Latvija šogad atzīmē 20 gadus kopš iestāšanās Eiropas Savienībā. Šo gadu laikā Latvija ir kļuvusi ekonomiski spēcīgāka, drošāka un atvērtāka, līdz ar to arvien vairāk cilvēku no dažādām pasaules malām Latviju saskata kā savu galamērķi nodarbinātībai, studijām un dzīves veidošanai. Ar katru gadu mūsu sabiedrības dažādība palielinās. 

Cilvēkiem, kas ir jaunpienācēji Latvijas sabiedrībā, sastapšanās ar jauniem nosacījumiem un kultūras vidi ir izaicinājumu pilna. Jaunpienācējiem ir ļoti liela nepieciešamība iegūt zināšanas par valsti un apgūt latviešu valodu. Ne mazāk svarīga ir līdzdalība sabiedrības dzīvē, lai praktizētu un uzlabotu valodas prasmes, kā arī satiktu citus cilvēkus, it īpaši vietējas izcelsmes.

Vienlaikus tas ir izaicinājums arī uzņemošajai sabiedrībai, lai tā spētu pielāgoties jaunajai dažādības realitātei. Dažādības apstākļos sabiedrībā vērojama polarizācija un spriedzes veidošanās. Turklāt Covid-19 pandēmija ir veicinājusi iedzīvotāju attālināšanos no reālās dzīves un to ir aizstājusi dzīve digitālās pasaules “burbuļos”.

Demokrātija nedarbojas automātiski, tās stiprināšanai nepieciešamas pūles, it īpaši šādos apstākļos, kad iedzīvotāju iepazīšanās un satikšanās reālajā dzīvē notiek arvien retāk.

Nozīmīgs atbalsts jaunpienācēju integrācijai Latvijā ir Eiropas Savienības finansējums, ko sniedz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonds. 

Ar šī fonda atbalstu tiek nodrošināti agrīnās integrācijas pasākumi - tiek organizēti kultūrorientācijas kursi un latviešu valodas kursi, tiek organizēti mācību cikli par sabiedrības daudzveidību un starpkultūru dialogu dažādu jomu profesionāļiem, kuru profesionālā darbība ir saistīta ar pakalpojumu sniegšanu.

2023.gada sākumā ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu tika izveidota Vienas pieturas aģentūra, kuras mērķis ir vienuviet nodrošināt informatīvo atbalstu un pakalpojumus trešo valstu pilsoņiem un starptautiskās aizsardzības saņēmējiem. Vienas pieturas aģentūras filiāles šobrīd darbojas Rīgā un visos Latvijas reģionos, nodrošinot klātienes un attālinātās konsultācijas dažādos ikdienas dzīves jautājumos, mutiskās un rakstiskās tulkošanas pakalpojums, kā arī juridisko palīdzību. 

Visbiežāk konsultāciju temati saistīti ar informācijas iegūšanu par uzturēšanās atļauju un pilsonības kārtošanu, ģimenes apvienošanu, nodarbinātības iespējām un latviešu valodas kursu pieejamību. 

Iekšlietu ministrijas kā Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda vadošā iestāde un Kultūras ministrija, kā šī fonda deleģētā iestāde aicina uz diskusiju "20 gadi Eiropas Savienībā. No pirmajiem soļiem līdz integrācijai un līdzdalībai”, kas notiks tiešsaistē 2024. gada 15. maijā plkst. 15.15 – 16.15.

    Diskusija "20 gadi Eiropas Savienībā. No pirmajiem soļiem līdz integrācijai un līdzdalībai”

    Diskusijā centīsimies rast atbildes uz jautājumiem: 

    • Ko darām un ko varam darīt, lai Latvijā veidotos saliedēta sabiedrība, kas balstītos savstarpējā cieņā?
    • Kādi atbalsta pasākumi tiek īstenoti sabiedrības jaunpienācēju atbalstam un ko būtu nepieciešams uzlabot?
    • Kā palīdzēt veidot piederības sajūtu Latvijai un veidot kontaktus ar uzņemošo sabiedrību?
    • Kas būtu darāms, lai mazinātu spriedzi un savstarpēju neuzticēšanos?
    • Kāds varētu būt pašvaldības institucionālais atbalsts kopīgu aktivitāšu veidošanai, sadarbībai un līdzdalībai pašvaldības dzīvē?

    Diskusijā piedalīsies: 

    • Inese Saldābola, Sabiedrības integrācijas fonda Vienas pieturas aģentūras ārzemniekiem vadītāja 
    • Gunta Vīksne, biedrības “Patvērums “Drošā māja”” valdes locekle
    • Kushi Malhotra, Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studente no Indijas
    • Ilze Meilande, Rīgas domes Sabiedrības integrācijas un līdzdalības nodaļas vadītāja