Vizuālā māksla
Purvīša balvas 2023 grafiskā identitāte: Vilhelms Purvītis (1872–1945). Rudens. 20. gs. 30. gadu vidus. Audekls, kartons, eļļa.
Purvīša balvas 2023 grafiskā identitāte: Vilhelms Purvītis (1872–1945). Rudens. 20. gs. 30. gadu vidus. Audekls, kartons, eļļa.

PURVĪŠA BALVAS 2023 KANDIDĀTI

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa noslēgusi divus gadus ilgu darba posmu un, izvērtējot visus fināla atlasei nominētos 21 māksliniekus / mākslinieku grupas, kuru radošais sniegums atzīts kā nozīmīgs notikums Latvijas vizuālās mākslas ainā laikposmā no 2021. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. decembrim, nosaukusi šādus Purvīša balvas 2023 kandidātus:

  • EVELĪNA DEIČMANE par izstādi “Dejorgāns / Tanzorgan” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (04.11.2022.–31.01.2023.);
  • KRISTAPS EPNERS par darbu “Maslova bijušajā Rīgas Biržas bankas ēkā” festivāla “Survival Kit 13” ietvaros (03.09.–16.10.2022.);
  • DAIGA GRANTIŅA par personālizstādi “Lauka telpa” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (07.05.–31.07.2022.);
  • DARJA MEĻŅIKOVA par izstādi “The Anticipation” (“Gaidas”) galerijā “427” (11.05.–05.06.2021.);
  • EVITA VASIĻJEVA un KASPARS GROŠEVS par izstādi “Zilā līča māja” Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā Mākslas festivāla “Cēsis 2022” ietvaros (09.07.–14.08.2022.);
  • ANCE VILNĪTE par personālizstādi “Dievs Tēvs Debesīs” mākslas telpā “Brīvība” (10.12.2021.–08.01.2022.).

Neatkarīgo ekspertu darba grupa kopumā diskutējusi / analizējusi 36 izstādes / mākslas notikumus, nominējot balvai kopumā 21 darbu. Ekspertu darba grupas vadītāja Līna Birzaka-Priekule stāsta: “Šoreiz ar pārliecinošu balsu vairākumu lēmām, ka finālā ir 6 autoru darbi, nevis kā ierasts – 8. Taču pavērojot kopumā nominācijām virzīto autoru skaitu, jāsecina, ka tas ir būtiski samazinājies, ja to salīdzinām ar iepriekšējiem gadiem un balvu periodiem. Tam varētu būt vairāki iemesli – pandēmijas ietekme, kā arī kopumā vizuālai mākslai pieejamās infrastruktūras un izteiktais finansējuma trūkums. Varam secināt, ka visi nominētie mākslas darbi ir izvērstas izstādes, kas ir konkrētai vietai piesaistītas telpiskas koncepcijas, kurās savienojas visdažādākie mediji. Autoriem ir bijis svarīgi būvēt ap sevi introspektīvu telpu, kurā būtiska loma atvēlēta tādiem jautājumiem kā fiziskā un garīgā veselība, ģimene, vēsture, marginalizētas sabiedrības grupas un pati telpas arheoloģija.”

PURVĪŠA BALVA 2023

Balvas kandidātu darbu izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē būs skatāma no 2023. gada 31. marta līdz 11. jūlijam. Purvīša balvas 2023 laureāts tiks nosaukts 26. maijā. Izstādes norises laikā apmeklētājiem būs iespēja balsot arī par savu favorītu, kurš tiks paziņots balvas pasniegšanas pasākumā. Skatītāju balsojums tiek organizēts sadarbībā ar vadošo ziņu mediju “Delfi”.

Purvīša balvas laureātu izvēlēs starptautiska žūrija septiņu profesionāļu sastāvā: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce; muzeja un Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns; mākslas teorētiķis un kurators, Nationalgalerie – 17 Berlīnes muzeju apvienības direktors (2008–2020) Udo Kitelmans (Udo Kittelmann); kurators un mākslas kritiķis, KW Laikmetīgās mākslas institūta (Berlīne) direktors Krists Greitheisens (Krist Gruijthuijsen); Prāgas Kunsthalles direktore Ivana Gosena (Ivana Goossen); galerists, Galerie Nagel Draxler līdzīpašnieks Kristiāns Nāgels (Christian Nagel); Vartai galerijas radošā direktore Laura Rutkute.

Purvīša balva tiek pasniegta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kurš dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis ekspertu un īpaši izveidotas starptautiskas žūrijas augstāko vērtējumu. Balvas apjoms ir 28 500 eiro (ieskaitot nodokļus). Purvīša balva ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

Turpinot pirms četriem gadiem aizsākto tradīciju, arī šogad tiks pasniegta balva par mūža ieguldījumu mākslā, un to saņems Edīte Pauls-Vīgnere – par mākslinieciskās kvalitātēs augstvērtīgu, spēcīgu un radošas enerģijas piepildītu sniegumu tekstilmākslā vairāk nekā pusgadsimta garumā, eksperimentējot un ļaujoties inovatīviem risinājumiem, tādējādi apliecinot materiāla daudzveidīgās iespējas mākslinieciskās idejas radīšanā sava laika kontekstā. Lēmumu par to, kuram māksliniekam piešķirt balvu, pieņem Purvīša balvas organizācijas komiteja. Balvas finansiālais apjoms ir 10 000 eiro (neieskaitot nodokļus).

EKSPERTI 2021.–2022. GADĀ

Atgādināsim, ka laikposmā no 2021. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. decembrim Purvīša balvas 2023 neatkarīgo ekspertu darba grupā strādāja: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore Līna Birzaka-Priekule, kuratore un Kim? Laikmetīgās mākslas centra programmas direktore Zane Onckule, kuratore un mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektore studiju darbā Antra Priede, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, filozofs Igors Gubenko.

EKSPERTI 2023.–2024. GADĀ

No 2023. gada 1. janvāra Purvīša balvas 2025 ietvaros darbu sākusi jauna ekspertu darba grupa šādā sastāvā: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja Arta Vārpa (grupas darba vadītāja), kuratore, mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektore studiju darbā Antra Priede, Centrālās un Austrumeiropas eksperte Modernās mākslas muzejā Ņujorkā, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra kuratore Inga Lāce, fonda “Mākslai vajag telpu” vadītāja Katrīna Jaunupe, mākslas kolekcionārs, kurators, biedrības “Latvijas kultūras projekti” direktors Māris Vītols.

Ekspertu darba grupa nominantus balvai izvirza reizi ceturksnī.

PURVĪŠA BALVA

Purvīša balva dibināta 2008. gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un izvērtēt izcilāko sniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti un analīzi, sekmēt jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gadā ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”. Ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika piešķirta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”. Purvīša balvu 2017 pasniedza mākslinieku kolektīvam – Krišam Salmanim, Annai Salmanei un Kristapam Pētersonam – par izstādi “Dziesma”. Sesto Purvīša balvu 2019. gadā saņēma māksliniece Ieva Epnere par personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra”. Par septītās Purvīša balvas laureāti 2021. gadā kļuvusi māksliniece Amanda Ziemele par personālizstādi “Kvantu matu implanti”.

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA “Alfor” un SIA “Kultūras projektu aģentūra INDIE”. Purvīša balvas īstenošanā līdzdarbojas aģentūra “P.R.A.E. Sabiedriskās attiecībasun biedrība “Mākslas platforma”.

Projektu atbalsta SIA “Alfor”.

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
www.purvisabalva.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; Purvīša balva
TWITTER: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs
#PurvisaBalva

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67 357 527
GSM: +371 26 593 495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

Papildu informācija:
Mairita Brice

Kultūras projektu aģentūra “INDIE
GSM: +371 29 216 158
E: mairita@indie.lv