Kultūrizglītība
LKA vizuālais materiāls

2024. gada 17. decembrī  plkst. 15.00–19.00 Latvijas Kultūras akadēmijas Gara mājā (Tabakas fabrikas kvartāls, Miera iela 58a) norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta pētnieku īstenotā fundamentālā un lietišķā pētījuma “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” noslēguma pasākums – simpozijs “Cilvēks aiz kastes pētniecībā un mākslā”. Simpozija apmeklējums ir bez maksas, iepriekš reģistrējoties.

Simpozija pirmajā daļā “Pētniecība” projekta pētnieku komanda – Maija Spuriņa, Iveta Ķešāne un Sabīne Ozola – pastāstīs par pētījumā izmantotajām metodēm, savāktajiem datiem, sniegs vispārēju pārskatu par akadēmiskajiem rezultātiem un ieskicēs ar šo darbu saistīto problemātiku.

Platformas reklamē kurjera darbu, solot elastīgu darba laiku un neredzētu autonomiju. Vienlaikus kurjeru darba organizācija liecina, ka kurjeru kontrole pār darba apstākļiem ir visai ierobežota - platformu algoritmi sadala ienākošos pasūtījumus starp kurjeriem, nosaka gan samaksu par pasūtījumu, gan piegādes izpildes laiku un pat ceļu pa kuru pasūtījumu piegādāt. Platformas nemitīgi uzrauga un mēra kurjeru darba rezultātu un atsevišķās situācijās var bloķēt kurjera kontu un attiecīgi iespēju strādāt. Neskatoties uz to, daudzi, kuri izvēlējušies šo darbu, apgalvo, ka jūtas tajā brīvāk un autonomāk nekā iepriekšējās darba vietās. Pretēji sabiedrībā valdošajam priekšstatam, šo jauno nodarbinātības formu izvēlas ne tikai iebraucēji no Dienvidāzijas un cilvēki bez izglītības, bet arī daudzi vietējie, tostarp ar  augstāko izglītību un ievērojamu darba pieredzi. Pētnieces Maija Spuriņa, Iveta Ķešāne un Sabīne Ozola pastāstīs par pētījumā atklātajiem apstākļiem, kuros cilvēki izvēlas šo darbu, par relatīvo brīvību, ko šī jaunā nodarbinātības forma rada, par to, kāpēc, atšķirībā no citām valstīm, Latvijas kurjeri nav apvienojušies kolektīvos protestos.

Nozīmīga pētījuma daļa veltīta pētniecībā balstītai mākslai: simpozija otrajā daļā “Māksla” dramaturģe Krista Burāne piedāvās ieskatu topošajā izrādē “Piegāde tieši laikā”, un režisors Dans Silovs pastāstīs par dokumentālās filmas “Neredzamie cilvēki” tapšanu, piedāvājot simpozija apmeklētājiem noskatīties filmas fragmentu.

Noslēgumā norisināsies diskusija “Platformu darbs – inovatīva uzņēmējdarbības iespēja vai ekspluatācija?”, kuras uzmanības centrā būs pretrunas, kas identificētas pētījuma veikšanas procesā. No vienas puses, platformu darbs ir sociāli nedrošs un dod strādājošajam pavisam niecīgu kontroli pār darba procesu un apstākļiem, radot bažas par platformās strādājošo atbilstību pašnodarbināto statusam, no otras puses – vismaz daļai platformās nodarbināto, tas ļauj elastīgāk savienot darbu ar citiem pienākumiem, piemēram, studijām, aprūpi vai uzņēmējdarbību. Vai sabiedrība kopumā ir ieguvēja no šīs jaunās darba jeb uzņēmējdarbības formas vai arī platformas izmanto “caurumus” esošajā darba tirgus regulējumā, pelna uz pilsētu publiskās infrastruktūras rēķina, un ekspluatē neaizsargātākās darbaspēka grupas? Vai un, ja, jā, tad kā valsts, pašvaldība, platformas, paši strādājošie un/vai nevalstiskais sektors var mazināt ar šo darbu saistītos sociālos riskus un vairot no tā gūto sabiedrisko labumu?

Simpozija programma

Simpozijam būs iespēja sekot līdzi tiešraidē LKA sociālo mediju platformā Facebook un LKA Youtube kanālā. Simpozijs tiek organizēts projekta “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” (Nr. lzp-2021/1-0521) ietvaros, kas tiek īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmā un ko finansē Latvijas Zinātnes padome.

 

Plašāka informācija,
Aija Lūse,
Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Kultūras akadēmija
+371 29107218, aija.luse@lka.edu.lv
www.lka.edu.lv 
instagram.com/lkakademija
facebook.com/LKAkademija