No 7. līdz 13. aprīlim Litas pilī (Palazzo Litta) norisināsies «MoscaPartners Variations» grupas izstāde, kurā ar kopīgu ekspozīciju piedalīsies 21 dizainers no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Izstāde «Tactile Baltics» iepazīstinās Milānas Dizaina nedēļas apmeklētājus ar mūsu reģiona inovācijām, amatniecības tradīcijām un kultūras vērtībām, izceļot spilgtāko laikmetīgo dizainu no Baltijas.
««Tactile Baltics» ir vairāk nekā izstāde — tas ir vēstījums par dizaina nākotni. Tradicionālais šeit sastopas ar negaidīto, un inovācijas ir ne vien saskatāmas, bet sajūtamas ar visām maņām! Baltijas dizaineri spēj apvienot senas prasmes ar mūsdienīgu skatījumu, no jauna definējot ilgtspēju un to, kā mēs mijiedarbojamies ar materiāliem un amatniecību. Milānas Dizaina nedēļa un «MoscaPartners Variations» izstāde ir lieliska platforma, lai parādītu Baltijas radošo spēju,» stāsta projekta vadītāja Dita Danosa no Latvijas Dizaina centra.
Izstādē aplūkojamos kolekcionējamā dizaina darbus — mēbeles, gaismas objektus, tekstila dizainu, traukus un mājas dekorus — vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus kolekcionējamā dizaina priekšmetus Izstādē piedalās kā pieredzējuši, tā jauni dizaineri, kuri spilgti atspoguļo Baltijas radošo un inovatīvo garu.
Latvija — mūsdienu amatniecība un sensorā pieredze dizainā
Funkcionālais grāmatplaukts «Māra» ir daļa no studijas «Gateris Works» pirmās mēbeļu kolekcijas, ko iedvesmojis latviskais vizuālais kods. Plaukta konstrukcija aizgūta no Māras krusta, un tā robustā forma sakņojas vernakulārajā galdniecībā. Naivā formu valoda, ko dizaineriem izdevies pasniegt elegantā veidā, dod balsi jaunai un reizē pazīstamai estētikai, kas pretstatīta nepārtrauktajiem novitātes meklējumiem dizainā.
«Studio Sarmīte», ko vada latviešu dizainere un materiālu pētniece Sarmīte Poļakova, ražošanas atlikumus pārvērš jaunās aprites dizaina koncepcijās. «Tactie Baltics» izstādē dizainere prezentēs luksusa skapīšu kolekciju «Reminiscent», kas apvilkti ar «PineSkins» materiālu. Delikātais, ādai līdzīgais materiāls izgatavots no priežu mizām un ienes telpā siltu toņu gammu un meža smaržu, sniedzot bagātīgu sensoro pieredzi.
Godalgotā arhitektūras un dizaina studija «ĒTER» prezentēs savu ASMR tematikai veltīto mēbeļu kolekciju, kas ASMR nomierinošo sensoro pieredzi iemieso funkcionālos objektos. Iedvesmojoties no biomorfajiem augšanas modeļiem dabā un cilvēka ķermeņa, mēbeļu kolekcija aicina pieskarties un mijiedarboties. Kolekcija ir turpinājums izstādei «Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR» Londonas Dizaina muzejā, par kuras dizainu «ĒTER» saņēmuši vairākas balvas.
Dizainere Dace Sūna savā darbā apvieno zinātni un poētiku. «Tactile Baltics» viņa prezentēs savu jaunāko darbu gaismas objektu sērijā «Vertical Fractal Helium Candles», ko iedvesmojuši fraktāļi dabā. Gaismeklis veidots no caurspīdīgām caurulēm, kas piepildītas ar hēliju un izstaro maigu, dzeltenīgi rozā gaismu, radot ēterisku noskaņu.
