2021. gada 12. martā notika konkursa Latvijas Būvniecības gada balva 2020 laureātu apbalvošana. Starp balvu ieguvējiem ir pieci ar Kultūras ministrijas piesaistītā Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu atjaunotie kultūras un dabas mantojuma objekti.
Bauskas pilsdrupu konservācijas 3. kārta, kas tiek īstenota projekta “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā” gaitā, ieguva 1.vietu kategorijā “Restaurācija”. Pasūtītājs Bauskas novada dome, projekts “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”, būvnieks “Kaskāde 19”, būvuzraudzība “J.B.Projekti”. Projekta gaitā veikta Bauskas pils cietokšņa centrālā torņa, vārtu mazā torņa un tiem piegulošo sienu restaurācija, lai padarītu centrālo torni pieejamu apmeklētājiem visa gada garumā. Šogad projekta gaitā vēl turpināsies Bauskas pilskalna ziemeļu nogāzes nostiprināšanas un rehabilitācijas būvdarbi.
Kategorijā “Restaurācija” 2. vietu ieguva bijušās sanatorijas “Ogre” lielās zāles atjaunošana Ogrē. Pasūtītājs Ogres novada pašvaldība, projekts “VV Projekts”, būvnieks “RERE Meistari”, būvuzraudzība “Akorda”. Zāles atjaunošana notika projekta “Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā” gaitā. Viens no būtiskākajiem uzdevumiem bijušās sanatorijas atjaunošanas darbu gaitā bija saglabāt ievērojamā latviešu gleznotāja Anša Cīruļa sienu gleznojumus, kas tapuši 1927. gadā un ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.
3. vietu kategorijā “Restaurācija” ieguva Krustpils pils A daļas un fasādes atjaunošana. Pasūtītājs Jēkabpils pilsētas pašvaldība, projekts “Komunālprojekts”, būvnieks PA “BŪVUZŅĒMUMS RESTAURATORS” un “Erbauer Group”, būvuzraudzība “Jurēvičs un Partneri”. Pils A korpusa pirmajā stāvā tikuši atjaunoti 18. gadsimta sienu gleznojumi un septiņās telpās iekārtota ekspozīcija par pilsētas vēsturi. Korpusa otrajā stāvā vēsturiskās telpas atjaunotas, lai tajās varētu notikt kultūras pasākumi. Atjaunots arī pils dārzs, kurā vēsturiskajā atrašanās vietā uzstādīta strūklaka. Par Jēkabpils pašvaldības līdzekļiem atjaunota pils Medību zāle, garderobe, kā arī iegādātas mēbeles izglītojošu nodarbību norisei un jauns flīģelis. Krustpils pils ēkas un tās kompleksa atjaunošana un attīstīšana turpinās arī kultūras mantojuma saglabāšanas projektu 3. kārtā.
Atzinību kategorijā “Restaurācija” ieguva Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošana. Pasūtītājs Liepājas Svētās Trīsvienības ev. lut. draudze, projekts “Pastorāts”, “Arhitektoniskās izpētes grupa”, būvnieks “UPTK”. Baznīcas atjaunošana notika projekta “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem” gaitā. Projekta ietvaros atjaunota katedrāles fasāde, stiprināts tornis, restaurēti logi un durvis, smilšakmens detaļas, ierīkota zibensaizsardzības sistēma, restaurēts torņa krusts, pulksteņu ciparnīcas, izbūvēta pamatu hidroizolācija un lietus ūdens savākšanas sistēma, tornī izvietota ekspozīcija par vēsturiskajiem notikumiem un personībām Liepājas Sv. Trīsvienības baznīcā cauri gadsimtiem.
Gājēju tilta pār Irbes upi atjaunošana, Tārgales pagastā, Ventspils novadā ieguva 3. vietu kategorijā “Teritorijas labiekārtojums”. Pasūtītājs Ventspils novada pašvaldība, projekts, būvnieks “M.A.Taka-7”, būvuzraugs “Tiltu būvnieks”. Tilta atjaunošana notika projekta “Ziemeļkurzemes kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšana, eksponēšana un tūrisma piedāvājuma attīstība” ietvaros. Pārbūvētais tilts nodrošina gājējiem un velosipēdistiem ērtu un drošu pārvietošanos pa kādreizējā mazbānīša stigu ciemu joslā starp jūru un asfaltēto šoseju, sasaistot prioritāri attīstāmo vietu Miķeļtorni ar plašākām lokālā aktīvā tūrisma maršrutu iespējām.
Visi apbalvotie kultūras un dabas mantojuma objekti tiek atjaunoti Kultūras ministrijas administrētā ES fondu līdzekļu Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros.