Valdības sēdē 5. decembrī tika atbalstīti Kultūras ministrijas (KM) sagatavotie grozījumi normatīvajā regulējumā*, lai vairāku Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansēto projektu īstenotāji Rīgā varētu pabeigt uzsāktos darbus pēc noteiktā termiņa.
Ņemot vērā, ka Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas periods tuvojas noslēgumam un iepriekš noteikts, ka piešķirtais ERAF finansējums projektos jāapgūst ne vēlāk kā līdz š.g. 31. decembrim, ar grozījumiem paredzēts termiņa pagarinājums projektu īstenotājiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nav varējuši pilnībā pabeigt ERAF projektā plānotās aktivitātes.
Termiņa pagarinājums piešķirts šādiem valsts akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) īstenošanā esošajiem projektiem:
- “Prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” izveide nekustamajā īpašumā A.Briāna ielā 13, Rīgā”,
- “Skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāles kompleksa izveide Lubānas ielā 80, Rīgā”,
kā arī SIA “Latvijas Nacionālais sporta centrs” īstenotajam projektam “Kultūras un sporta kvartāla izveide centra Grīziņkalna apkaimē”.
Projektu īstenotājiem ļauts, ieguldot savus, kā arī jau piešķirtos valsts budžeta finanšu līdzekļus, pabeigt darbus ne vēlāk kā līdz 2024. gada 31. oktobrim, pretējā gadījumā finansējuma saņēmējiem būs pienākums atmaksāt visu projektos izmaksāto atbalsta finansējumu Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai saskaņā ar līguma nosacījumiem.
Savukārt VNĪ projektu “Starpdisciplinārā izglītības, kultūras un radošo industriju atbalsta centra “TabFab” izveide nekustamajā īpašumā Miera ielā 58a, Rīgā”, kurā plānots izveidot modernizētu mācību vidi izveide Latvijas Kultūras akadēmijas vajadzībām, paredzēts pabeigt divos posmos, otro posmu īstenojot ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2021.-2027. gada plānošanas periodā.
Grozījumos paredzēta proporcionalitātes maiņa maksājumu veikšanā, primāri pieļaujot attiecināmo būvdarbu izmaksu finansēšanu 100% apmērā no ERAF projekta finansējuma, lai nodrošinātu tā intensificēšanu un pilnīgu izlietošanu līdz š.g. 31. decembrim, kā arī izmaksu proporcionalitātes paaugstināšana no 10% uz 25%, projekta ietvaros izveidotās infrastruktūras darbībai nepieciešamo iekārtu un stacionārā aprīkojuma iegādes izmaksām.
Covid-19 pandēmijas radītās sekas pēc 2019. gada un esošā ģeopolitiskā situācija saistībā ar Krievijas uzsākto karu Ukrainā un pret Krieviju un Baltkrieviju ieviestās sankcijas pēc 2022. gada 24. februāra būtiski mainīja tirgus situāciju būvniecības nozarē, radot būvmateriālu un citu saistīto resursu nepieejamību un izmaksu pieaugumu, kā rezultātā ietekmējot iepirkuma procedūras un darbu veikšanas izpildes termiņus arī minētajos projektos, kuru īstenošanas uzsākšana ievērojami kavējās, tādējādi maksimāli pagarinot projektu ieviešanu un šobrīd arī pārsniedzot ES fondu attiecināmības perioda beigu termiņu.
* Ministru kabineta 2016. gada 29. marta noteikumos Nr. 188 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 5.6.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt Rīgas pilsētas revitalizāciju, nodrošinot teritorijas efektīvu sociālekonomisko izmantošanu" īstenošanas noteikumi".
Informāciju sagatavoja: