Muzeji Vizuālā māksla
Līga Purmale. Ziemā. 1981. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

No 2025. gada 7. februāra līdz 10. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva labā spārna zālēs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) ciklā “Paaudze” norisināsies Līgas Purmales personālizstāde “Pagājušo prieku dārzs”, kas veltīta mākslinieces piecdesmit gadus ilgajai radošajai darbībai.

Līga Purmale (1948) ir izcila latviešu gleznotāja, kuras daiļradē vērojama nemitīga formāla un tematiska attīstība. Kopš agras bērnības viņa daudz laika pavadījusi lasot un zīmējot. Tādēļ arī mātes Vallijas Purmales (kura bija zīmēšanas skolotāja Dundagas vidusskolā) iedvesmota, Līga sāka mācīties Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1961–1968) un pēc tam iestājās Teodora Zaļkalna Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijā (tagad – Latvijas Mākslas akadēmija) Monumentālās glezniecības meistardarbnīcā Induļa Zariņa (1929–1997) vadībā (1969–1975). Jau studiju gados Līga Purmale savu vārdu pieteica skaļi un nepārprotami. 1974. gadā kopā ar studiju un dzīvesbiedru mākslinieku Miervaldi Poli (1948) noorganizēja pirmo kopizstādi Rīgas centrālajā Poligrāfiķu klubā fotokluba “Rīga” telpās. Abi mākslinieki pirmo reizi plašākai publikai prezentēja savus fotoreālisma stilā gleznotos darbus, kļūstot par šīs tendences aizsācējiem Latvijā.

Pēc fotoreālisma perioda (1973–1976) Līga Purmale sāka gleznot apkārtējo vidi tuvplānā – interjera elementus (“Logs”, 1978) un dārza fragmentus (“Pagalma stūris ziemā”, 1977). Ar maksimālu jūtīgumu māksliniece pēta materiālo pasauli, augus, diennakts laikus un gadalaikus. Darbi ataino it kā atturīgus, bet emocionāli vērīgus nejauši ierāmētus skatus, kas vienlaikus tiecas uz realitātes dokumentēšanu un intimitāti.

20. gadsimta 80. gadu sākumā Līga Purmale pievēršas ainavas glezniecībai, vairs neveidojot tuvplānus. Viņa cenšas attēlot visu tieši tā, kā tas ir dzīvē (“Ziemā”, 1981). Šajā periodā māksliniece glezno viņai raksturīgās miglas ainavas (“Ganībās”, 1980). Atmetot visu lieko, ainava kļuva tukšāka, gaišāka un nosacītāka (“Lietū”, 1988). Minētā pieeja sasniedza kulmināciju 90. gadu sākumā, kad migla dominē, un gleznās redzamas vairs tikai vājas ainavu aprises.

1990. gados Līgu Purmali aizrauj pilsētas dzīve, tās ritmi un vide – kafejnīcas, krustojumi, gājēju pārejas, subkultūru pārstāvji, tango dejotāji, bokseri un grafiti mākslinieki. Piemēram, izstādē un gleznu sērijā “CITY TOUR” (2009), kas norisinājās “Rīgas Galerijā” (kuratore Inese Riņķe), Līga Purmale portretē pilsētas dzīvi it kā tā būtu mirklī tverta, fotografējot no tūristu autobusa loga. Šajā gleznu ciklā koncentrēti atspoguļots mākslinieces skats uz mūsdienu pilsētu un tai raksturīgajiem simboliem.

2012. gadā radītajā darbu sērijā “Flashback” Līga Purmale atgriežas pie fotoreālisma principiem. Caur savas ģimenes prizmu autore aplūko Latvijas vēstures notikumus no 20. gadsimta sākuma līdz 1975. gadam, kad viņa uzsāka profesionālo karjeru. Iedvesmu darbiem Purmale smēlusies personīgajās atmiņās, ģimenes fotoalbumos, mājas bibliotēkas grāmatās (kurās bērnībā Līga zīmējusi uz lapu malām) un atlasītās, savam laikam raksturīgās preses fotogrāfijās. Šī piesātinātā gleznu sērija savieno pagātni un tagadni.

Vēlāk māksliniece uz brīdi atkal atgriežas pie dabas (personālizstāde “Kas dārzā” (2018) galerijā “Daugava” (kuratore Anda Treija)) un glezno dārzā redzamos tuvplānus, atspulgus un gaismu spēles – koku lapotnes, ziedus un ogas no kukaiņa perspektīvas.

Izstāde “Pagājušo prieku dārzs” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apkopo Līgas Purmales radošo veikumu pusgadsimta periodā – no agrīnām fotoreālisma kompozīcijām līdz pat šogad tapušiem jaundarbiem.

Teksts: Agnese Zviedre

Par izstāžu ciklu “Paaudze”

Ikviena paaudze pieder kādam laikmetam. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu cikls “Paaudze” aizsākās 2016. gadā, fokusējoties uz 20. gadsimta otrās puses mākslu. Cikla programma tiek realizēta LNMM galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs un no 2021. gada arī 2. stāva labā spārna ekspozīciju telpās. Notikušas izstādes tādām ievērojamām Latvijas mākslas personībām kā Boriss Bērziņš, Felicita Pauļuka, Daina Riņķe, Henrijs Klēbahs, Līvija Endzelīna, Hilda Vīka, Gunārs Krollis, Džemma Skulme, Romualds Geikins, Daina Dagnija, Jānis Pauļuks, Māra Kažociņa, Inta Celmiņa, Auseklis Baušķenieks, Gunārs Cīlītis, Jānis Aivars Karlovs, Biruta Baumane, Lea Dāvidova-Medene, Imants Vecozols, Rūsiņš Rozīte, Biruta Delle, Aija Jurjāne, Rolands Kaņeps, Gunārs Binde, Līga Purmale. Sagatavošanā ir izstādes Mārai Vaičunas un Aijai Ozoliņai.

Sadarbības partneri:

Izstādes kuratore:
Agnese Zviedre, izstāžu kuratore / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67357529, E: Agnese.Zviedre@lnmm.gov.lv

Izstāžu cikla “Paaudze” kuratore:
Dr. art. Elita Ansone, Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS vadītāja (20. gs. 2. puse – 21. gs.) /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67357521, E: Elita.Ansone@lnmm.gov.lv

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* 8. februārī plkst. 12.00 
Muzeja mākslas studija “Es un māksla I” (bērniem):

Iepazīstot Līgu Purmali

Aicinām bērnus uz zīmēšanas nodarbību, kurā kopā ar mākslinieci, muzejpedagoģi Diānu Dimzu-Dimmi tuvāk iepazīsim vienu no nozīmīgākajām 20. gadsimta 2. puses Latvijas gleznotājām – Līgu Purmali. Aplūkosim mākslinieces personālizstādi “Pagājušo prieku dārzs”, kas ietver portretus un pilsētvides ainas, miglainus dabas skatus, iekštelpu un māju pagalmu tuvplānus. Kopīgi izzināsim, ko nozīmē hiperreālisms un ar kādiem paņēmieniem panākts darbos redzamais solarizācijas efekts. Pētīsim autores radošos paņēmienus un veidosim savus krāšņos mākslas darbus kolāžas tehnikā.

Muzeja mākslas studija “Es un māksla I” aicina bērnus iepazīties ar dažādu laiku mākslas darbiem un caur personīgo pieredzi dziļāk izzināt mākslas valodu. Nodarbību laikā muzejā apskatāmie eksponāti kļūst par izpētes objektu un tēmu zīmēšanas uzdevumiem. Skatoties, domājot un radot, iespējams uzzināt par mākslas tapšanas procesu, mākslas veidiem, tehnikām, autoru personībām un vēsturi.

Mērķauditorija: bērni vecumā no 4 līdz 9 gadiem

Pasākuma valoda: latviešu (uzdevums var tikt izskaidrots arī angļu vai krievu valodā)

Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 2. stāva labais spārns

Norises ilgums: 60 minūtes

Dalības maksa: 6,00 EUR bērniem līdz 18 gadu vecumam

Materiāli līdzņemšanai: eļļas pasteļu krītiņi

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.gov.lv, +371 67324461

* 9. februārī plkst. 12.00 
Atvērtā ekskursija: Privātā ainava. Tuvplāni 
(ar zīmju valodas tulkojumu)

Līgas Purmales ainavas nereti atklājas tuvplānos, fokusējot uzmanību uz šķietami nenozīmīgu un garāmslīdošu dārza vai piemājas pagalma stūri. Šie fragmenti skatītājam atsedz rūpīgi fiksētu ikdienas pieredzes karti, kas ļauj ielūkoties mākslinieces privātās ainavas telpā.

Kopā ar mākslinieci, pētnieci Dr. art. Ritu Broku un zīmju valodas tulci Egiju Salacieti dosimies ekskursijā Līgas Purmales personālizstādē “Pagājušo prieku dārzs”, iepazīsim autores daudzveidīgo daiļradi piecdesmit gadu amplitūdā – sākot no agrīnām fotoreālisma kompozīcijām līdz pat šogad tapušām gleznām, pētīsim viņas izjusto un reizē dokumentējošo ikdienas vides atveidojumu, iedziļināsimies vietas tēlos un personiskās vides pietuvinājumos.

Programma “Atvērtās ekskursijas: Atklāj mākslas pasauli” LNMM notiek katra mēneša otrajā svētdienā, sniedzot iespēju personām ar dzirdes traucējumiem izzināt gan Latvijas mākslas vēstures aizraujošākos stāstus un meistardarbus pastāvīgajās ekspozīcijās, gan šībrīža mākslas aktualitātes muzeja izstāžu zālēs. Līdztekus gida stāstījumam dalībnieki ir aicināti uzdot sev interesējošus jautājumus un iesaistīties savstarpējās sarunās, lai interaktīvā un iekļaujošā veidā atklātu mākslas daudzveidību.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Personas ar dzirdes traucējumiem

Pasākuma valoda: latviešu zīmju valoda

Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 2. stāva labais spārns

Norises ilgums: 40–60 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.gov.lv, +371 67324461

* 16. februārī plkst. 12.00 
Sarunas muzejā: Līga Purmale. Pagājušo prieku dārzs

Tikšanās un pastaiga ekspozīcijā ar izstādes kuratori Agnesi Zviedri.

Līga Purmale ir viena no izcilākajām 20. gadsimta otrās puses latviešu gleznotājām. Autores piecdesmit gadu radošo darbību raksturo fotoreālisma periods, interjera un dārza fragmentu atveide, miglainu Latvijas ainavu apcere un dinamiskas pilsētvides epizodes.

Tikšanās laikā kuratore Agnese Zviedre apmeklētājiem piedāvās ekskursiju Līgas Purmales personālizstādē “Pagājušo prieku dārzs”, pievēršot uzmanību dažādiem gleznotājas individuālā rokraksta attīstības posmiem un to nozīmei Latvijas mākslas kopainā – no agrīnajām fotoreālisma kompozīcijām līdz pat šogad tapušajiem darbiem. Ieskatīsimies labi pazīstamajās Līgas Purmales gleznās, atklājot tajās jaunas nianses, un novērtēsim aktuālos meklējumus.

Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 2. stāva labais spārns, Nodarbību telpa (1. stāvs)

Norises ilgums: 40–60 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.gov.lv, +371 67324461

* 28. februārī plkst. 17.30 
Piektdienas meistarklase: Līga Purmale. Miglas ainavas noslēpums

Aicinām apmeklēt meistarklasi mākslinieces un muzejpedagoģes Diānas Dimzas-Dimmes vadībā, lai tuvāk iepazītu Līgas Purmales miglas pielietās Latvijas ainavas un ļautos radošajam procesam.

Līga Purmale ainavu glezniecībai pievērsās 20. gadsimta 80. gadu sākumā, kad tapa autorei raksturīgie miglas skati ar neskarto, mežonīgo dabu un tiešu vai pastarpinātu cilvēka klātbūtni. Māksliniece par savu ciešo saikni ar dabu un ainavu stāsta: “Es gribu iedabūt savos darbos šo dabas svētuma, reizēm varenības un trausluma sajūtu. Sajūtu, ka daba – tie esam mēs paši. Sajūtu, ka brīnums vēl ir iespējams. Man liekas, dabu nevajag cilvēciskot, viņa tāda ir pati par sevi. Cilvēku vajag dabiskot.”

Meistarklases dalībnieki īpašu uzmanību izstādē veltīs Līgas Purmales miglainajiem dabasskatiem. Kopā pētīsim, kā māksliniece ir radījusi Latvijas ainavas identitāti, kas vienlaikus ir noslēpumaina, nostalģiska un vienkārša. Darbnīcas vadītāja Diāna Dimza-Dimme rosinās izprast būtiskākos autores ainavu veidošanas pamatprincipus – kompozīcijas paņēmienus, toņu attiecības u.c. Pēc izstādes apmeklējuma dosimies uz muzeja Nodarbību telpu, lai, iedvesmojoties no Līgas Purmales dabas skaistuma attēlojumiem, uz biezā papīra ar akrila un guaša krāsām gleznotu savas Latvijas ainavas.

Mērķauditorija: jaunieši, pieaugušie, seniori. Aicināti visi interesenti!

Pasākuma valoda: latviešu (uzdevums var tikt izskaidrots arī angļu vai krievu valodā)

Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 2. stāva labais spārns, Nodarbību telpa (1. stāvs)

Norises ilgums: 90 minūtes

Materiāli līdzņemšanai: visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti

Dalības maksa: 18,00 EUR no personas

Vietu skaits ierobežots

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās: ekskursijas@lnmm.gov.lv, +371 67324461

* 13. martā plkst. 11.00 
Senioru rīti muzejā: Līga Purmale. Pagājušo prieku dārzs

Gaidīsim seniorus uz tikšanos ar mākslinieci, izglītības programmu kuratori Baibu Spranci, lai nesteidzīgā atmosfērā iepazītu Līgas Purmales personālizstādi “Pagājušo prieku dārzs”.

Līga Purmale radoši darbojas jau piecdesmit gadus, vairākkārt mainot skatiena fokusu uz apkārtējo vidi, kā arī formāli un tematiski attīstot savu glezniecisko rokrakstu. Tai pašā laikā viņas mākslinieciskā izteiksme vienmēr saglabājusi fotogrāfiska vērojuma efektu. Realitātes fiksācija dabas ainavās, dārza un interjera fragmentos vai pilsētvides skatos tiek iekrāsota ar autores attieksmi, kļūstot poētiska, reizēm atturīga vai intensīvi piesātināta.

Pasākuma laikā kopā ar muzejpedagoģi Baibu Spranci būs iespēja atklāt Līgas Purmales daiļrades posmus un nozīmīgākos mākslas darbus, izceļot viņu kā vienu no izcilākajām 20. gadsimta Latvijas gleznotājām.

Senioru rīti piedāvā interesentiem nesteidzīgā atmosfērā iedziļināties aktuālo izstāžu mākslas darbos un muzeja speciālista vadībā uzzināt gan par mākslinieku personību, gan sociālo fonu un mākslas kontekstu, kas ietekmējuši viņu daiļradi un izveidojuši attiecīgā autora rokrakstu.

Mērķauditorija: seniori. Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Pasākuma valoda: latviešu

Norises vieta: LNMM galvenā ēka / 2. stāva labais spārns

Norises ilgums: 40–60 minūtes

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas

Vietu skaits neierobežots

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija: ekskursijas@lnmm.gov.lv, +371 67324461

INTERNETA RESURSI:
lnmm.gov.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; Zuzeum; Latvijas Mākslinieku Savienība
X: @LNMM_muzejs; @zuzeum
INSTAGRAM: @makslasmuzejs; @zuzeum; @latvijas_makslinieku_savieniba
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
Sestdienās, svētdienās 10.00–17.00, kase 10.00–16.30
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:                    
NB! (ar šo biļeti ir iespējams apskatīt arī pastāvīgo ekspozīciju)

Pieaugušie: 7,00 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 3,50 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 8,00–12,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Apmeklētājiem grupā virs 10 personām (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Bezmaksas ieeja (uzrādot atbilstošu dokumentu): pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem; dienas aprūpes centra, krīzes centra un speciālo izglītības iestāžu audzēkņiem; bērniem, kas ievietoti sociālās rehabilitācijas centrā, un tos pavadošajām personām (viens pedagogs vai viena persona uz 10 bērniem vai audzēkņiem); personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti; personām ar I un II invaliditātes grupu; vienai personai, kas pavada personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I invaliditātes grupu; surdotulkam, kas pavada personu ar I, II un III invaliditātes grupu; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu izglītojamiem; Latvijas Mākslas akadēmijas pilna un nepilna laika studentiem; profesionālās vidējās izglītības iestāžu izglītojamiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, kultūras mantojumu, arhitektūru, restaurāciju, izglītības vai studiju procesa ietvaros; Latvijas Mākslinieku savienības biedriem; Latvijas muzeju darbiniekiem; Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem; Starptautiskās pieminekļu un ievērojamu vietu padomes (ICOMOS) biedriem; LNMM “Drauga kartes” īpašniekiem; muzeja programmu “Brīvprātīgo programma” un “Jauniešu klubs” dalībniekiem; plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā; grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (gidam) vai pedagogam; Ukrainas civiliedzīvotājiem; muzeja rīkoto pasākumu apmeklētājiem ikgadējās starptautiskās akcijas “Eiropas Muzeju nakts” un Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” laikā, visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

 

ATTĒLI MEDIJIEM PIELIKUMĀ (failus augstā izšķirtspējā lūgums pieprasīt atsevišķi)

1.       Līga Purmale. Pagalma stūris ziemā. 1977. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

2.       Līga Purmale. Ceriņi. 1977. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

3.       Līga Purmale. Logs. 1978. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

4.       Līga Purmale. Ganībās. 1980. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

5.       Līga Purmale. Ziemā. 1981. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

6.       Līga Purmale. Pēcpusdiena. 1981. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

7.       Līga Purmale. Absinta dzērāji. 2007. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

8.       Līga Purmale. Atskats / Flashback 3. 2009–2012. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija.

Foto: Normunds Brasliņš

 

 

 

Preses materiālu sagatavoja:              Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Preses centra vadītāja

T: (+371) 67 357 527

GSM: (+371) 26 593 495

E: pr.service@lnmm.gov.lv

I: https://lnmm.gov.lv

X: www.x.com/LNMM_muzejs