Atbalsts Ukrainai
Osokina Brīvības festivāla Ukrainai dokumentālā kino un sarunu diskusiju diena, foto: Juris Justs

Svētdien, 28. aprīlī, kinoteātrī “Splendid Palace” norisinājās Osokina Brīvības festivāla Ukrainai dokumentālā kino un sarunu diskusiju diena, kas tika iekļauta festivāla programmā ar mērķi parādīt kara nesto postu, veicināt diskusijas sabiedrībā par individuālo, uzņēmumu un politiķu atbildību Krievijas izraisītā kara Ukrainā kontekstā, kā arī aktualizēt atbalsta nepieciešamību Ukrainai arī turpmāk.

Festivāla dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Andrejs Osokins stāsta, kādēļ festivāla programmā pirmo reizi tika iekļauta dokumentālā kino diena: “Šobrīd dokumentālās liecības ir ārkārtīgi vērtīgas. Tās ir mūsu traģiskā laika atspoguļojums, kas jāredz ikvienam – jāredz karš un tā radītās briesmas, kā arī varoņi un brīvības cīnītāji tuvplānā. Rādot kara nesto postu, var vairot sabiedrībā domu, ka karš ir nepieņemams un ka vajag darīt visu, lai to nepieļautu. Tādēļ šī dokumentālā fiksēšana un filmās redzamie stāsti ir īpaši nozīmīgi. Es ļoti ceru, ka pēc iespējas ātrāk pienāks brīdis, kad pasaule pārstās pieņemt karu kā kaut ko pašsaprotamu un sapratīs, ka nedrīkst ļaut agresoriem un okupantiem uzvarēt.”

Pasākumā tika izrādīta žurnālistu Ievas Vārnas un Sergeja Medvedeva dokumentālā filma “Karš Ukrainā. 730 dienas”, kā arī ukraiņu režisora Kadima Tarasova (Кадім Тарасов) pilnmetrāžas dokumentālā filma “Kultūra pret karu” (Культура vs війна), kuras varoņi ir slaveni ukraiņu mākslinieki un kultūras darbinieki, kuri pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā iestājušies Ukrainas bruņoto spēku rindās un aktīvi iesaistījušies brīvprātīgajā darbā. Norisinājās arī divas sarunu diskusijas – pirmā no tām bija veltīta individuālajai, uzņēmumu un politiķu atbildībai un cīņai ar propagandu Krievijas izraisītā kara Ukrainā kontekstā, savukārt otrā saruna bija par Latvijā patvērumu radušo ukraiņu mākslinieku integrāciju Latvijā.

Pirmās diskusijas dalībnieki bija žurnāliste, Ukrainas kara reportiere un vairāku dokumentālo filmu par karu Ukrainā autore Ieva Vārna, AS “Latvenergo” komunikācijas direktors, festivāla lieldrauga “Elektrum” pārstāvis Andris Siksnis, AS “Latvijas Finieris” padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis, Latvijas Republikas 14. Saeimas deputāte, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedre Irma Kalniņa un Ukrainas studiju centra vadītāja, mūziķe Viktorija Prituļaka.

Žurnāliste, Ieva Vārna, kura kopā ar operatoru Sergeju Medvedevu gandrīz katru mēnesi atgriežas frontē Ukrainā, lai nodotu cilvēkiem Latvijā ukraiņu karavīru un civiliedzīvotāju stāstus par piedzīvoto, diskusijas laikā uzsvēra, cik ļoti svarīgi atgādināt cilvēkiem Latvijā par Ukrainas kara realitāti, lai neaizmirstu un atcerētos, ka Ukrainas tauta, kura dzīvo mums blakus, cīnās ar agresoru, kas atrodas kaimiņos arī mums. “Ir svarīgi katru dienu atgādināt, ka, ja Krievija netiks sakauta Ukrainā, tad nākamie varam būt mēs. Šobrīd situācija frontē ir ļoti smaga – debesis ir pilnas ar ienaidnieku droniem, jo ASV un rietumi ir ārkārtīgi kavējušies un joprojām turpina kavēties ar palīdzības sniegšanu ukraiņiem, tādēļ ikviens atbalsts, katra piegāde Ukrainai ir ārkārtīgi vērtīga,” stāsta Ieva Vārna. Viņa arī aicināja cilvēkus Latvijā turpināt ziedot Ukrainai, jo katrs ziedojums, pat vismazākais, var glābt dzīvības un sniegt iespēju karavīriem Ukrainā turpināt cīnīties, nodrošinot arī to, lai mēs Latvijā varētu turpināt dzīvot zem mierīgām debesīm.

Andris Siksnis, AS “Latvenergo” komunikācijas direktors, festivāla lieldrauga “Elektrum” pārstāvis, diskusijas laikā uzsvēra, ka šobrīd uzņēmumiem ir jāpieņem atbildīgi un drosmīgi lēmumi, pat tad, ja tie sākotnēji rada sabiedrības neapmierinātību, bet ilgtermiņā sniegs labumu cilvēkiem un valstij kopumā. Andris Siksnis arī atzīmēja, ka situācijā, kad nelaimē ir nonākusi vesela tauta, nedrīkst pagurt: “Ir jāiet līdz galam – jāturpina atbalstīt Ukrainu, lai svinētu pēc iespējas drīzu uzvaru, varētu priecāties par ukraiņiem un redzēt, kā viņi priecājas kopā ar mums. Atbalsta formas var būt visdažādākās, taču uzskatu, ka, ja reiz kāda spēcīga ideja guvusi sabiedrības atzinību, tad tā ir jāatbalsta visiem spēkiem. Mums ir jāuzdrošinās palīdzēt un jābūt ļoti iedvesmojošiem!”

Uldis Biķis, AS “Latvijas Finieris” padomes priekšsēdētājs, diskusijas gaitā atgādināja par postu, ko Latvijā radīja Pirmais un Otrais pasaules karš, kuru laikā katrs trešais iedzīvotājs Latvijā cieta – tika izsūtīts, gāja bojā vai devās bēgļu gaitās, savukārt katrs ceturtais vīriešu kārtas pārstāvis no 14 līdz 70 gadiem turēja rokās ieroci. Tika iznīcināti cilvēki, ēkas un rūpniecība. Uldis Biķis šo situāciju salīdzināja ar notikumiem Ukrainā, norādīja uz akūtu nepieciešamību turpināt atbalstīt Ukrainu un aicināja visus uzņēmējus saraut saites ar Krieviju, lai apturētu tās agresiju: “Ja uzņēmēji nespēj šo lēmumu pieņemt labprātīgi, tad politiķiem būtu ar likuma spēku jānosaka, ka attiecības ar Krieviju ir jāierobežo. Aicinu šādu lēmumu atbalstīt arī sabiedrībai, tai skaitā saites ar Krieviju pārraujot kultūras cilvēkiem un sportistiem. Šobrīd šis mūris ir jāuzbūvē, lai sevi aizsargātu. Katram iedzīvotājam Eiropas Savienībā vajadzētu saprast, ka šis karš ir mūsu karš un katram no mums ir kaut kas jādara, lai to apturētu.”

Ar Ukrainas studiju centra vadītājas un mūziķes Viktorijas Prituļakas palīdzību tika nodrošināta iespēja festivālā izrādīt ukraiņu pilnmetrāžas dokumentālo filmu “Kultūra pret karu”. Viktorija Prituļaka diskusijas laikā uzsvēra, cik nozīmīgi šobrīd, kad sabiedrībā ļoti jūtams nogurums sarežģīto ģeopolitisko notikumu un daudzo pārmaiņu dēļ, turpināt fiksēt un atspoguļot reālo situāciju Ukrainā: “Dzīve turpinās, cilvēki pierod pie kara, bet tas nenozīmē, ka karš ir beidzies, tādēļ ir tik ārkārtīgi svarīgi rādīt cilvēkiem patiesību, aktualizēt to, kas notiek frontē Ukrainā un ko pārdzīvo cilvēki tur, lai mudinātu sabiedrību turpināt sniegt atbalstu Ukrainai.” Viktorija Prituļaka izteica arī pateicību Latvijas valstij, politiķiem un uzņēmējiem, kas kopš kara sākuma ir snieguši ļoti nozīmīgu atbalstu Ukrainai un pieņēmuši drosmīgus lēmumus, kļūstot par lielisku piemēru citām valstīm.

Irma Kalniņa, Latvijas Republikas 14. Saeimas deputāte, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedre arī mudināja ikvienu turpināt atbalstīt Ukrainu: “Mēs, latvieši, zinām, ko nozīmē zaudēt visu vienā naktī, piedzīvot bēgļu gaitas, sākt dzīvi no nulles, nezaudējot savu identitāti, tādēļ mēs ļoti labi saprotam karu Ukrainā. Ukrainas karš ir visas Eiropas karš, tādēļ mēs neviens nedrīkstam pagurt atbalstīt Ukrainu, aizmirst to šajos sarežģītajos ģeopolitiskajos un informācijas kara apstākļos. Mūsu darbs ir turpināt runāt par Ukrainu, lai ziņas par to nepazūd no ziņu lapām visā pasaulē, nepieļaujot, ka citas ziņas aizēno karu Ukrainā.” Irma Kalniņa arī atzīmēja, ka Latvija šobrīd vada dronu koalīciju Ukrainas atbalstam un aicināja bankas izsniegt kredītus uzņēmumiem, kas vēlas ražot Ukrainas vajadzībām atbilstošus dronus un to sastāvdaļas, kas Ukrainai ir ļoti vajadzīgi.

Sarunu diskusijas video ieraksts 
Video tapis sadarbībā ar “Wind Films”.

Sarunā par Latvijā patvērumu radušo mākslinieku integrāciju Latvijā piedalījās mūziķes Anastasija Vasilenko, Darja Leleko un Viktorija Prituļaka. Anastasija Vasilenko un Darja Leleko, kuras Latvijā ieradās bēgļu gaitās, sarunas laikā no sirds pateicās latviešiem par lielo atbalstu jau no ierašanās brīža šeit, it īpaši par iespēju turpināt muzicēt, piedalīties projektos kopā ar latviešu māksliniekiem, darot darbu, ko viņas tik ļoti mīl.

Sarunas video ieraksts
Video tapis sadarbībā ar “Wind Films”. Mutisko tulkojumu no ukraiņu uz latviešu valodu diskusijas laikā nodrošināja Jana Streļeca.

Osokina Brīvības festivāla Ukrainai izskaņā gaidāmi divi koncerti – 10. maijā Melngalvju namā notiks Jaunzēlandē dzimušās amerikāņu vijolnieces Ženēvas Lūisas (Geneva Lewis) un pianista Georgija Osokina koncerts, savukārt 12. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē norisināsies festivāla noslēguma koncerts. Koncertā, kas veltīts Mātes dienai, latviešu un ukraiņu mākslinieki vienosies kopīgā atbalstā ģimenēm un bērniem Latvijā un Ukrainā. Koncertā piedalīsies Ieva Akuratere, Jānis Lūsēns, Zigfrīds Muktupāvels, grupa “Citi zēni”, Ingus Ulmanis/ “Lādezers”, vokālā grupa “Midnight Five”, Viktorija Prituļaka, Anastasija Vasilenko, Anastasija Jačmenkina un Andrejs Osokins.

Katra iegādātā biļete uz festivāla pasākumiem ir ziedojums Ukrainas armijas un civiliedzīvotāju atbalstam, kā arī smagi slimu bērnu vecākiem Latvijā. Sadarbībā ar “Biļešu Paradīze” un Ziedot.lv festivāla pasākumu biļešu ieņēmumi un īpašā akcijā portālā Ziedot.lv savāktie līdzekļi tiks izlietoti šiem mērķiem.

Plašāka informācija par festivāla labdarības mērķiem un ziedojumu akciju

Plašāka informācija par festivālu pieejama tīmekļvietnē: https://www.andrejsosokins.com/osokins-freedom-festival, savukārt biļetes uz koncertiem var iegādāties visās “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā.

Festivāla radošā komanda no sirds pateicas visiem atbalstītājiem un sadarbības partneriem, ar kuru atbalstu festivāls tiek īstenots, īpaši festivāla lieldraugam – “Elektrum”, festivāla draugam – AS “Latvijas Finieris”, Rīgas pašvaldībai, Ziedot.lv, “Biļešu paradīze”, Ukrainas vēstniecībai Latvijā, Polijas Republikas vēstniecībai Rīgā, biedrībai “Ukrainas studiju centrs” un citiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Daiga Bināne
Osokina Brīvības festivāla Ukrainai direktore
Tel.: +371 29379497
E-pasts: daiga@andrejsosokins.com