Lai veidotu pēc iespējas pilnīgākas sistemātiskās un tematiskās muzeju pamatkrājuma kolekcijas, kā arī nodrošinātu digitālajiem muzeja priekšmetiem valsts aizsardzību, Ministru kabinets (MK) 9. janvāra sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas virzītos grozījumus MK noteikumos* par Nacionālo muzeju krājumu, kas paredz noteikt prasības digitāli radīto muzeja krājuma priekšmetu uzskaitei un saglabāšanai.
“Šobrīd muzeji digitāli radītos priekšmetus iekļauj muzeja palīgkrājumā kā priekšmetus, kas sastāv no nenoturīgiem un nepārbaudītiem materiāliem. Mūsdienu kultūras mantojumu mēs vairs nevaram iedomāties bez digitālajām fotogrāfijām, filmām, mākslas darbiem, videospēlēm, mājaslapām un citiem digitālajiem risinājumiem. Pieņemtie grozījumi ļauj digitāli veidotos priekšmetus iekļaut muzeja pamatkrājumā - Nacionālajā muzeju krājumā,” atzīmē kultūras ministre Agnese Logina.
Tāpat ar grozījumiem MK noteikumos definēts jēdziens „eksponātēka” un tā kritēriji, precizēta informācija, kas jāiekļauj plānā muzeja Nacionālā krājuma priekšmetu aizsardzībai apdraudējumu gadījumā un muzejiem noteikts pienākums veikt regulāras darbinieku apmācības, lai pēc iespējas mazinātu muzeja krājuma saglabāšanas apdraudējumu.
Precizētas arī normas, kas saistītas ar Nacionālā muzeju krājuma uzskaiti un izmantošanu, piemēram, ka akreditētie muzeji viens otram, kā arī citām kultūras mantojuma institūcijām Latvijā un ārvalstīs Nacionālā krājuma priekšmetu deponē bez maksas.
Tāpat precizētas normas attiecībā uz darbu Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga informācijas sistēmā – radīts pienākums pievienot sistēmā ievadītajiem priekšmetu aprakstiem priekšmetu digitālās kopijas.
Veicot šīs izmaiņas, precizēts arī tiesiskais regulējums atbilstoši 2021. gada 18. marta grozījumiem Muzeju likumā - svītroti atsevišķi punkti, lai nedublētu Muzeju likuma normas; vēl citi precizēti atbilstoši citu nozaru normatīvajiem aktiem.