Vizuālā māksla
Atzīmējot mākslinieka, pedagoga un dievtura Jēkaba Bīnes 125. jubileju atvērs viņam veltītu grāmatu un atklās izstādi Kuldīgā

Atzīmējot mākslinieka, pedagoga un dievtura Jēkaba Bīnes 125. jubilejas gadu, izdevniecība “Neputns” Latvijas mākslas klasiķiem veltītajā sērijā ir izdevis mākslas zinātnieces Agitas Gritānes sarakstīto grāmatu “Jēkabs Bīne”. Vienlaikus Kuldīgas Mākslas izstāžu namā no 17. oktobra būs apskatāma, māksliniekam veltīta izstāde “Jēkabs Bīne. Ar mīlestību…”.

Latviešu mākslas kontekstā Jēkabs Bīne (1895-1955) izceļas kā mākslinieks, kurš savā daiļradē vienmēr centies iemiesot latvisku pasaules skatījumu, tautas vēstures atziņas un notikumus. Jēkaba Bīnes atstātais mantojums ir plašs un daudzveidīgs. Apzinoties, ka mākslinieks dzīvoja vienā no trauksmainākajiem un neprognozējamākajiem periodiem Latvijas vēsturē un sešdesmit dzīves gadu laikā piedzīvoja vairākus dažādu varu un politiskos satricinājumus, Bīnes daiļradē sastopami gan politisko situāciju pasūtījuma darbi, gan mākslas darbi, kuri tapuši pelnot iztiku vai cenšoties izdzīvot. Vienlīdz aktīvi Jēkabs Bīne darbojās glezniecībā, grafikā un lietišķajā mākslā. Daudzi mākslinieku piemin un atceras kā savu pirmo pedagogu un iedvesmotāju, kurš palīdzēja iepazīt un spert soļus nezināmajā mākslas pasaulē.

Piemiņas izstāde ir veltīta mākslinieka mīlestībai pret dzīvi, ģimeni, krāsām un glezniecību. Skatītājiem tiek dota iespēja iepazīties ar tiem Jēkaba Bīnes darbiem, kuros atklājas pašam māksliniekam tuvākās tēmas, mīļākie cilvēki un nozīmīgākās vietas. Īpaša uzmanība veltīta Kuldīgā pavadītajam dzīves gadiem. Plašajās Kuldīgas Mākslas nama telpās eksponēti dažādu žanru un periodu mākslas darbi, kuros jūtamas Jēkaba Bīnes dziļi personisko sajūtu un pārdzīvojumu izpausmes.

“Jēkaba Bīnes daiļradē maz jūtami, 20.gs. pirmās puses periodam raksturīgie stilistiskie meklējumi, viņš apzināti izvēlējās turpināt izkopt Latvijas Mākslas akadēmijas studijās apgūto akadēmiskā zīmējuma precizitāti un kompozīcijas skaidrību, un visu savu uzmanību veltīja mākslas darba satura meklējumiem, attēlojot sev tuvos cilvēkus, vietas, intereses un uzskatus” tā mākslinieka daiļradi raksturo grāmatas autore un izstādes kuratore mākslas zinātniece Agita Gritāne. Glezniecībā Jēkaba Bīnes daiļradē plašā klāstā ir pārstāvēti gan portreti, ainavas, gan klusās dabas un sadzīves žanra darbi, gan arī mitoloģisku un reliģisku sacerējumu kompozīcijas.

20. gs. 20. gadu vidū nozīmīga vieta mākslinieka dzīvē un daiļradē bija Dievturībai. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Dr.art. Aija Brasliņa raksturojot Jēkaba Bīnes daiļrades spilgtākos darbus min LNMM kolekcijā esošās kompozīcijas – “Dievs, Māra, Laima” (1931) un “Saules vedējs Ūsiņš” (1931), kuras veltītas latviešu mitoloģijas tēmām un ilustrē mākslinieka starpkaru periodā raksturīgo aizraušanos ar dievturības idejām un etnogrāfisko mantojumu un, iespējams, kļuvušas par populārākajām mākslinieka atpazīstamības zīmēm.

Izstādes ietvaros - 21. novembrī plkst. 15:00, paredzēta māksliniekam veltīta lekcija “Mākslinieks un pedagogs Jēkabs Bīne - Kuldīgas periods (1945-1951)”, kam sekos izstādes apskate kuratores, mākslas zinātnieces Agitas Gritānes vadībā.

Izstāde no 17. oktobra līdz 29. novembrim būs apskatāma Kuldīgas izstāžu zālē Mākslas nams, Kuldīgā 1905. gada ielā 6. Izstādes atvēra – T.,P.,S. 10:00-16:00; C.12:00 – 18:00, Sv.12:00-15:00, ieeja bez maksas.

 

Papildu informācija:
Mag.art. Agita Gritāne
Grāmatas autore un izstādes kuratore
Tel. +371 29232577

Informāciju sagatavoja:
Laura Ozola
Latvijas Mākslas akadēmijas
Komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste
Kalpaka bulvāris 13, Rīga, LV-1050, Latvija
E-pasts: laura.ozola@lma.lv
Mob. tel.: +371 29995067
Mājaslapa: www.lma.lv