Ministru kabineta sēdē šodien, 1. aprīlī, apstiprināti Kultūras ministrijas (KM) iesniegtie noteikumi par kritērijiem un kārtību, kādā tiek izraudzītas nevalstiskās organizācijas (NVO) darbam Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) padomē, un atlīdzību SIF padomes locekļiem, kas ir nevalstisko organizāciju pārstāvji.
Saskaņā ar Sabiedrības integrācijas fonda likumu SIF padomē līdz ar Ministru prezidenta pārstāvi, kultūras ministru, izglītības un zinātnes ministru, labklājības ministru, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru, kā arī tieslietu ministru, darbosies četri nevalstisko organizāciju pārstāvji. Padomē pārstāvētās nevalstiskās organizācijas tiks izraudzītas uz trim gadiem.
Noteikumi paredz, ka turpmāk darbam SIF padomē varēs pieteikties plašāks NVO loks, ietverot interešu izglītības, mazākumtautību, mediju un žurnālistikas, kā arī citas SIF stratēģijā noteikto jomu organizācijas. Ir saglabātas arī līdzšinējās jomas: kultūra un māksla; izglītība, pētniecība un sports; sociālie pakalpojumi un veselība; vide, sociālā un kopienas attīstība; interešu aizstāvība un līdzdalība politikas veidošanā; filantropija, brīvprātīgais darbs.
Turpmāk, lai nodrošinātu efektīvāku SIF padomes darbību un kompetentu nevalstisko organizāciju pārstāvju dalību tajā, noteikts darbam padomē atlasīt un izvērtēt ne tikai NVO, kas ir līdzšinējā prakse, bet arī nevalstisko organizāciju deleģēto pārstāvju un aizvietotāju kandidatūras. Līdz ar to, ja NVO pārstāvis vairs nedarbosies nevalstiskajā organizācijā, kas viņu ir deleģējusi, SIF padomes locekļa pienākumus varēs pildīt pārstāvja aizvietotājs.
Nevalstiskajām organizācijām ir saglabāti līdzšinējie atlases kritēriji: NVO ir biedrība vai nodibinājums, kas ir reģistrēta un darbojas Latvijas Republikā vismaz trīs gadus; tā nav pasludināta par maksātnespējīgu, neatrodas likvidācijas stadijā, un tās saimnieciskā darbība nav apturēta vai pārtraukta; nav uzsākta tiesvedība par NVO darbības izbeigšanu vai maksātnespēju; tai nav nodokļu parādu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādu.
NVO pieteikumus darbam fonda padomē vērtēs konkursa komisija, kuras sastāvā ir pa vienam deleģētam pārstāvim no KM, Valsts kancelejas un Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes.
Tāpat kā līdz šim NVO pārstāvji, kuri ir SIF padomes locekļi, par darbu padomē saņems atlīdzību 118,96 eiro apmērā par vienu fonda padomes sēdi, kā arī transporta kompensāciju ne vairāk kā 40 eiro apmērā. Finanšu līdzekļi šim mērķim nodrošināti SIF esošā budžeta ietvaros.