Pieredzes bagātais stikla mākslinieks Artis Nīmanis izstādē piedalīsies ar lakonisko skulptūru «NEW LINE». Izmantojot inovatīvas stikla apstrādes tehnikas un izsmalcinātus titāna pārklājumus, mākslinieks radījis gaismas, krāsas un formas simfoniju. Atstarojošā virsma pastiprina skulptūras vizuālo pievilcību, aicinot uz introspekciju un iztēli.
Laikmetīgā tekstilmāksliniece Emma Sofia «Tactile Baltics» demonstrēs ar rokām austu gobelēnu «Desire», kas izgatavots no kokvilnas, vilnas, lina un zīda. Šis darbs pēta garīgo veselību, atkarību un pašnoliegumu, aplūkoto tēmu «smagumam» pretstatot maigas tekstūras un pieklusinātu toņu gammu.
Keramikas dizaina studija «Boterra», ko vada māksliniece Irita Tilāne Pakalniņa, izstādē piedalīsies ar kolekciju «Sweet Water», ko iedvesmojuši Ziemeļu ezeri. Unikālo, ar rokām darināto keramikas darbu raupjās un bagātīgās tekstūras atgādina saules izgaismotas akmeņu ezera dzīles, iemūžinot dabas nepieradināto skaistumu.
Igaunija — konceptuāli eksperimenti un dizaina mantojums
Tallinā un Londonā dzīvojošās eksperimentālās dizaineres Heiter X jaunākie darbi «AXIOM–1» un «AXIOM–2» ir skulpturāli objekti, kas izgatavoti no korķa un neapstrādātas māla masas. Iedvesmojoties no altāriem un menhīriem, «AXIOM» nosaka telpas atmosfēru, vienlaikus kalpojot kā trauki augiem, priekšmetiem vai ziedojumiem.
Igaunijas Mākslas akadēmijas projektā «SLOW DESIGN» keramikas un produktu dizaina studenti radījuši dzīvespriecīgus un spilgtus objektus mūsdienīgiem mājokļiem. Izstādē būs aplūkojams jaunās keramiķes Teresa RA porcelāna dzeršanas trauku komplekts «Tilt Collection», ko iedvesmojušas bambusa ūdens caurules. Komplektā iekļautas divas karafes un vairāki dzeršanas trauki, kuru forma balansē starp vienkāršību un rotaļību.
Tekstilmāksliniece Annike Laigo «Tactile Baltics» izstādē prezentēs savu eleganto vilnas paklāju kolekciju «Archipelago», ko iedvesmojušas Ziemeļu ainavas. «Archipelago» organiskās aprises atkāpjas no tradicionālajām paklāju formām, veidojot plūstošākas attiecības ar telpu.
Uzņēmums «Myceen» izstādē demonstrēs «P Wise» piekaramo lampu un multifunkcionālos «Lo Blox» blokus, kas veidoti no micēlija. Šos ilgtspējīgos un inovatīvos objektus radījis starptautiski atzītais igauņu dizainers Sīms Karro (Siim Karro).
Dizainere Kertu Līsa Lepika (Kertu Liisa Lepik) «Tactile Baltics» prezentēs rotaļīgo spoguļu sēriju «Ade». Tie izgatavoti no 1920. gados Igaunijā radītā kompozītmateriāla «Plymax», kurā savienots bērza saplāksnis un pulēts nerūsējošais tērauds. Objektu sērijā materiāls pārtapis abstraktos mākslas darbos, kas vienlaikus kalpo kā funkcionāli spoguļi.
Atzīmējot savu 80 gadu jubileju, leģendārais Igaunijas biroja mēbeļu ražotājs «Standard», savā kolekcijā no jauna iekļaus dizaineru Mailes Grīnbergas (Maile Grünberg) un Jutas Lemberas (Juta Lember) 1973. gadā radīto ikonisko atpūtas krēslu. Tas izgatavots no metāla caurulēm un liekta saplākšņa, kas kombinācijā ar spilgto polsterējumu iemieso 1970. gadu dizaina tendences.
