No šī gada 4. maija līdz 22.oktobrim izstādē “Parliament of Plants II” laikmetīgās mākslas muzejā Kunstmuseum Liechtenstein, Veducā, Lihtenšteinā būs apskatāmi 4 jauni mākslas darbi, ko ir veidojuši Ivonna Volkarta, Felipe Kastelblanko, Džūlija Menša un Rasa Šmite, pētnieciskā projekta “Augu_inteliģence. Mācoties kā augam” ("Plants_Intelligence. Learning like a Plant") ietvaros, kā arī Rasas Šmites un Raita Šmita mākslas darbs “Atmosfēriskais mežs”, kas radīts trīs gadus ilga mākslinieciskā pētniecības projekta ietvaros Finvaldes mežos Šveicē.
Izstāde "Parlament of Plants II" ir turpinājums projektam “Parliament of Plants (2020-21)”, kas veidota ar nolūku “dot augiem balsi”, tā piedāvā pārdomas rosinošu skatījumu uz augu nozīmī cilvēku eksistencei. Izstādē apskatāmie mākslas darbi atspoguļo pēdējo desmitgažu laikā notikušās pārmaiņas, kas skar priekšstatus par augiem un to attiecībām ar cilvēku.
Izstāde "Parliament of Plants II" uzsver simbiozes principu kā pretmetu cilvēku ekspluatatīvai attieksmei pret dabu. Izstāde piedāvā jaunu ieskatu augu pasaulē, iekļaujot tajā autohtonas idejas, diskusijas par koloniālo un mūsdienu vēsturi, resursu pārvaldību un laika uztveri, un izvirza jautājumu par to, kā panākt tādu līdzāspastāvēšanu, kurā cilvēki un ne tikai cilvēki var mācīties cits no cita.
Izstādes kuratori: Kristiāna Meijere-Štola (Christiane Meyer-Stoll), Hanss Jorgs Reinbergers (Hans-Jörg Rheinberger)
Izstādes mākslinieki: Polly Apfelbaum, Ursula Biemann, Anna Hilti, Alevtina Kakhidze, Jochen Lempert, Rivane Neuenschwander & Mariana Lacerda, Uriel Orlow, Silke Schatz, Thomas Struth, Athena Vida, Miki Yui un Zheng Bo.
Izstāde "Parliament of Plants II" ietver divas ekspozīcijas: pirmajā ekspozīcijā (Insert I) ir apskatāms pētnieciskais projekts “Politics of Plants”, kamēr otrajā ekspozīcijā “Augu_inteliģence. Mācoties kā augam” ("Plants_Intelligence. Learning like a Plant") (Insert II) ir apskatāms Rasas Šmites un Raita Šmita mākslas darbs "Atmosfēriskais mežs". "Atmosfēriskais mežs" vizualizē sarežģītās attiecības starp mežu, klimata pārmaiņām un atmosfēru. Tas ir rezultāts trīs gadus ilgam mākslinieciskās pētniecības projektam Finvaldes mežos Šveicē – senos Alpu skujkoku mežos, kas cieš no sausuma. “Atmosfēriskais mežs” līdz šī gada 15. maijam būs apskatāms arī Toronto izstādē “more-than-human”, kā arī martā bija izstādīts un prezentēts Cīrihes mākslas universitātē (7.-8.marts) un ONX Studio Manhetenā, Ņujorkā (16.-17.marts). Šī gada sākumā mākslas darbs bija izstādīts ceļojošajā izstādē “Critical Zones” Kalkutā (16.februāris-2.aprīlis) un izstādes ietvaros šogad tiks izstādīts arī vēl citās Indijas pilsētās – Ņūdeli un Bengalūrā.
Līdzās “Atmosfēriskajam mežam” ekspozīcijā ir aplūkojams jauns pētnieciskais mākslas projekts “Augu_inteliģence. Mācoties kā augam”, kas risina jautājumu par augu inteliģences diskursu dabaszinātnēs, humanitārajās zinātnēs un mākslā. Tajā tiek pētīta intelekta konceptualizācija un tā mijiedarbība ar tādiem jēdzieniem kā prāts, apziņa, komunikācija, atmiņa, lēmumu pieņemšana, problēmu risināšana, mācīšanās, subjektivitāte. Tajā tiek uzdots jautājums, vai šī konceptualizācija padara jēgpilnu augu valsts uzvedību un vai tā veicina jaunu skatījumu uz sugu un zemes savstarpējām attiecībām. Projekts tapis Mākslas un dizaina akadēmijā Bāzelē (FHNW, Šveicē) sadarbībā ar Ivonnu Volkartu (Yvonne Volkart), Rasu Šmiti, Felipi Kastelblanco (Felipe Castelblanco) un Džūliju Menšu (Julia Mensch).
Kontakti:
Līva Siliņa,
RIXC informācijas koordinatore
+371 25358541
rixc@rixc.org
Plašāka informācija:
rixc.org
kunstmuseum.li