Kultūrizglītība Mūzika
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas /JVLMA/ simfoniskais orķestris

Aprīļa beigās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas /JVLMA/ simfoniskais orķestris un tā mākslinieciskais vadītājs diriģents Kaspars Ādamsons visus mūzikas mīļotājus aicina uz diviem simfoniskās mūzikas koncertiem, kuru vadmotīvs – “Likteņstāsti”.

Pirmais koncerts “Plecu pie pleca. Likteņstāsti” notiks piektdien, 25. aprīlī plkst. 18.30 Limbažu Kultūras namā, kur, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam, JVLMA simfoniskā orķestra mūziķi uzstāsies kopā ar Limbažu novada mūzikas skolu audzēkņiem un solisti, JVLMA čella spēles studenti Elīzu Čašu. Savukārt sestdien, 26. aprīlī plkst. 16.00 Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē izskanēs JVLMA simfoniskā orķestra sezonas noslēguma koncerts “Likteņstāsti”. Šoreiz solista godā – JVLMA čella spēles students Maksims Skibickis.

Taujāts par sezonas noslēguma programmas ieceri, orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents Kapars Ādamsons atzīst: šoreiz programmas izvēle ir dziļi filozofiska rakstura. Programmas pirmais skaņdarbs būs franču komponista Kamila Sensānsa uzmundrinošas enerģijas un kaislīga, virtuoza lirisma piesātinātais Pirmais čella koncerts. Arī šogad tika rīkots konkurss, kuram tiks solistu gods, un no visiem pretendentiem ir izraudzīti divi cienīgi jaunie mākslinieki – Elīza Čaša, kas ar orķestri spēlēs koncertā Limbažos, un Maksims Skibickis, kas muzicēs koncertā Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē.

Nākamā programmas veidošanas šķautne bijusi simfonijas izvēle. “Nezinu, vai ietekmējos, sekojot šā brīža ģeopolitiskajai un nu jau arī politiskajai situācijai, vai no sarunām ar kolēģiem dažādos projektos par to, kas notiek pasaulē, kas notiek mūzikas pasaulē, kas ar mums notiks tuvākā vai tālākā nākotnē, cik ilgi mēs brīvi šādas programmas varēsim veidot. Šādā veidā, domājot par liktenīgajiem dzīves pavērsieniem, mana izvēle krita par labu tieši Bēthovena Piektajai jeb Likteņsimfonijai,” atzīst K. Ādamsons un citē JVLMA Goda profesoru, diriģentu Andri Nelsonu: "Piektā jeb Likteņa simfonija – tā varētu būt bijusi komponēta jebkuram mirklim vēsturē. Liktenis vienmēr klauvē pie mūsu durvīm – tā būs rīt un parīt. Un tas, kas padara šo mūziku tik unikālu, ir tas, ka tā spēj notvert un definēt savu laiku – neatkarīgi no tā, kas un kur to izpilda, šī mūzika runā par mirkli šeit un tagad. Atskaņojot Bēthovena simfonijas, mēs esam tagadnē un nekur citur."

Turpinot likteņa tēmu sasaistē ar Likteņsimfoniju, vistuvākā K. Ādamsonam šķitusi tieši Džuzepes Verdi operas “Likteņa vara” uvertīra, kas arī ir viens no pasaules spilgtākajiem simfoniskās/opermūzikas opusiem. Šis opuss bija Džuzepes Verdi izlīgums ar La Scala teātri, kuru komponists bija pametis pēc operas “Žannas d'Arkas” pirmizrādes. Bija pagājis ārkārtīgi ilgs laiks, un tas, ka Verdi 1869. gadā personīgi diriģēja operas otro versiju, ir ievērojams liktenīgs, pat vēsturisks brīdis.

“Un visbeidzot – arī katram mums pašam ir savs likteņstāsts. Arī orķestrim katra sezona ir sava veida likteņstāsts, jo kādam tā ir pirmā sezona Mūzikas akadēmijas orķestrī, kādam – noslēdzošā,” tā K. Ādamsons.

JVLMA simfoniskā orķestra sezonas noslēguma koncerts “Likteņstāsti”
26. aprīlī plkst. 16.00 JVLMA Lielajā zālē

Solists Maksims Skibickis
Diriģents Kaspars Ādamsons

Programmā:

  • Džuzepe Verdi Uvertīra operai “Likteņa vara”
  • Kamils Sensānss Pirmais koncerts čellam la minorā op.33
  • Ludvigs van Bēthovens Piektā simfonija do minorā op.67 (“Likteņa simfonija”)

Biļetes tikai iepriekšpārdošanā www.bilesuparadize.lv

Biļetes cena – 10 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 7 eiro

 

Informāciju sagatavoja:
Paula Prauliņa
Sabiedriskās attiecības
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija
paula.praulina@jvlma.lv
+371 25742298
www.jvlma.lv