Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) šajā vasarā absolvēs 12 jaunie laikmetīgās dejas mākslas horeogrāfi. Nedēļas garumā, no 18. līdz 26. maijam, dažādās vietās Rīgā būs iespējams apmeklēt šajā gadā tapušos jaunrades darbus. Paši horeogrāfi, ironizējot par savām sajūtām un intensīvo gatavošanās procesu, skates nedēļai devuši nosaukumu “Ar galvu pa priekšu”.
“Ar galvu pa priekšu” – tā, ienākot profesionālās skatuves mākslas pasaulē, sevi piesaka LKA laikmetīgās dejas mākslas jaunākā, jau septītā, absolventu paaudze. Tā ir drosme skatīties acīs savām bailēm gan kā personībām, gan kā jaunajiem nozares profesionāļiem, ļauties ambiciozām iecerēm, personiskiem stāstiem un spilgtiem debijas darbiem. No 18. līdz 26.maijam LKA teātra mājā “Zirgu pasts”, LKA E. Smiļģa Teātra muzejā, NMV E. Dārziņa Mūzikas vidusskolā un Rīgas cirkā notiks jaunradīto izrāžu skate, kurā topošie absolventi piedalās gan kā izrāžu horeogrāfi, gan izpildītāji.
12 jaunradītās izrādes aptver gan plašu tēmu spektru, gan dažādas mākslinieciskās formas, ļaujot skatītājam iepazīt katra horeogrāfa personību un individualitāti, bet tajā pat laikā atklājot jauna mākslinieka sajūtas šodienas kontekstos. Tēmas, kas izmantotas diplomdarbu skatē, aptver dažādus attiecību modeļus un refleksiju par pasauli universālākās koncepcijās. Skatītājiem tiks piedāvātas gan intīmas kamerizrādes, gan darbi lielākiem dejotāju sastāviem.
Horeogrāfes Ditas Andersones izrāde “VIENS/1” vērsta uz smadzeņu darbības un domāšanas procesu izziņu kustībā. Tāpat Imants Ilgažs izrādē “Domu plūsmā” pievērsīsies apziņas domu plūsmai un tam, kā no tās izlauzties. Mārtiņš Emīls Aržanovskis izrādē “Turu” pētīs konfliktu, kas veidojas cilvēka iekšējai pasaulei sastopot ārējo, bet Mārītes Supes izrāde “Gaismu verot” aicinās domāt par to, kur ikdienas rutīnā pazūd laimes sajūta un prieks par mazajiem dzīves sīkumiem. “Monologi un dialogi” ir Leldes Beātes Kuzņecovas izrāde, kurā horeogrāfe šķetina cilvēka iekšējo monologu ar sevi pašu. Lauris Limbergs izrādi “Zemapziņas apgaismība / Beztermiņa gars” radījis, reflektējot par cilvēka dzīves cikliskumu un pāreju no iepriekšējā veidola jaunā.
Horeogrāfes Poļinas Filippovas izrāde “Leļļu nams” kļūst par spēli, kurā atrast sevi, savukārt Anna Maija Puķe izrādi “Kā dzimis jauns” veido kā sapni, kurā nāksies sastapties ar pārdzīvoto pagātnē, pieredzēto tagadnē un gatavošanos nākotnei. Izrādi “Proserpina / Mans pavasaris” veido Rūdis Vilsons, kurš iedvesmojies no sengrieķu mīta par dievietes Persefones nolaupīšanu. Izrāde veidota, atsaucoties uz četriem gadalaikiem un četriem posmiem, kurus cilvēkam jāpiedzīvo, pārdzīvojot sēras. Horeogrāfe Anastasija Čornaja izrādē “Tas, kas nav darīts nopietni” pievērsusies retāk aplūkotai, bet ļoti aktuālai tēmai – pasīvā agresija, meklējot atbildes uz jautājumu – kā prāts un ķermenis reaģē uz uzbrukumu, kurā dusmas neizpaužas tiešā veidā? Artūra Nīgaļa izrāde “Silueta burti”, kuras dramaturģija balstīta intīmās pārdomās, kas skar lielu sabiedrības daļu – attiecības ar tēvu, kas izvēlējies ģimeni atstāt, savukārt Sintija Skrabe izrādē “Savā starpā” risina jauna pāra stāstu, ar ko mijiedarbosies Latvijas Universitātes jauktā kora “Dziesmuvara” balsis.
Biļetes uz skates izrādēm ir iespējams iegādāties platformā www.ticketshop.lv.
Plašāku informāciju par laikmetīgās dejas mākslas horeogrāfu skati “Ar galvu pa priekšu” iespējams atrast LKA teātra mājas “Zirgu pasts” Facebook lapā un tīmekļvietnē.
Kontaktinformācija:
Elza Strazdiņa
Latvijas Kultūras akadēmijas
Mākslinieciskās jaunrades projektu vadītāja
elza.strazdina@lka.edu.lv
+371 22042490