ERAF
Atjaunots Alūksnes Tempļakalna Paviljons - rotonda

2017.gada nogalē - Ziemassvētku priekšvakarā – atjaunots pirmais no kultūras mantojuma objektiem Vidzemes projektā „Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Tempļakalna Paviljons-rotonda jeb Slavas templis. Darbi ilguši turpat pusgadu; to rezultātā atjaunots gan pats Templis, gan labiekārtota tam pieguļošā teritorija, t.sk. ierīkots objekta un izbūvēto arhitektūras formu dekoratīvais apgaismojums.

Atjaunotais objekts ir pirmais no kopumā 7 plānotajiem investīciju objektiem projektā: plānots vēsturiskajā izskatā atjaunot Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torni, tajā ierīkojot inovatīvu ekspozīciju par pils vēsturi un sadzīvi cietoksnī, veikt Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa pārbūvi, labiekārtojot tā pieguļošās teritorijas un atjaunojot vēsturisko peronu. Atjaunotajā stacijas bagāžas šķūnī paredzēts izveidot multimediālu ekspozīciju par Alūksnes – Gulbenes šaursliežu dzelzceļa vēsturi, kā arī Alūksnes muižas parkā restaurēt Mauzoleju.

Savukārt Alūksnes sadarbības pašvaldībās – Cesvainē, Gulbenē un Smiltenē – investīcijas plānotas Cesvaines pilī, atjaunojot tās jumtu un pilī ierīkojot ekspozīciju un laikmetīgās mākslas izstādi. Stāmerienas pilī paredzēts veikt jumta un fasādes atjaunošanu un ekspozīcijas ierīkošanu. Savukārt Smiltenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā iecerēts izveidot skatu laukumu un ekspozīciju baznīcas tornī, veikt baznīcas jumta atjaunošanu.

Līgumu par projekta īstenošanu Alūksnes novada dome kā projekta iesniedzējs un vadošais partneris ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru noslēdza 2017. gada 5. oktobrī. Projekta ietvaros veicamie darbi pabeidzami līdz 2020. gada 4. aprīlim.

Projekts “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” tiek īstenots Kultūras ministrijas pārziņā esošā 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa „Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

Projekta kopējās izmaksas ir 4 231 668,41 eiro, t.sk. ERAF līdzfinansējums - 1 878 000,00 eiro, attiecināmais pašvaldību budžeta finansējums 217 488,98 eiro, valsts budžeta dotācijas pašvaldībām 89 066,90 eiro, privātās attiecināmās izmaksas 24 855,88 eiro. Pašvaldību un draudzes līdzfinansējums 2 022 256,65 eiro.
Informāciju sagatavoja:
Ilze Rokpelne
Kultūras ministrijas
ES fondu uzraudzības nodaļas vecākā referente