Ministrijas jaunumi

No saņemtajiem un izvērtētajiem pieteikumiem 84 (53 kultūras un 31 mediju nozarē) atbilda Ministru kabineta noteikumos Valsts atbalsta sniegšanas kārtība kultūras un mediju nozarei nodokļu likumdošanas izmaiņu radītās ietekmes amortizēšanai noteiktajam.

Atbalstam nekvalificējās 6 iesniegtie pieteikumi (4 kultūras un 2 mediju nozarē).

Šis atbalsts ir vienreizējs un uzņēmējiem tiek sniegts tikai 2021. gadā, ņemot vērā to, ka nodokļu likumdošanas izmaiņu rezultātā pieaugušās autoratlīdzību izmaksas paredzēt nebija iespējams. Turpmākajos gados uzņēmēji šīs izmaksas varēs ieplānot, attiecīgi šāds atbalsts turpmāk vairs netiks sniegts.

Kā ziņots iepriekš, līdz ar 2020. gadā pieņemtajiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu,” no 2021. gada 1. jūlija autoratlīdzības izmaksātājam paredzēts pienākums ieturēt iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) no ieņēmumiem līdz 25 000 eiro gadā 25 % apmērā, bet ieņēmumiem, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā – 40 % apmērā. No šī nodokļa 80 % attiecina uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un ieskaita valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontā, bet 20 % attiecina uz IIN.

Savukārt grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz no 2021. gada jūlija ieviest minimālo VSAOI objektu – ceturksnī trīs minimālo algu apmērā. Minimālā darba alga šogad ir 500 euro, un minimālās sociālās iemaksas plānotas 170 eiro apmērā mēnesī par darba ņēmējiem, kuri apdrošināti vispārējā kārtībā. Minimālais VSAOI apmērs ceturksnī ir jāsamaksā no trīs minimālajām algām, kas autoratlīdzību saņēmējiem vai izmaksātājiem rada papildu izdevumus, jo tikai retais veica VSAOI nomaksu.