11. augustā, reaģējot uz tehniskā nodrošinājuma uzņēmumu rīkoto akciju “Kultūrai IR jāstrādā,” kultūras ministrs Nauris Puntulis, Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) padomes loceklis Valts Ernštreits un Pasākumu rīkotāju un pasākumu producentu padomes vadītājs Ģirts Majors mediju pasākumā atgādināja par atbalsta mehānismiem, kuriem Covid-19 negatīvās ietekmes mazināšanai var pieteikties kultūras pasākumu, tostarp tehniskā nodrošinājuma uzņēmumi.
Pasākumu rīkotāju nozari pārstāvošajām profesionālajām sabiedriskajām organizācijām, sākot konstruktīvu dialogu ar atbildīgajām nozaru ministrijām, pasākumu rīkotājiem, t.sk. tehniskā nodrošinājuma uzņēmumiem jau krīzes sākumposmā nodrošināti tie paši atbalsta mehānismi, kas citām Covid-19 izraisītās krīzes nozarēm: apgrozāmo līdzekļu aizdevumi saimnieciskās darbības veicējiem, kredītu brīvdienu garantijas uzņēmumiem, kuriem Covid-19 izplatības dēļ radušās objektīvas grūtības veikt aizdevumu maksājumus komercbankās, nodokļu samaksas termiņa pagarinājumi vai sadalīšana nomaksas termiņos uz laiku līdz 3 gadiem, kā arī iespēja neveikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumus 2020. gadā un valsts atbalsts dīkstāvē esošo darbinieku darba algas nosegšanai. Tehniskā nodrošinājuma kompānijas minēto atbalstu izmantojušas.
Šobrīd pasākumu rīkotāji, tostarp arī tehniskā nodrošinājuma uzņēmumi var pieteikties atbalstam VKKF 2,4 miljonu eiro vērtajā mērķprogrammā „Covid-19 ietekmēto kultūras institūciju ilgtspēja.” Tās mērķis ir atbalstīt komersantus, biedrības un nodibinājumus, t.sk. ar pasākumu organizēšanu saistīto nozaru uzņēmumus, kuru darbība ir saistīta ar pastāvīgu publisku kultūras norišu nodrošināšanu un ir bijusi ierobežota Covid-19 valstī noteikto ierobežojumu dēļ. Lai nodrošinātu to darbības nepārtrauktību, VKKF mērķprogrammas ietvaros komersantiem, biedrībām un nodibinājumiem tiek daļēji kompensēti ierobežojumu pastāvēšanas laikā radušies kārtējie izdevumi.
Tāpat tehniskā nodrošinājuma uzņēmumiem pieejama Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalsta programma “Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai un nodarbinātības sekmēšanai tūrisma nozares uzņēmumiem”. Tā paredz vienreizēju grantu jeb dāvinājumu darba samaksas kompensēšanai, ko uzņēmējs saņems 30% apmērā no 2019. gadā nomaksātām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, bet ne vairāk nekā 0,8 miljoni eiro. Šī atbalsta programma ir paredzēta pamatā tūrisma un saistīto nozaru saimnieciskās darbības veicējiem, tomēr uz atbalstu tajā var pretendēt arī pasākumu tehniskie nodrošinātāji (NACE kods 7739 - Citur neklasificētu pārējo mašīnu, iekārtu un materiālo līdzekļu iznomāšana un ekspluatācijas līzings; NACE kods 7490 – Citur neklasificēti profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi; un NACE kods 8230 - Sanāksmju un tirdzniecības izstāžu organizatoru pakalpojumi.
Šī LIAA atbalsta programma jau ir atvērta, tuvāko nedēļu laikā Ekonomikas ministrija solījusi vērtēt pieteikumu apjomu un pieprasījuma summas, lai izsvērtu, vai ir iespējams veikt izmaiņas programmā ierobežota finansējuma apstākļos.
Kā KM informējuši tās organizatori, tehniskā nodrošinājuma uzņēmumu akcijas “Kultūrai IR jāstrādā” mērķis nav bijis vērsties pret Kultūras ministriju vai jebkuru citu kultūras sektorā strādājošu organizāciju. Akcijas mērķis ir informēt sabiedrību par pasākumu nozares tehnisko piegādātāju situāciju un aicināt valdības atbildīgās institūcijas rīkoties nozares glābšanai. Akcijai izvēlētā vieta – pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja - ir saistīta ar tehniskā nodrošinājuma nozares piederību kultūras un pasākumu nozarei.
Papildu informācijai:
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67330343, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv