Dizains
«Tactile Baltics» izstāde, foto: Madara Kuplā
«Tactile Baltics» izstāde, foto: Madara Kuplā.

Pirmdien, 7. aprīlī, Milānā tika atvērta Baltijas laikmetīgā dizaina izstāde «Tactile Baltics», kurā ar kopīgu ekspozīciju piedalās 21 dizainers no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Izstāde iepazīstina pasaulē lielākā dizaina notikuma — Milānas dizaina nedēļas — apmeklētājus ar mūsu reģiona inovācijām, tradīcijām un kultūras vērtībām. Latviju «Tactile Baltics» pārstāv septiņi dizaineri un studijas — «Gateris Works», «Ēter», Dace Sūna, «Studio Sarmīte», Artis Nīmanis, Emma Sofia un «Boterra». Izstāde Litas pilī skatāma līdz 13. aprīlim.

«Tactile Baltics» aplūkojami kolekcionējamā dizaina darbi — mēbeles, gaismas objekti, tekstila dizains, trauki un mājas dekori —, kurus vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji var iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus dizaina priekšmetus.

Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas vēstniece Itālijā Elita Gavele, kā arī Lietuvas vēstniece Daļa Kreiviene (Dalia Kreivienė) un Igaunijas vēstnieks Lauri Bambuss (Lauri Bambus). «Būt pasaulē lielākajā dizaina nedēļā ir katras valsts prestiža jautājums. Man prieks, ka mums ir uzņēmība piedalīties un ar savu ekspozīciju varam būt līdzvērtīgi citiem dalībniekiem. Ir skaisti, ka startējam kopā kā trīs Baltijas valstis, tā ir iespēja pievērst mums plašāku uzmanību. Protams, īpašs gandarījums man ir par latviešu dizaineriem — mums tiešām ir, ko rādīt!» par izstādi saka vēstniece Elita Gavele.

«Dalība «Tactile Baltics» man atvērusi jaunu perspektīvu. Tajā ir kaut kas spēcīgs — redzēt Latviju, Lietuvu un Igauniju vienotā telpā un dialogā. Tas liek apzināties, ka, lai gan mums katram ir sava balss, mums visiem ir kopīga jūtība pret materiālu, formu un stāstījumu, veidojot vienotu Baltijas dizaina valodu. Baltijas dizains nav skaļš, tas neskrien līdzi tendencēm, bet tajā skaidri redzama apzinātība, mūsu vērtības un emocijas. Izstāde atspoguļo dizaineru paaudzi, kuri dziļi personiskā veidā pievēršas identitātes, ekoloģijas un kultūras mantojuma tēmām,» stāsta viena no izstādes dalībniecēm, tekstilmāksliniece Emma Sofia.

Izstādes projekta vadītāja un Latvijas ekspozīcijas kuratore Dita Danosa norāda, ka dalība Milānas Dizaina nedēļā ir iespēja izcelt Baltijas radošo potenciālo un iezīmēt sevi Eiropas dizaina kartē. «Esmu patiesi saviļņota par apmeklētāju lielo interesi izstādes pirmajās dienās — ir cilvēki, kuri speciāli devušies uz Palazzo Litta, lai apskatītu «Tactile Baltics». Apmeklētāju plūsma ir liela, daudzi apmeklētāji uzkavējas ilgāk un aizrautīgi pēta mūsu dizainu, cenšoties tos sajust arī taktili — pieskaroties vai apsēžoties —, kā arī izjautājot par dizaina procesu un stāstu,» pieredzē dalās Dita Danosa.

Jau pirms izstādes atklāšanas «Tactile Baltics» savos Milānas Dizaina nedēļas ieteikumu sarakstos iekļāvusi virkne dizaina žurnālu un izdevumu, kā «Wallpaper», «Dezeen» un «Domus». Tāpat izstāde tika pieminēta «Financial Times» un «New York Times» apskatos. Savukārt pirmajās dienās par «Tactile Baltics» rakstījuši «Elle Decor», «Domus» un citi žurnāli.

Jaunas amatniecības tradīcijas un mijiedarbība ar maņām Latvijas dizainā

Latvijas dizaineri «Tactile Baltics» izstādē prezentē daudzveidīgu darbu klāstu, ko vieno dziļa izpratne par materiālu un vēlme veidot saikni starp dizainu un tā lietotāju.

«Studio Sarmīte», ko vada latviešu dizainere un materiālu pētniece Sarmīte Poļakova, izstādē prezentē luksusa skapīšu un naktsgaldiņu kolekciju «Reminiscent», kas apvilkti ar «PineSkins» materiālu. Delikātais, ādai līdzīgais materiāls izgatavots no priežu mizām un ienes telpā siltu toņu gammu un meža smaržu, sniedzot bagātīgu sensoro pieredzi.

Pieredzes bagātais stikla mākslinieks Artis Nīmanis izstādē piedalās ar lakonisko skulptūru «NEW LINE». Izmantojot inovatīvas stikla apstrādes tehnikas un izsmalcinātus titāna pārklājumus, mākslinieks radījis gaismas, krāsas un formas simfoniju. Atstarojošā virsma pastiprina skulptūras vizuālo pievilcību, aicinot uz introspekciju un iztēli.

Laikmetīgā tekstilmāksliniece Emma Sofia ekspozīcijā demonstrē ar rokām austu gobelēnu «Desire», kas izgatavots no kokvilnas, vilnas, lina un zīda. Šis darbs pēta mentālo veselību, atkarību un pašnoliegumu, aplūkoto tēmu «smagumam» pretstatot maigas tekstūras un pieklusinātu toņu gammu.

Dizainere Dace Sūna savā darbā apvieno zinātni un poētiku. Izstādei «Tactile Baltics» viņa radījusi jaunu gaismas objektu sērijā «Vertical Fractal Helium Candles», ko iedvesmojuši fraktāļi dabā. Gaismeklis veidots no caurspīdīgām stikla caurulēm, kas piepildītas ar hēliju un izstaro maigu, dzeltenīgi rozā gaismu, radot ēterisku noskaņu.

Keramikas dizaina studija «Boterra», ko vada māksliniece Irita Tīlane–Pakalniņa, izstādē piedalās ar kolekciju «Sweet Water», ko iedvesmojuši Ziemeļu ezeri. Unikālo, ar rokām darināto keramikas darbu raupjās un bagātīgās tekstūras atgādina saules izgaismotus akmeņus ezera dzīlēs, iemūžinot dabas nepieradināto skaistumu.

Funkcionālais grāmatplaukts «Māra» ir daļa no studijas «Gateris Works» pirmās mēbeļu kolekcijas, ko iedvesmojis latviskais vizuālais kods. Plaukta konstrukcija aizgūta no Māras krusta, un tā robustā forma sakņojas vernakulārajā galdniecībā. Naivā formu valoda, ko dizaineriem izdevies pasniegt elegantā veidā, dod balsi jaunai un reizē pazīstamai estētikai, kas pretstatīta nepārtrauktajiem novitātes meklējumiem dizainā.

Godalgotā arhitektūras un dizaina studija «ĒTER» «Tactile Baltics» prezentē ASMR tematikai veltītu mēbeļu kolekciju, kas ASMR nomierinošo sensoro pieredzi iemieso funkcionālos objektos. Iedvesmojoties no biomorfajiem augšanas modeļiem dabā un cilvēka ķermeņa, mēbeļu kolekcija aicina pieskarties un mijiedarboties. Kolekcija ir turpinājums izstādei «Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR» Londonas Dizaina muzejā, par kuras dizainu «ĒTER» saņēmuši vairākas balvas.

Eksperimenti un kultūras izpēte Lietuvas un Igaunijas dizainā

Lietuvu izstādē pārstāv dizainers Mants Lesausks (Mantas Lesauskas) ar «T SW» grāmatplauktu — funkcionālu un poētisku objektu, kas paredzēts maza formāta grāmatām. Eksperimentālais dizainers Viļus Drinģelis (Vilius Dringelis) «Tactile Baltics» prezentē svečturi «Dinner in Brussels», ko iedvesmojis netālu no Eiropas Parlamenta ēkas atrasts kebaba folija iesaiņojums. Dizainere Marija Puipaite (Marija Puipaitė) izstādē piedalās ar pufu «Devoted Surfaces No. 2», kas ir viņas mēģinājums radīt objektu ar auru, atklājot priekšmeta būtību dziļākā līmenī. Liepa Gradauskaite (Liepa Gradauskaitė) radījusi pītu lielformāta grozu «Pod», kas apvieno tradicionālas amatniecības tehnikas, mūsdienīgu estētiku un ilgtspējīgu dizainu. Paulinas Vasiļauskaites (Paulina Vasiliauskaitė) galds «Swamp for Laumės» atsaucas uz lietuviešu mitoloģiju, pētot tādas tēmas kā liktenis, zemapziņa un laika ritējums. Lūcija Kostiva (Liucija Kostiva) «Tactile Baltics» demonstrē kokvilnas gobelēnu «Secret Garden», kas aicina mijiedarboties, pārgriežot virsējā slāņa pavedienus un atklājot slēptas detaļas. Dizaineru duets «Daydreaming Objects» izstādē prezentē modulāru gaismas objektu «Stem», kas veidots no tērauda un vaska, dizainā apvienojot funkcionalitāti un stāstniecību.

Igaunijas ekspozīcijā skatāmi eksperimentālās dizaineres Heiter X jaunākie darbi «AXIOM–1» un «AXIOM–2» — skulpturāli objekti, kas izgatavoti no korķa un neapstrādātas māla masas. Keramiķe Teresa RA izstādē piedalās ar porcelāna dzeršanas trauku komplektu «Tilt Collection», ko iedvesmojušas bambusa ūdens caurules un kas tapis Igaunijas Mākslas akadēmijas projektā «SLOW DESIGN». Tekstilmāksliniece Annike Laigo «Tactile Baltics» izstādē prezentē savu eleganto vilnas paklāju kolekciju «Archipelago», kuru plūstošās formas aizgūtas no Ziemeļu ainavām. Uzņēmums «Myceen» piedalās ar «Lo Blox» micēlija bloku, ko radījis starptautiski atzītais igauņu dizainers Sīms Karro (Siim Karro). Dizainere Kertu Līsa Lepika (Kertu Liisa Lepik) «Tactile Baltics» prezentē rotaļīgo spoguļu sēriju «Ade», kuros savienots bērza saplāksnis un pulēts nerūsējošais tērauds. Atzīmējot savu 80 gadu jubileju, leģendārais Igaunijas biroja mēbeļu ražotājs «Standard», savā kolekcijā no jauna iekļāvis dizaineru Mailes Grīnbergas (Maile Grünberg) un Jutas Lemberas (Juta Lember) 1973. gadā radīto ikonisko atpūtas krēslu, kas apskatāms «Tactile Baltics». Savukārt stikla māksliniece Mārja Mēmetsa (Maarja Mäemets) izstādē prezentē skulpturālas stikla lejkannas «THIRST» un konceptuālu stikla kupolu kolekciju «SAND CASTLES», kas pēta apzinātības tēmu.

Par «Tactile Baltics»

Pēc veiksmīgas debijas Londonas Dizaina festivālā 2021. gadā, kur izstāde guva lielu publikas atsaucību, «Tactile Baltics» no jauna dod platformu Baltijas laikmetīgajam dizainam, veicinot tā starptautisko atpazīstamību un bagātinot laikmetīgā dizaina ainu ar mūsu reģiona inovācijām, amatniecības tradīcijām un kultūras vērtībām.

Izstādi «Tactile Baltics» Milānā organizē Latvijas Dizaina centrs, NID un Lietuvas Dizaina forums.

Kuratores: Latvija — Dita Danosa; Igaunija — Trīna Loks (Triin Loks), Lietuva — Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė).

Grafikas dizains — Kirils Kirasirovs («augusts»). Ekspozīcijas dizains — Brigita Bula («Brigita Bula Arhitekti»).

«Tactile Baltics» dalību Milānas Dizaina nedēļā 2025 finansiāli atbalsta Baltijas Kultūras fonds, Latvijas un Igaunijas Kultūras ministrijas, kā arī ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vēstniecības Itālijā.

«Tactile Baltics» norise Milānas Dizaina nedēļā 2025:

7.–13. aprīlis,
«MoscaPartners Variations», Palazzo Litta

16. telpā, Corso Magenta 24, 20121 Milāna

Mājaslapa: https://tactilebaltics.com
Sociālie mediji: @tactilebaltics | #tactilebaltics

Par «MoscaPartners»

«MoscaPartners Variations» ir izstāde, ko organizē «MoscaPartners» — uzņēmums, ko 2011. gadā dibināja Katerīna Moska (Caterina Mosca) un Valerio Kastelli (Valerio Castelli). Milānas Dizaina nedēļā 2025 izstāde atgriežas Litas pilī (Palazzo Litta), piedāvājot tēmu «Migrācijas», kas aplūko dizainu kā kultūras apmaiņas un radošās inovācijas katalizatoru. Pulcējot arhitektus, dizainerus un māksliniekus no visas pasaules, izstāde sniedzas pāri ģeogrāfiskām robežām, veicinot dialogu starp dažādiem skatpunktiem.

Piedāvājot jaunas pieejas laikmetīgajam dizainam, izstāde pārvērš vēsturisko Litas pili dinamiskā eksperimentu un atklājumu telpā. Izceļot izpētē balstītus projektus un vietai pielāgotas instalācijas, «MoscaPartners» turpina apņemšanos atbalstīt vizionārus talantus un jaunas radošās valodas, vēlreiz apliecinot, ka dizains ir spēcīgs saiknes, pārmaiņu un nākotnes veidošanas medijs.

Par Milānas Dizaina nedēļu

Milānas dizaina nedēļa ik gadu piesaista aptuveni 370 000 dizaina profesionāļu, 5000 žurnālistu un 27 500 citu interesentu. Paralēli komerciālā dizaina mesei «Salone del Mobile» Milānas Dizaina nedēļa aptver visplašākā spektra dizaina produktus un starpdisciplināros risinājumus, aplūkojot inovatīvus risinājumus, ilgtspēju, laikmetīgo dizainu, kā arī dizaina vēsturi. Sešās pilsētas apkaimēs notiek dažādas izstādes, zīmolu jaunāko kolekciju prezentācijas, pop–up pasākumi, lekcijas un darbnīcas, kā arī izveidotas iespaidīgas instalācijas pilsētvidē.

 

Informācija medijiem:
Dita Danosa,
Latvijas Dizaina centrs

E-pasts: dita.danosa@latviandesigncentre.com |
Tālrunis: +371 29266332

IG: @latviandesigncentre | web: latviandesigncentre.com

Informācija starptautiskajiem medijiem:
David Gorrod,
«Seen PR»

E-pasts: david@seenpr.com | Tālrunis: +44 (0) 7810 697792 | IG: @seen_pr