Grudule, Jānis Šiliņš un Jānis Krēsliņš, dizainere Inese Hofmane, teksta redaktori Sigita Kušnere un Arturs Hansons.

Izdevums drukāts Jelgavas tipogrāfijā.

Pasākumā fragmentus no Frīdriha Bernharda Blaufūsa “Dzīvesgājuma” lasīs Rodrigo Struka (Latvijas Kultūras akadēmija). Izdevumu no atvēršanas dienas varēs iegādāties LNB veikalā “Draugu telpa” un eveikals.lnb.lv.

Finansiālie atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valsts pētījumu programmas “Latvijas mantojuma un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai” projekts “Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību” (VPP-IZM-2018/1-0022), Latvijas Republikas Kultūras ministrija pasākumu programmas “Latviešu grāmatai 500” ietvaros.

 

Papildu informācija:
Maija Treile
Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: maija.treile@lnb.lv
Tālrunis: +371 29631741