2017.gada 17.februārī notika praktiskajā darbnīcā Valmierā. Pasākuma piedalījās pašvaldības iestāžu un struktūru speciālisti, sociālie darbinieki, pedagogi, izglītības iestāžu vadība un romu aktīvisti no Valmieras pilsētas, Limbažu novada, Alojas novada un Rūjienas novada.
Darbnīcā tika apspriesta romu mērķauditorijas iesaistīšanās Eiropas Sociālā fonda atbalstāmajās darbības aktivitātēs, kā, piemēram, aktivitātē, lai samazinātu priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu, īstenojot preventīvus un intervences pasākumus; Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras īstenotā projekta „PROTI un DARI!” aktivitātēs, kas ir vērstas uz jauniešiem, kas nemācās un nestrādā; kā arī Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotā projekta „Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem” atbalsta pasākumos.
Īpaši vērtīgi darbnīcā bija iepazīties ar pašu romu tautības pārstāvju viedokli par viņu sadarbību ar pašvaldību, tās speciālistiem, izglītības iestādēm, sociālo dienestu. Romi pozitīvi novērtēja līdzšinējo sadarbību un sniegto atbalstu, īpaši izceļot romu mediatora darba ieguldījumu, bet pašvaldību speciālisti atzina savu gatavību turpmāk arvien vairāk pievērst uzmanību romu sociālajai iekļaušanai, piemēram, izmantojot Eiropas Sociālā fonda atbalsta pasākumus.
Liesma Ose, praktiskās darbnīcas vadītāja: „Svarīgi saprast, ka romu situācijā ekspertīzes avots ir paši romu kopienas cilvēki - tie, kuri ar savu attieksmi pret ģimeni un darbu, attiecību veidošanu ar līdzcilvēkiem var kalpot par labu piemēru tautiešiem un plašākai sabiedrībai. Īpaši būtu jāpateicas par pašaizliedzīgu un cilvēkmīlestības apskaidrotu ikdienas darbu, ko veica un joprojām veic romu mediatori, lai uzlabotu sadarbību starp romu ģimenēm un vietējām pašvaldību iestādēm, skolām un sociālo dienestu. Diskusijas rezultāti liecina, ka mūsu valstij ir jāatbalsta viņu apmācība un darbs. Tieši šie mediatori varētu palīdzēt romu mērķauditorijai efektīvāk iesaistīties Eiropas Sociālā fonda dažādās darbības aktivitātēs.”