Šis projekts ne tikai uzlabo apkārtējo pilsētvidi, bet arī sniedz jaunas iespējas studentiem, radošiem profesionāļiem un uzņēmējiem, vienlaikus sekmējot apkaimes revitalizāciju un piesaistot talantus un investīcijas nākotnes attīstībai.
“Riga Makerspace ir apliecinājums tam, kā vēstures mantojums var harmoniski savienoties ar mūsdienu tehnoloģijām un inovācijām. Esam sakārtojuši vienu no galvaspilsētas degradētākajām teritorijām, radot platformu jauno talantu attīstībai un uzņēmējdarbības atbalstam, kā arī palīdzēs stiprināt Latvijas pozīcijas radošo industriju jomā,” norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.
Riga Makerspace izveidots vēsturiskajā ēkā, kas celta 1880. gadā un sākotnēji kalpoja kā veļas mazgātava, bet vēlāk tika izmantota kā diegu fabrika un padomju laikā – Valsts vieglās rūpniecības tehnikums. Ēka pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi nozīmīgu rekonstrukciju, saglabājot tās vēsturisko šarmu un papildinot to ar modernām tehnoloģijām un pielāgojumiem radošajām industrijām.
“Neskatoties uz grūtībām – projekta izmaiņām, būvnieku maiņai, līgumu pārskatīšanai, epidēmijas drūmajai ēnai, ģeopolitiskai nedrošībai un inflācijas slogam – mēs esam nonākuši līdz rezultātam. Tas apliecina ne tikai mūsu kopīgo izturību un spēju mobilizēties, bet arī spēju pārvarēt šķēršļus, kas mūs būtu varējuši apturēt. Rīgas revitalizācijas kultūras būvju projektu programmā šis sasniegums ir daudz vairāk nekā arhitektoniska vai tehniska uzvara – tā ir ideja, ka sadarbība un mērķtiecība var izmainīt pilsētu un tās nākotni,” uzsver Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Kristaps Zariņš.
“Riga Makerspace būs dzīva, pulsējoša telpa, kur jaunie dizaineri apvienos studiju procesu ar jaunrades izpēti. Šeit būs iespēja eksperimentēt ar dažādām tehnoloģijām, materiāliem un instrumentiem, lai risinātu mūsdienu izaicinājumus un radītu inovatīvu ideju prototipus. Tā būs telpa ne tikai darbam, bet arī idejām un iedvesmai – nākotnes laboratorija, kur radošums satiekas ar iespējām,” turpina Latvijas Mākslas akadēmijas Attīstības un komunikācijas daļas vadītājs Jānis Gailītis.
Riga Makerspace piedāvās iespēju māksliniekiem, dizaineriem, uzņēmējiem un studentiem piekļūt mūsdienīgām darbnīcām un tehnoloģijām, tostarp 3D printeriem, lāzergriešanas ierīcēm un citām prototipēšanas iespējām. Šī vieta kalpos gan kā radošo ideju iedvesmas avots, gan arī kā sadarbības platforma, kur tiks radīti inovatīvi produkti un projekti. Atklāšanas pasākuma ietvaros viesiem bija iespēja piedalīties ekskursijās pa Riga Makerspace telpām.
“Ceļš līdz pabeigtam objektam nebija viegls - nācās nopietni pastiprināt saglabājamās ēkas konstrukcijas, būvniecības laikā tika piedzīvota gan Covid pandēmijas, gan Ukrainas kara izraisītās krīzes. Neskatoties uz visiem sarežģījumiem, objekts tika nodots ekspluatācijā noteiktajā termiņā un darbi veikti augstā kvalitātē. Par to jāpateicas visiem iesaistītajiem speciālistiem un viņu profesionalitātei, kas kopīgi gāja uz vienotu mērķi – īstenot projektu kvalitatīvi un laikā,” norāda “P un S Būvniecība” pārstāvis Jānis Zvīnis.
Projekta realizāciju nodrošināja VNĪ un būvdarbus veica pilnsabiedrība “P un S Būvniecība”. Kopējās būvdarbu izmaksas sasniedza 12 286 044,13 miljonus eiro (ar PVN). 5 889 346,83 EUR tika finansēti no ERAF divu projektu ietvaros - “Prototipēšanas darbnīcas „Riga Makerspace” izveide nekustamajā īpašumā A. Briāna ielā 13, Rīgā” un “Energoefektivitātes paaugstināšana ēkā A. Briāna ielā 13, Rīgā”, t.sk. aprīkojuma iegādei. “Riga Makerspace” attīstības projekta īstenošanai Kultūras ministrija piesaistījusi finansējumu no Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība,” kā arī valsts budžeta līdzekļus.
Par VNĪ
Atbilstoši uzņēmuma stratēģijai VNĪ ilgtermiņā uztur īpašumus, kas nepieciešami valsts pārvaldei, savukārt īpašumi, kuri publiskajām iestādēm ilgtermiņā nav nepieciešami un valstij rada zaudējumus, likumā noteiktajā kārtībā tiek pārdoti publiskas izsoles ceļā vai tiek izskatīta īpašumu nodošana citiem valdītājiem. Pamatkapitālā esošie īpašumi, kas rada zaudējumus kapitālsabiedrībai un kurus nav iespēja iznomāt komercnomniekiem, tiek virzīti atsavināšanai, tādejādi dodot tiem iespēju iegūt jaunu pielietojumu.
VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 427 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1089 ēkas 0,996 miljonu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 591 ha platībā, un 3 261 zemes īpašumiem ar kopējo platību 895 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023. gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.
Papildu informācija plašsaziņas līdzekļiem:
VAS “Valsts nekustamie īpašumi”
Korporatīvās komunikācijas un ilgtspējas daļa
Tālr. +371 20235301; komunikacija@vni.lv