Stokholmā dzīvojošā eksperimentālā stikla māksliniece Mārja Mēmetsa (Maarja Mäemets) izstādē prezentēs skulpturālu stikla lejkannu kolekciju «THIRST», kas radīta, pūšot stiklu veidnēs. Lejkannas simbolizē kopšanu un izaugsmi, turpinot konceptuālajā stikla kupolu kolekcijā «SAND CASTLES», kas arī būs aplūkojama izstādē, aizsākto apzinātības tēmu.
Lietuva — dizains, kas pēta attiecības starp cilvēku, dabu un kultūru
Dizainera Manta Lesauska (Mantas Lesauskas) «T SW» grāmatplaukts ir reizē funkcionāls un poētisks objekts, kas paredzēts maza formāta grāmatām. Plaukta izteiksmīgās kājas veidotas, izmantojot 3D skenēta gulbja modeli, dizainā sapludinot digitālo un materiālo pasauli. Balansējot starp caurspīdību un noslēpumainību, robustumu un caurlaidību, plaukts pēta tādas tēmas kā redzamība, robežas un transformācija.
Eksperimentālais dizainers Viļus Drinģelis (Vilius Dringelis) izstādē prezentēs svečturi «Dinner in Brussels», kas veidots no alumīnija un alvas sakausējuma. Šo darbu iedvesmojis netālu no Eiropas Parlamenta ēkas atrasts kebaba folija iesaiņojums — nejaušais atradums pārtapis dizaina priekšmetā, kas simbolizē sociālo un kultūras pārveidi.
Dizainere Marija Puipaite (Marija Puipaitė) no Viļņas «Tactile Baltics» prezentēs pufu «Devoted Surfaces No. 2», kas ir viņas mēģinājums radīt objektu ar auru, atklājot priekšmeta būtību dziļākā līmenī. «Devoted Surfaces No. 2» iedvesmojušas 16.–17. gadsimta mijas anatomijas prakses, kas līdz ar fiziskā ķermeņa pētījumiem tiecās atklāt arī dvēseles noslēpumus.
Liepa Gradauskaite (Liepa Gradauskaitė) Milānā demonstrēs skulpturālo un reizē funkcionālo objektu «Pod» — pītu lielformāta grozu, ko iedvesmojis dizaineres bērnības zīmējums. Izgatavots no Lietuvas vītola, objekts apvieno tradicionālās amatniecības tehnikas ar mūsdienīgu estētiku un ilgtspējīgu dizainu.
Paulinas Vasiļauskaites (Paulina Vasiliauskaitė) galds «Swamp for Laumės» atsaucas uz lietuviešu mitoloģiju, pētot tādas tēmas kā liktenis, zemapziņa un laika ritējums. Nelielais galdiņš, kas izgatavots no koka, stikla un tērauda, apvieno tradicionālo amatniecību ar rūpnieciskiem ražošanas procesiem, kā CNC frēzēšanu.
Lūcija Kostiva (Liucija Kostiva) «Tactile Baltics» demonstrēs kokvilnas gobelēnu «Secret Garden», ko iedvesmojuši topiāriju jeb augu skulptūru dārzi. Darbs aicina skatītāju mijiedarboties — pārgriežot virsējā slāņa pavedienus, atklājas slēptas detaļas, kas runā par cilvēces vēlmi kontrolēt un pārveidot dabu.
Dizaineru duets — apgaismojuma dizainere Rūta Pauļonīte (Rūta Palionytė) un arhitekte Ieva Baranauskaite (Ieva Baranauskaitė) — izstādē prezentēs modulāru gaismas objektu «Stem», kas pēta augšanas un atjaunošanās procesus dabā. Totēmam līdzīgais objekts veidots no tērauda un vaska, dizainā apvienojot funkcionalitāti un stāstniecību.
