Latvijas skolas soma Kultūrizglītība
Skolēni skolas gaitenī
Publicitātes foto: Oskars Artūrs Upenieks

Šodien, 28. septembrī, Saeima trešajā lasījumā atbalstīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas virzītos grozījumus Izglītības likumā, kas nostiprina programmas “Latvijas skolas soma” vietu izglītības un kultūras laukā un nosaka kārtību, kādā aprēķina un piešķir valsts budžeta finansējumu kultūrizglītības programmas īstenošanai.

"Katru gadu "Latvijas skolas soma" palīdz 230 000 bērniem un jauniešiem iepazīties ar mūsu kultūras mantojumu, mākslu un vēsturi. Neatkarīgi no bērnu izcelsmes vai ģimenes materiālā stāvokļa, šī programma sniedz jauniešiem jaunas zināšanas un pieredzes, tā attīsta kritisko domāšanu un piederības sajūtu. "Latvijas skolas soma" nostiprināšana Izglītības likumā ir nozīmīgs panākums, kas ļauj vēl vairāk novērtēt programmas veidotāju ieguldījumu piecu gadu garumā," norāda kultūras ministre Agnese Logina.

“Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” iekļaušanai Izglītības likumā ir svarīga ilgtermiņa ietekme, nostiprinot izpratni par kultūras norisēm kā mūsdienīgu un efektīvu mācīšanās līdzekli, vienlaikus sekmējot skolēnu motivāciju mācīties. Šie grozījumi atvieglos arī administratīvo procedūru ikgadējai finansējuma piešķiršanai, kā rezultātā piešķirtie līdzekļi ātrāk nonāks pie lietotāja,” uzsver programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna.

Tāpat kā līdz šim finansējumu programmas īstenošanai proporcionāli skolēnu skaitam piešķirs to izglītības iestāžu dibinātājiem, kuri īsteno klātienes pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības, profesionālās pamatizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmas. Ar šiem līdzekļiem iespējams segt izmaksas kultūras pakalpojuma norises nodrošināšanai, tostarp ieejas maksai, biļešu izmaksām, piekļuvei digitālajām norisēm, kā arī transporta izmaksas skolēniem un pavadošajām personām.

Operatīvi saņemot piešķirto finansējumu mācību semestra sākumā, pedagogi varēs savlaicīgi plānot un organizēt kultūras norises, sasaistot tās ar mācību saturu un procesu. Savukārt pašvaldībām tas palīdzēs sekmīgāk īstenot programmas administrēšanu.

Līdz šim katra gada attiecīgajā likumā par valsts budžetu tika ietverta norma ar deleģējumu Ministru kabinetam noteikt kārtību, kādā aprēķina un piešķir valsts budžeta finansējumu programmas “Latvijas skolas soma” īstenošanai no attiecīgā gada 1. janvāra līdz 31. decembrim, kas padarīja līdzekļu piešķiršanas procesu ilgāku un apgrūtināja izglītības iestāžu un kultūras institūciju sadarbību.

Kopš 2018. gada rudens kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” skolēniem nodrošina valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, saistot tās ar mācību saturu. Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros katru mācību semestri vairāk nekā 230 000 skolēnu pieredz vismaz vienu no 10 000 kultūras norisēm. Programmu “Latvijas skolas soma” administrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

 

 

Plašāk par kultūrizglītības programmu “Latvijas skolas soma”:
https://www.latvijasskolassoma.lv/
https://www.facebook.com/latvijasskolassoma
https://www.instagram.com/latvijasskolassoma/
https://x.com/LV_skolas_soma
https://www.youtube.com/@latvijasskolassoma

 

Papildu informācijai:
Inga Bika
Programmas “Latvijas skolas soma”
eksperte komunikācijas jautājumos
Latvijas Nacionālais kultūras centrs
E-pasts: Inga.Bika@lnkc.gov.lv
Tālr.: (+371) 26443166