Šā gada beigās noslēdzas Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas finanšu grantu 8,5 miljonu eiro apmērā finansētā programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds”, ko Latvijā kopš 2020. gada īsteno pilsoniskās sabiedrības organizāciju apvienība – biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse”, “Latvijas Lauku forums”, “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs”, “Kurzemes NVO centrs”, “Valmieras novada fonds” un “Zemgales NVO atbalsta centrs”.
18. decembra Ministru kabineta sēdē apstiprināts priekšfinansējuma piešķīrums 130 000 eiro apmērā biedrībai “Latvijas Pilsoniskā alianse” (LPA), lai noslēgtu programmu un veiktu pēdējos norēķinus par paveiktajiem darbiem. Saņemtais valsts atbalsts tiks atmaksāts atpakaļ Valsts kasē, līdzko LPA saņems noslēguma maksājumu no EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu biroja (FMO).
Ņemot vērā radušos situāciju, kad normatīvajos aktos nav paredzēta konkrēta finanšu instrumenta īstenošana, ja tajā iesaistīta biedrība vai nodibinājums, Kultūras ministrija apņēmusies līdz 2025.gada septembrim izstrādāt sistēmisku regulējumu, kādā biedrības un nodibinājumi var iesaistīties ES politikas instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansētos projektos un pasākumos un pretendēt uz valsts budžeta priekšfinansējumu.
Informācija par programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”
2017.gadā starp Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju un Latviju parakstīti Saprašanās memorandi par EEZ un Norvēģijas grantu 2014.-2021.gadu perioda ieviešanu, tostarp paredzot programmu pilsoniskās sabiedrības un iedzīvotāju līdzdalības stiprināšanai un mazaizsargāto iedzīvotāju grupu atbalstam. Saprašanās memorands nosaka, ka programmu Latvijā administrē pilsoniskās sabiedrības organizāciju apvienība, kuru donorvalstis izvēlējās atklāta konkursa kārtībā. Konkurss uz programmas administratora lomu tika izsludināts 2018.gadā, un 2019.gada nogalē FMO par programmas ieviešanu Latvijā noslēdza līgumu ar sešu Latvijas pilsoniskās sabiedrības organizāciju apvienību.
FMO līgums nosaka, ka programmas īstenošanai tiek piešķirti 8,5 milj. eiro un visu programmas aktivitāšu ieviešana notiek līdz 2024.gada 31.decembrim. Apvienībai līdz š.g. nogalei jāpabeidz visu noslēgto projektu atskaišu izskatīšana un noslēgumu maksājumu veikšana, jānoorganizē programmas noslēguma pasākums, jānodrošina programmas projektu audits un programmas saturisko rezultātu izvērtējums, iespēju robežās jāturpina divpusējo un reģionālu sadarbības pasākumu īstenošana, kā arī jānodrošina programmas publicitāte.
Atbilstoši EEZ un Norvēģijas grantu nosacījumiem programmā “Aktīvo iedzīvotāju fonds” finansējums bija pieejams trīs tematiskajās jomās:
- demokrātija, iedzīvotāju līdzdalība, laba pārvaldība un atklātība;
- cilvēktiesības un vienlīdzīga attieksme, novēršot jebkādu diskrimināciju rases vai etniskās izcelsmes, reliģijas vai ticības, dzimuma, invaliditātes, vecuma, seksuālās orientācijas vai dzimuma identitātes dēļ;
- sociālais taisnīgums un mazaizsargāto grupu iekļaušana.
Ņemot vērā tematiskās jomas, kā arī apvienības identificētos izaicinājumus Latvijā, tika izstrādāti konkrēti programmas mērķi un rezultāti, kuru sasniegšana organizēta projektu veidā, piešķirot finansējumu Latvijas pilsoniskās sabiedrības organizācijām četrās apakšprogrammās: „Demokrātijas kultūra” ar mērķi stiprināt demokrātijas kultūru un pilsoniskuma apziņu Latvijā; “Cilvēktiesības” ar mērķi vairot izpratni Latvijas sabiedrībā par cilvēktiesībām, tai skaitā veicināt starpkultūru dialoga iniciatīvas; “Ilgtspēja un kapacitāte” ar mērķi uzlabot Latvijas pilsoniskās sabiedrības ilgtspēju un kapacitāti; “Divpusējā un reģionālā sadarbība” ar mērķi veicināt Latvijas pilsoniskās sabiedrības pārrobežu sadarbību EEZ un Norvēģijas grantu darbības valstīs.
Programmas darbības laikā no 2020.-2024. gadam finansējumu ir saņēmušas kopumā 136 biedrības un nodibinājumi, lai īstenotu 187 projektus un divpusējās iniciatīvas. 34 organizācijas ir īstenojušas vairāk nekā vienu projektu.