Par «Tactile Baltics»
Pēc veiksmīgas debijas Londonas Dizaina festivālā 2021. gadā, kur izstāde guva lielu publikas atsaucību, «Tactile Baltics» no jauna dod platformu Baltijas laikmetīgajam dizainam, veicinot tā starptautisko atpazīstamību un bagātinot laikmetīgā dizaina ainu ar mūsu reģiona inovācijām, amatniecības tradīcijām un kultūras vērtībām.
Izstādi «Tactile Baltics» Milānā organizē Latvijas Dizaina centrs, NID un Lietuvas Dizaina forums.
Kuratores: Latvija — Dita Danosa; Igaunija — Trīna Loks (Triin Loks), Lietuva — Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė).
Grafikas dizains — Kirils Kirasirovs («augusts»). Ekspozīcijas dizains — Brigita Bula («Brigita Bula Arhitekti»).
«Tactile Baltics» dalību Milānas Dizaina nedēļā 2025 finansiāli atbalsta Baltijas Kultūras fonds, Latvijas un Igaunijas Kultūras ministrijas, kā arī ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vēstniecības Itālijā.
«Tactile Baltics» norise Milānas Dizaina nedēļā 2025:
7.–13. aprīlis,
«MoscaPartners Variations», Palazzo Litta
16. telpā, Corso Magenta 24, 20121 Milāna
Tīmekļvietne: https://tactilebaltics.com
Sociālie mediji: @tactilebaltics | #tactilebaltics
Preses priekšskatījums:
6. aprīlī plkst. 12.00–19.00
Par «MoscaPartners»
«MoscaPartners Variations» ir izstāde, ko organizē «MoscaPartners» — uzņēmums, ko 2011. gadā dibināja Katerīna Moska (Caterina Mosca) un Valerio Kastelli (Valerio Castelli). Milānas Dizaina nedēļā 2025 izstāde atgriežas Litas pilī (Palazzo Litta), piedāvājot tēmu «Migrācijas», kas aplūko dizainu kā kultūras apmaiņas un radošās inovācijas katalizatoru. Pulcējot arhitektus, dizainerus un māksliniekus no visas pasaules, izstāde sniedzas pāri ģeogrāfiskām robežām, veicinot dialogu starp dažādiem skatpunktiem.
Piedāvājot jaunas pieejas laikmetīgajam dizainam, izstāde pārvērš vēsturisko Litas pili dinamiskā eksperimentu un atklājumu telpā. Izceļot izpētē balstītus projektus un vietai pielāgotas instalācijas, «MoscaPartners» turpina apņemšanos atbalstīt vizionārus talantus un jaunas radošās valodas, vēlreiz apliecinot, ka dizains ir spēcīgs saiknes, pārmaiņu un nākotnes veidošanas medijs.
Par Milānas Dizaina nedēļu
Milānas dizaina nedēļa ik gadu piesaista aptuveni 370 000 dizaina profesionāļu, 5000 žurnālistu un 27 500 citu interesentu. Paralēli komerciālā dizaina mesei «Salone del Mobile» Milānas Dizaina nedēļa aptver visplašākā spektra dizaina produktus un starpdisciplināros risinājumus, aplūkojot inovatīvus risinājumus, ilgtspēju, laikmetīgo dizainu, kā arī dizaina vēsturi. Sešās pilsētas apkaimēs notiek dažādas izstādes, zīmolu jaunāko kolekciju prezentācijas, pop–up pasākumi, lekcijas un darbnīcas, kā arī izveidotas iespaidīgas instalācijas pilsētvidē.
Informācija medijiem:
Dita Danosa,
Latvijas Dizaina centrs
E-pasts: dita.danosa@latviandesigncentre.com
Tālrunis: +371 29266332
IG: @latviandesigncentre
web: latviandesigncentre.com
Informācija starptautiskajiem medijiem:
David Gorrod
«Seen PR»
E-pasts: david@seenpr.com
Tālrunis: +44 (0) 7810 697792
IG: @seen_pr