Muzeji Vizuālā māksla
Glezna ar dabasskatu

31. janvārī plkst. 17.00 Dauderu namā (Zāģeru ielā 7) atklās mākslinieces Rutas Appenas gleznu izstādi “Pārdomas par karu un mieru”.

Izstādes darbi tapuši pēdējos gados, kad kovida pandēmijai sekoja Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā, tad Hamas teroristu uzbrukums Izraēlai. Šie notikumi iespaidojuši gan pašu mākslinieci, gan viņas gleznās atspoguļoto tēlu un tēmu izvēli. Ar šīsdienas acīm priekšnojautas par miera un skaistā trauslumu jūtamas arī dažos agrāka perioda darbos, piemēram, gleznā “Odesa vakarā”.

Ruta Appena gleznot sākusi sev pašai ļoti smagā dzīves posmā un guvusi no tā gan sirdsprieku, gan dziedinājumu. Tā bijusi kā krāsu terapija, pagrieziena punkts, kas izmainījis viņas dzīvi un pavērusi skatu uz agrāk nepamanītām, neieraudzītām detaļām. Līdz ar pievēršanos mākslai iesācies jauns esības posms, par savu moto pieņemot vēlējumu “dzīvo un priecājies par dzīvi!”.

Māksliniecei tuva ir slavenā renesanses meistara Sandro Botičelli pasaules uztvere, kas izteikta šajā citātā: “Es, Sandro Botičelli, no mākslinieku un ģēniju pilsētas. Es iemūžināju skaistumu – Venēras dzimšanu. Un vēl es ieskatījos bezdibenī un attēloju to, ko tur ieraudzīju – elles karti. Elli, caur kuru mēs visi ejam cauri. (..) Jūs mani saucat par amatnieku – tikai par sienu apgleznotāju. Nē, es esmu mākslinieks. Es redzu vairāk, kā jūs visi. Mans uzdevums ieraudzīt un iemūžināt. Tāpēc es uzdāvināju mākslai savu skici viņpasaules. Viss kroplais un nolādētais – mana elle.”

Rutai Appenai gleznošana ir nebeidzams izziņas un radīšanas process, skaistā meklējumi gan dabā, gan cilvēkos; tas ir kā pētniecības projekts, kurā ilgi lolotās un rūpīgi pārdomātās domas tiek iemūžinātas gleznā. Darbus raksturo spilgta krāsu gamma, gaismas un ēnas saspēle, smalkas noskaņu nianses un detaļas.

Izstāde LNVM Dauderu nodaļā būs apskatāma līdz šā gada 10. martam.

 

Saziņai:
Olga Miheloviča,
LNVM Dauderu nodaļas vadītāja,

tālr. 67392229, 22450364
e pasts: olga.mihelovica@lnvm.lv

facebook.com/ LNVMDauderi
twitter.com/Dauderi_LNVM

www.lnvm.lv

https://emuzejs.lnvm.lv/

facebook.com/LNVMuzejs
twitter.com/LNVMuzejs
instagram.com/LNVMuzejs
youtube.com/LNVMuzejs

_________________________

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)

ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869. gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920. gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924.gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920. gada muzejs atradās Rīgas pilī.

Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Savā vēsturiskajā mājvietā – rekonstruētajā Rīgas pilī – muzejs plāno atgriezties 2025. gadā, bet tā krājums, administrācija un speciālisti izvietoti jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība – tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Dauderu nodaļa un Tautas frontes muzejs.