Aizvadītajā nedēļas nogalē Koncertzālē “Cēsis” norisinājās astotais starptautiskais festivāls “Čello Cēsis”. Šī gada četru koncertprogrammu kopīgais moto bija “Izlaušanās”, piedāvājot klausītājiem piedzīvot žanru dažādību, to saplūšanu, orģinālas instrumentācijas un pirmatskaņojumus, meklējot jaunu čellmūzikas pieredzi ārpus pieņemtu žanru un priekštatu robežām. Cēsīs viesojās solisti no Francijas, Lielbritānijas, Ungārijas, Lietuvas un Latvijas.
Piektdien, festivāla atklāšanas koncertā komponista Sergeja Prokofjeva mazdēls, Londonā dzīvojošais komponists, mūziķis un dīdžejs Gabriels Prokofjevs, kopā ar latviešu čellistu Valteru Pūci un Sinfonietta Rīga stīgu sekstetu atskaņoja savu oriģinālmūziku čellam, elektronikām un stīgu ansamblim, cenšoties lauzt priekštatus par augsto un zemo mākslu, klasiku un urbāno mūziku.
Enerģijas un ritmu piesātināts bija sestdienas dienas koncerts “Čello ritmico”, kurā skanēja mūzika čellam un sitaminstrumentiem un tikāmies ar spožāko jaunās paaudzes lietuviešu čellistu Gļebu Pišņaku, vienu no vadošajiem latviešu perkusionistiem Guntaru Freibergu un Lietuvas sitaminstrumentu spēles leģendu Pāvelu Ginteru. Klausītāji varēja baudīt ekspresīvu un daudzšķautņainu Baltijas komponistu skaņdarbu programmu, kā arī piedzīvot Platona Buravicka jaundarba ,,Laika konspersija” pasaules pirmatskaņojumu.
“Čello Cēsis” Gala koncerts sestdienas vakarā iezīmēja divus lieliskus muzikālus notikumus – pirmo reizi Latvijā viesojās virtuozais ungāru čellists Ištvāns Vardai (István Várdai), kurš interpretēja sava tautieša - čellista un komponista Andrāša Mihālija Čellkoncertu, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja festivālam pasūtinātais Artura Maskata otrais, Šekspīra dzejas iedvesmotais Čellkoncerts, kas rakstīts latviešu čellistam Kristapam Bergam un arī izskanēja viņa sniegumā. Vakaram muzikālo krāšņumu dāvāja Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Modesta Pitrena vadībā.
Savukārt svētdien festivāla noslēguma programmu “Saules dziesma čellam, vijolei un korim” apņēma sakrāla noskaņa un Sofijas Gubaiduļinas “Saules dziesma” un Vona Viljamsa poēmu “Cīrulis augšupejošs” klausītājus vedināja aizdomāties par mūžīgajiem jautājumiem un dabas skaistumu. Koncerta viesi bija pasaulslavenais franču čellists Žans Gijēns Keirass (Jean-Guihen Queyras), vijolniece Paula Šūmane, sitaminstrumentālisti Guntars Freibergs, Pāvels Ginters un Latvijas Radio koris diriģenta Kaspara Putniņa vadībā.
Neaizmirstot par mazākajiem klausītājiem, svētdien bērni varēja baudīt Vara Klausītāja radītu muzikālu zīmējumu izrādi par mazo mūzikas instrumentu Čellīno, kurš dodas savu sajūtu un emociju iepazīšanas ceļojumā. Reizēm esi priecīgs, reizēm - noskumis vai dusmīgi, bet gadās arī tādi brīži, kad esi tik laimīgs, ka varētu pacelties spārnos un lidot! Meklējot skaidrojumus, kāpēc mūs pārņem vienas vai citas emocijas, Čellīno lomā iejutās čelliste Guna Šnē, sajūtas zīmējumos attēloja Karīna Karahona, bet ar kustībā un dejā “runāja” Aija Putniņa.
Mediju kontaktiem:
Egija Saļņikova
Koncertzāles “Cēsis”
Mārketinga un komunikācijas vadītāja
E-pasts: egija.salnikova@cesukoncertzale.lv
Tālr.: +371 26171151