Muzeji Vizuālā māksla
Tekstilmākslas darbs melnbaltos toņos
Publicitātes foto: LNVM Dauderu nodaļa

No 4. oktobra līdz 26. novembrim LNVM Dauderu nodaļā (Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā) apskatāma jauna izstāde “Sapņu un sajūtu ietvari”. Tā iepazīstina ar tekstilmākslinieces Līvas Kaprāles plānā vilnas vēlumā un citās ažūrās tehnikās radītajiem gleznieciskajiem darbiem. Mēnesi vēlāk – 4. novembrī plkst. 14.00 – interesenti “Dauderos” gaidīti uz tikšanos ar mākslinieci. 

Lielākā daļa izstādē redzamo darbu ir veidoti filcēšanas tehnikā. Tajos attēlotais vizuālais veidols nereti konfrontēts ar tekstiltehnikas fizikālajām īpašībām – proti, blīvais un biezais filcējums transformēts smalkās, plānās putekļveidīgās gleznās, puscaurspīdīgās vitrāžās. Arī mašīnadījumā un jauktās tehnikās veidotajos darbos panākts gaisīgums un struktūru caurspīdīgums.

Autores darbi apliecina, ka vilna, lins un dažādas citas šķiedras sniedz plašas iespējas gleznieciska tēla vai grafiska tekstilzīmējuma radīšanai. Filcēšanas procesu pati māksliniece izjūt kā akvareļglezniecību: jaucot krāsu toņus un klājot tos daudzās kārtās vienu virs otra, radošais rezultāts vienmēr sagādā neparedzamu pārsteigumu. Neierastās krāsās veidoti arī mākslinieces pašportreti, kuros atspoguļotās emocijas pazīstamas gandrīz ikvienam cilvēkam.

Tekstildarbu ietvariem un arī kā dažādu laikaposmu, arhitektūras stilu un vietu liecinieki izstādē izmantoti loga rāmji – gan oriģināli, gan to kopijas. Daži ir atceļojuši no Viļņas, daži iegūti vai kopēti no autorei mīļajām 20. gadsimta sākuma vasarnīcu ēkām. Viena loga ietvaru autore piepildījusi ar spilgti sarkanām tulpēm, kādas palikušas atmiņā no bērnības – tikai izstādē redzamās darinātas no tekstila, citā ietvarā redzami viņas dzimtajai Ogrei raksturīgo priežu zaru atainojums, vēl no cita lūkojas pati autore.

Tekstilmāksliniece Līva Kaprāle ir beigusi Ogres Mākslas skolu, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Tekstila un dizaina nodaļu, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas maģistrantūru. Starptautiskajā “Erasmus” programmā gadu studējusi Viļņas Mākslas akadēmijā. No 2012. gada ir Latvijas Tekstilmākslas asociācijas biedre, veidojusi personālizstādes un piedalās grupu izstādēs kā Latvijā, tā ārvalstīs.

 

Saziņai:
Olga Miheloviča,
LNVM Dauderu nodaļas vadītāja,

tālr. 67392229, 22450364
e pasts: olga.mihelovica@lnvm.lv

facebook.com/LNVM Dauderi
twitter.com/Dauderi_LNVM

www.lnvm.lv
https://emuzejs.lnvm.lv/
facebook.com/LNVMuzejs
twitter.com/LNVMuzejs
instagram.com/LNVMuzejs
youtube.com/LNVMuzejs

_________________________

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)

ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.

Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.
Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869. gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920. gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924.gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920. gada muzejs atradās Rīgas pilī.
Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Savā vēsturiskajā mājvietā – rekonstruētajā Rīgas pilī – muzejs plāno atgriezties 2025. gadā, bet tā krājums, administrācija un speciālisti izvietoti jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība – tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Dauderu nodaļa un Tautas frontes muzejs.