Bibliotēkas
Izdevums “Ceļojums medijpratībā. Idejas nodarbībām ar bērniem bibliotēkās” drīz sasniegs skolu un publiskās bibliotēkas

Izdevums “Ceļojums medijpratībā. Idejas nodarbībām ar bērniem bibliotēkās” veidots kā metodiskais materiāls bibliotekāriem, skolotājiem, vecākiem un visiem tiem, kuri ir ieinteresēti ar grāmatas starpniecību attīstīt un pilnveidot kritiskās domāšanas, satura izvērtēšanas, atstāstīšanas un jautāšanas prasmes. Šis ir pirmais izdevums Latvijā, kurā sniegtas praktiskas idejas medijpratības veicināšanas nodarbībām dažāda vecuma bērniem bibliotēkās.

Grāmata ir viens no informācijas iegūšanas veidiem. Bibliotekāri tiek aicināti, izmantojot piemērus no konkrētām grāmatām, rīkot nodarbības par jautājumiem, kuru dziļāka izpratne sekmē gan bērnu lasītprieku, gan medijpratību. Piemēram, mācot atšķirt viedokļus no faktiem, atpazīt baumas no uzticamas informācijas, salīdzināt vairākos avotos rakstīto.

Izdevuma pirmajā daļā raksturota medijpratība, apskatītas bilžu grāmatu, skaļās lasīšanas un atstāstīšanas metodikas izmantošanas iespējas medijpratības nodarbībām ar pirmsskolas, sākumskolas vai pamatskolas vecuma bērniem. Otrajā daļā doti sešu nodarbību scenāriju piemēri, sākot no grāmatas sastāvdaļu iepazīšanas un beidzot ar faktu atšķiršanu no viedokļiem. Pielikumos apkopotas shēmas un attēli, kas praktiski izmantojami nodarbībās.

„Arī ar vismazākajiem bērniem var runāt par to, ka ne viss, kas attēlots grāmatā, atbilst īstenībai. Piemēram, ja uzzīmēts lidojošs zilonis, vai viņš tiešām prot pacelties gaisā? Citā nodarbībā bērni tiek aicināti palūkoties uz visiem zināmu pasaku no cita skatu punkta, piemēram, izstāstot arī pasakas varoņa – vilka – versiju par notikumiem ar trīs sivēntiņiem. Izvērtēt rakstīto, salīdzināt viedokļus – tās ir prasmes, kas ļoti nepieciešamas, lai labāk orientētos mūsdienu informācijas vidē,” skaidrojot izdevuma nozīmi, saka Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas eksperte Klinta Ločmele.

„Zviedrijas medijpratības eksperte Sofija Malmberga 6.decembra vieslekcijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) bibliotekārus uzrunāja ar iedvesmojošiem vārdiem - bibliotēka nav tikai telpa ar daudzām grāmatām. Bibliotēka ir vieta, kurā, izmantojot radošu pieeju, var runāt ar bērniem un jauniešiem par daudzām ar informācijas izvērtēšanu saistītām tēmām. „Izdevums “Ceļojums medijpratībā. Idejas nodarbībām ar bērniem bibliotēkās”, iespējams, kādam bibliotekāram būs iedrošinājums īstenoto aktivitāšu klāstā iekļaut arī nodarbības par medijpratības jautājumiem,” vēl K.Ločmele.

Izdevums tapis ar Kultūras ministrijas, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes un LNB atbalstu. Grāmatas elektroniskā versija pieejama ikvienam interesantam šeit. Izdevuma drukātie eksemplāri ar LNB Bērnu literatūras centra starpniecību bezmaksas tiks izplatīti Latvijas skolu un publiskajās bibliotēkās.

Izdevuma autore Aiga Grēniņa ieguvusi doktora zinātnisko grādu komunikācijas zinātnē bibliotēkzinātnes apakšnozarē.

Papildu informācija:
Aiga Grēniņa
Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 67716040
E-pasts: aiga.grenina@lnb.lv