Muzeji Vizuālā māksla
Tekstilmākslinieka Egila Rozenberga personālizstādes “Laika zīmes” atklāšana Almontes pilsētas muzejā “Mississippi Valley Textile Museum”, Kanāda. 18.01.2025. Publicitātes foto
Tekstilmākslinieka Egila Rozenberga personālizstādes “Laika zīmes” atklāšana Almontes pilsētas muzejā “Mississippi Valley Textile Museum”, Kanāda. 18.01.2025. Publicitātes foto.

No 2025. gada 18. janvāra līdz 5. aprīlim Kanādā, Almontes pilsētas muzejā “Mississippi Valley Textile Museum” sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Kanādā norisinās ievērojamā latviešu tekstilmākslinieka Egila Rozenberga gobelēnu izstāde “Laika zīmes”.

Egila Rozenberga personālizstāde “Laika zīmes” (“Signs of the Time”), kas 2024. gada rudenī piedzīvoja lieliskus panākumus Otavas rātsnama mākslas galerijā (Ottawa City Hall Art Gallery), veiksmīgi turpina savu ceļojumu Kanādā, iepriecinot mākslas cienītājus ar meistara izcilo daiļradi.

Š.g. 18. janvārī izstāde vēra durvis Almontes pilsētas tekstilmuzejā “Mississippi Valley Textile Museum”. Atklāšanā piedalījās pats darbu autors, Latvijas vēstnieks Kanādā Kaspars Ozoliņš, vēstniecības un muzeja darbinieki, kā arī citi interesenti – gan kanādieši, gan vietējās latviešu diasporas pārstāvji no Otavas un Monreālas. Pasākuma īpašā viešņa bija Kanādas senatore Rebeka Patersone (Rebecca Patterson). Muzeja direktors Maikls Riklijs-Lankasters (Michael Rikley-Lancaster) ar gandarījumu uzsvēra, ka viņa vadītajam muzejam bija iespēja parādīt ievērojamā Latvijas mākslinieka izstādi.

Kanādā tekstilmāksla ir sevišķi iemīļots mākslas veids, kas raisa lielu interesi un atsaucību. Kā tika atzīmēts muzeja izdotajā preses relīzē, “izstāde veltīta interesantam un dinamiskam laikam, kurā mēs visi dzīvojam. Katram laikmetam ir savas zīmes un simboli, un caur savām tekstilijām Rozenbergs cenšas atrast šim laikam atbilstošākos.” Neviltota uzmanība tika pievērsta Egila Rozenberga darbu profesionalitātei, to laikmetīgajām kvalitātēm un izpildījumam, kas ļauj mūžsenai gobelēna tehnikai atdzimt jaunās, inovatīvās izteiksmēs.

Pavisam ekspozīcijā apskatāmas 14 lielformāta kompozīcijas. Izstādes koncepciju veidoja mākslinieks kopā ar Latvijas Republikas vēstnieku Kanādā Kasparu Ozoliņu. Centrālo vietu izstādē ieņem darbi par tēmu “Transfigurācijas”, kas Egilam Rozenbergam ir tuva pēdējā desmitgadē. Tā ietver mūsdienām raksturīgu zīmju un simbolu valodu, kas saistīta ar elektroniskās industrijas attīstību, izmantojot iespaidus no mikroshēmu grafiskā dizaina risinājumiem. Gobelēni austi ar sintētiskiem materiāliem, piemēram, poliesteru, polipropilēnu, neilonu, atklājot to neierobežoto un spilgto krāsu gammu.

Vēl viena būtiska izstādes tēma ir “Rētas”. Kompozīcija “Rētas. Laika zīmes” no minētā cikla simboliski veido ekspozīcijas ievadu un darbojas kā tās informatīvais vadmotīvs, kas aktualizē šībrīža dramatisko situāciju pasaulē. Izstādi papildina darbi no cikliem “Zīmes smiltīs”, “Eņģeļi un maskas”, “Parīzes ritmi”.

Atklāšanas runā muzeja direktors Maikls Riklijs-Lankasters teicis: “Mākslinieka tekstilijas ir pārsteidzošas gan izmēros, gan krāsās un tehnikās. Mums ir patiess prieks tās parādīt mūsu vietējai sabiedrībai. Mēs dzīvojam bezprecedenta laikos, un Rozenbergs ir veicis izcilu darbu, notverot šī laikmeta esenci, vienlaikus dodot apmeklētājiem iespēju izbaudīt mirkli. Šī izstāde ir fantastisks sākums muzeja 40 gadu jubilejas svinībām, ļaujot atskatīties uz mūsu pirmsākumiem, novērtēt paveikto un iezīmēt nākotnes ceļu.”

Pēc atklāšanas notika mākslinieka un skatītāju diskusijas gan par viņa daiļradi, gan dažādām aušanas tehnikām un laikmetīgu materiālu izmantošanu. Daudz jautājumu izraisīja kapara šķiedras pielietojums, kas Egila Rozenberga gobelēnos nereti palīdz panākt dažādus virsmas efektus.

“Man ir īsts gandarījums par iespēju parādīt savus darbus Kanādā (nu jau divās vietās), kur sastopos ar patiesu interesi par tekstilmākslu. No otras puses, patīkami ir sajust dzīvo atsaucību no izstādes apmeklētājiem, arī lasīt viesu grāmatas komentārus, kuros biežāk sastopamais vērtējums ir vārds “stunning” (latv. val. “satriecoši”). Man bija gods sadarboties ar tik senu un reizē tik mūsdienīgu muzeju, kura telpas ir ideāli piemērotas maniem lielformāta darbiem,” akcentē Egils Rozenbergs.

Sirsnīga pateicība izstādes organizēšanā pienākas Latvijas vēstniecībai Kanādā, īpaši vēstniekam Kasparam Ozoliņam, muzeja “Mississippi Valley Textile Museum” direktoram Maiklam Riklijam-Lankasteram un tā darbiniekiem, ar kuru gādību ekspozīcija tika iekārtota.

Egila Rozenberga tekstilmākslas izstāde “Laika zīmes” Almontē norisinās ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas publiskās diplomātijas Latvijas atpazīstamības veicināšanai ārvalstīs programmas finansiālu atbalstu. Projektu atbalsta arī Valsts kultūrkapitāla fonds un biedrība “VIA ARS”.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs lepojas ar mākslinieka Egila Rozenberga starptautiskajiem panākumiem. Daļa no autora darbiem glabājas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Tekstilmākslas kolekcijā, un apmeklētāji tos var aplūkot 3. stāva pastāvīgajā ekspozīcijā “Dizaina process”.

Teksts: Velta Raudzepa

Papildu informācija:
Velta Raudzepa, krājuma darba vadītāja / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: +371 67830901, E: Velta.Raudzepa@lnmm.gov.lv

INTERNETA RESURSI:
lnmm.gov.lv
mvtm.ca
www.egilsrozenbergs.lv
FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
X: @DMDMmuzejs
INSTAGRAM: @DMDMmuzejs
YOUTUBE: muzejsDMDM
#lnmm
#DMDMmuzejs
#MansMuzejs

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.gov.lv
I: lnmm.gov.lv
X: www.x.com/LNMM_muzejs