Trešdien, 2024. gada 29. maijā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) rīko zinātniskos lasījumus “Jūlijs Straume un Tuvie Austrumi”, kas izcels meistara lielo ieguldījumu Kaukāza reģiona amatniecības seno tradīciju apzināšanā, izpētē un to tālākā radošā interpretācijā lietišķajā mākslā.
Zinātniskie lasījumi tiek organizēti, lai dalītos jaunākajos pētījumos par ievērojamā tekstilmākslinieka, etnogrāfa un pedagoga Jūlija Straumes (1874–1970) radošo mantojumu viņa 150. gadadienā. Jūlijs Straume bijis Austrumkaukāza zemju kultūrai svarīgu etnogrāfisko liecību krājējs un apkopotājs, Latvju sieviešu nacionālās līgas (LNSL) aušanas kursu dibinātājs un sociālās programmas izstrādātājs un ieviesējs. Autora darbi gan pārstāvēti Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) kolekcijā, gan aplūkojami muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”.
Lai rosinātu sabiedrībā un pētnieku vidū diskusiju par Jūlija Straumes ieguldījumu Latvijas mākslā un dizainā, DMDM šogad rīkos zinātniskos lasījumus divās sesijās – pavasarī un rudenī. Pavasara sesija būs veltīta mākslinieka radošās darbības posmam, kas saistīts ar Tuvajiem Austrumiem, – Latvijas mākslā reti apskatītu tēmu. Savukārt rudens sesijā tiks aktualizēts sociālpolitiskais stāvoklis Latvijā 20. gadsimta sākumā ar akcentu uz sieviešu pašnoteikšanos, proti, Latvju sieviešu nacionālās līgas aušanas darbnīcu izveidi.
Pavasara sesijā “Jūlijs Straume un Tuvie Austrumi” piedalīsies trīs eksperti. Neatkarīgā pētniece no Azerbaidžānas Ph.D. Nigara Tahir Gizi Sultanova piedāvās izzināt 20. gadsimta sākuma latviešu diasporas dzīvi Azerbaidžānā, to skaidrojot vēsturisko kopsakarību kontekstā. Latvijas vēstniecības Azerbaidžānā vadītājas vietnieces Vijas Bušas priekšlasījums fokusēsies uz dzejnieku, mākslinieku un mūziķu pilsētu Šušu, kas tiek uzskatīta par valsts kultūras galvaspilsētu un skar svarīgu Jūlija Straumes dzīves periodu: viņa atrašanās līdzās Kaukāza radošajām personībām ir iespaidojusi autora mākslu, kurā var vērot Kaukāza un austrumniecisko ietekmi. Dr.hist. Imants Ļaviņš savā referātā uzsvērs, ka Straume bijis Austrumkaukāza zemju kultūrai būtisku etnogrāfisko liecību krājējs un popularizētājs, un aicinās izsekot mākslinieka veikumam Aizkaukāzā, vēršot uzmanību Austrumu motīviem meistara daiļradē.
Pēc prezentāciju daļas visi klātesošie varēs iesaistīties sarunās par Jūlija Straumes radošā mantojuma daudzveidību un tā nozīmīgumu arī mūsdienās. Bagātināt priekšstatu par latviešu lietišķās mākslas vecmeistara sniegumu palīdzēs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā šobrīd skatāmā izstāde “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji”, kurā organiski integrēti publikai vēl neredzētie Jūlija Straumes darbi, kas tapuši Azerbaidžānas teritorijā, – neatkārtojami paklāju raksti, ko viņš fiksējis un kolorējis fotogrāfijās ekspedīciju laikā. Tāpat pasākuma dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar Jūlija Straumes darbiem pastāvīgajā ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”.
Zinātniskos lasījumus aicināti apmeklēt gan jomas speciālisti – mākslas zinātnieki, gan ikviens interesents, kurš vēlas padziļināti iepazīt Jūlija Straumes personību un daiļradi.
Dalība pasākumā: ieejas biļete muzejā (pieaugušajiem – 6,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR, skolēniem – 2,00 EUR).
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Lūgums muzejā ierasties 15 minūtes pirms pasākuma sākuma.
LASĪJUMU PROGRAMMA:
12.00–12.10
Ievadvārdi
Inese Baranovska, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja
Moderē Agrita Pore
12.10–12.30
Latvieši Azerbaidžānā: vēsturisko saistību (kopsakarību) pētījums
Ph.D. Nigara Tahir Gizi Sultanova, neatkarīgā pētniece, Azerbaidžāna
12.30–12.50
Jūlijs Straume un Šuša – mākslinieku, dzejnieku un mūziķu pilsēta
Vija Buša, Latvijas vēstniecības Azerbaidžānā vadītājas vietniece
12.50–13.10
Austrumu motīvi Jūlija Straumes daiļradē. Azerbaidžāna, Gruzija, Armēnija, Dagestāna
Dr.hist. Imants Ļaviņš, Ekonomikas un kultūras augstskolas docents
13.10–13.40
Diskusija
13.40–15.00
Neformāla Jūlija Straumes darbu apskate izstādē “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji” un 2. stāva ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”
Pasākuma koordinatore:
Agrita Pore, izglītības programmu kuratore / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: +371 67830917, E: Agrita.Pore@lnmm.lv
INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
TWITTER: @DMDMmuzejs
INSTAGRAM: @DMDMmuzejs
YOUTUBE: muzejsDMDM
#lnmm
#DMDMmuzejs
#MansMuzejs
Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs