Bibliotēkas Dizains Literatūra
Teksts uz plakāta: Grāmatu dizaina pēcpusdiena

2024. gada 16. decembrī plkst. 14.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 5. stāva telpā “Retumu pasaule” notiks izstādes “Teksts mūs neinteresē” gada noslēguma pavadošie pasākumi – priekšlasījums par grāmatu un žurnālu dizaina veidošanu 20. gadsimta 90. gados un diskusija par terminoloģiju grāmatu dizainā.

Izstādes “Teksts mūs neinteresē” pavadošie pasākumi 2024. gada laikā pievērsās gan grāmatniecības vēsturei, gan izgaismoja atsevišķus būtiskus grāmatas elementus, to tapšanu, attīstību un interpretāciju.

Gaidāmie pasākumi tiks veltīti dažādiem pārbaudījumiem, kas bija saistīti ar dizaina, grafikas un drukas īpatnībām pagājušā gadsimta 90. gados, un valodu, kādā tiek runāts par grāmatu dizainu, kā arī par sarežģīto nozares terminoloģiju.

Programma:

plkst. 14.00 –15.00
tikšanās ar māksliniekiem Inetu Berkmani un Jāni Murovski. Saruna par grafikas un drukas īpatnībām, maketēšanas un salikuma izaicinājumiem 20. gadsimta 90. gados, grāmatu mākslu un darbu pie žurnāliem.

1980. gadu vidū personālā datora ieviešana sabiedrībā izraisīja jaudīgas pārmaiņas, kā tas bija arī Gūtenberga iespiedpreses laikmetā. Šķita, ka jauno tehnoloģiju attīstība rada tik neierobežotas iespējas, ka tās neatgriezeniski mainīs arī ierasto priekšstatu par grāmatu. Vai tiešām ieviestās pārmaiņas bija tik straujas? Kāda bija aina nozarē Latvijā 90. gados? Kādus pārbaudījumus nācās piedzīvot, vizualizējot saturu dažādiem izdevumu formātiem: gan grāmatām, gan žurnāliem?

plkst. 15.30–16.30
diskusija par terminoloģiju grāmatas dizainā un ražošanā. Piedalās dizainere Anete Krūmiņa, mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas katedras vadītājs Mārtiņš Ratniks, Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas Poligrāfijas terminoloģijas apakškomisijas priekšsēdētājs Uldis Cerbulis un Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas pārstāvis, grāmatniecības vēstures pētnieks Artis Ērglis, sarunu vada LNB Pētniecības un interpretācijas centra projektu vadītāja Ineta Vaivode.

Grāmatas veidošanā iesaistītas vairākas puses, cik svarīgi, lai visi lietotu vienotu terminoloģiju? Kas šobrīd notiek ar latviešu grāmatas dizaina terminoloģiju spēcīgā anglicismu ietekmē? Kā mainās un attīstās dizaina terminoloģija? Kas ir lielākās autoritātes, avoti, kuri joprojām ir aktuāli, meklējot terminu skaidrojumus.

Pasākums ir daļa no izstādes “Teksts mūs neinteresē” pavadošās programmas. Tā notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, un ir daļa no latviešu grāmatas piecsimtgadei veltīto pasākumu programmas. Notikumu cikls “Latviešu grāmatai 500” tiek īstenots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansējumu.

 

Papildu informācija: 
Ineta Vaivode
Pētniecības un interpretācijas centra projektu vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: ineta.vaivode@lnb.lv