Muzeji
Gustava Zemgala mazmazdēls Mārtiņš Andersons
Gustava Zemgala mazmazdēls Mārtiņš Andersons dāvinājuma nodošanas brīdī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā 2021. gada 7. decembrī. Fotogrāfs Jānis Puķītis, LNVM.

Latvijas Valsts prezidenta Gustava Zemgala 150. jubilejas gada izskaņā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) saņēmis vērtīgu dāvinājumu no viņa pēctečiem.

Vēsturisko priekšmetu vidū ir vairāk nekā 100 fotogrāfiju, kas atspoguļo Gustava Zemgala daudzveidīgo darba un arī ģimenes dzīvi, Zemgala prezidentūru raksturojoši dokumenti, arī sudraba etvija ar īpašnieka monogrammu u.c. Lielāko daļu dāvināto priekšmetu 1944. gadā, dodoties bēgļu gaitās, līdzi bija paņēmusi Gustava Zemgala meitas Annas Ūdres ģimene, bet atsevišķus priekšmetus kādreizējā Valsts prezidenta mazmazdēls Mārtiņš Andersons iegādājies antikvārajā tirgū un tagad tos dāvina Latvijas sabiedrībai.

Fotogrāfijās plaši atspoguļota Gustava Zemgala darbība, veicot Valsts prezidenta amata pienākumus Latvijā un arī valsts vizītes laikā Zviedrijā 1929. gada maijā, kad Latvijas Valsts prezidentu uzņēma Zviedrijas karalis Gustavs V. No šī notikuma dzimtas īpašumā saglabājies arī pasākumu programmas oriģināls zviedru valodā.

Tāpat saglabājusies arī Peru prezidentam Augusto Leguiam (Augusto Bernardino Leguía) adresēta vēstule spāņu valodā, kurā Gustavs Zemgals oficiāli informē par savu ievēlēšanas faktu.

Zemgala prezidentūras laikā notika arī Latvijas valsts 10 gadu jubilejas svinības, dāvināto priekšmetu vidū ir Zemgalam veltītās Margaretes Betkes (Margarete Bethke) un Gerta Engelharta (Gert Engelhardt) dziesmas su tautas lūgšana 18. novembrī” izdevums.

Viens no vērtīgākajiem un greznākajiem priekšmetiem ir prezidentam piederējusī sudraba cigarešu etvija jeb portsigārs, kura vāku rotā Gustava Zemgala iniciāļu monogramma, kā arī Rīgas pilsētas un Latvijas Republikas ģerboņi, kas simbolizē augstākos amatus, kurus savulaik ieņēmis Zemgals:gas pilsētas galva (1917. un 1919.–1920. gadā) un Latvijas Valsts prezidents (1927.–30. gadā).

Ar dzimtas pēctečiem uzsāktas sarunas arī par citu Gustava Zemgala un viņa ģimenes relikviju dāvināšanu muzejam.

Dāvinājuma svinīgā prezentācija notika 2021. gada 7. decembrī. Ikviens interesents varēja sekot tai līdzi tiešraidē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Facebook lapā (facebook.com/LNVMuzejs), kur pieejams arī norises videoieraksts.

Daļa dāvināto priekšmetu būs apskatāma LNVM pastāvīgajā izstādē ”Latvijas valsts dibinātāji” (Rīgā, Brīvības bulvārī 32).

Atzīmējot Zemgala 150. gadadienu, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs 2021. gadā piedāvāja apmeklētājiem gan ārtelpas stendu izstādi, gan sociālo tīklu publikāciju sēriju. Savukārt līdz 2022. gada 31. janvārim skolēni aicināti piedalīties eseju konkursā Gustavs Zemgals un laikabiedri: vēsturiskais devums un vērtības nākotnei”.

Gustava Zemgala dzīvesgājums

Valstsvīrs un sabiedriskais darbinieks Gustavs Zemgals dzimis 1871. gada 12. augustā galdnieka Jāņa Zemgala ģimenē Džūkstes pusē – Grauzdes pagasta Odiņos. Lauku amatnieka dēls ar brāļa atbalstu beidza ģimnāziju Rīgā, spēja kļūt par diplomētu juristu, zvērinātu advokātu un notāru, armijas rezerves virsnieku, biedrību, kredītkooperatīvu un uzņēmumu vadītāju, laikrakstu redaktoru, politiķi un Latvijas valsts veidotāju, Rīgas pilsētas galvu, Rīgas domes un vairāku Saeimas sasaukumu deputātu un ministru. Zemgala darbības piemērs rāda ne tikai spēju apgūt ļoti dažādas profesionālās lomas, bet arī pašaizliedzīgu gribu darboties kopīgajam labumam. Tieši Gustavs Zemgals bija namatēvs” apspriedēm par Latvijas Tautas padomes dibināšanu 1918. gada 16. un 17. novembrī, viņš arī vadīja 1918. gada 18. novembra svinīgo Latvijas Tautas padomes sēdi, kurā pasludināja Latvijas neatkarību. Gustava Zemgala politiskās darbības augstākā virsotne bija ievēlēšana par Valsts prezidentu (1927–1930); pēc prezidentūras viņš darbojās 4. Saeimā un īslaicīgi pildīja finanšu ministra pienākumus.

 

Kontaktpersona:
ASTRĪDA BURBICKA,
LNVM Izglītības un komunikācijas departamenta vadītāja,
tel. 67221357, 26341556,
e-pasts: astrida.burbicka@lnvm.lv

www.lnvm.lv
https://emuzejs.lnvm.lv/

facebook.com/LNVMuzejs
twitter.com/LNVMuzejs
instagram.com/LNVMuzejs
youtube.com/LNVMuzejs

_________________________

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869. gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920. gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924. gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920. gada muzejs atradās Rīgas pilī.
Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rī
gas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Savā vēsturiskajā mājvietā muzejs plāno atgriezties 2025. gadā, bet tā krājums, administrācija un speciālisti izvietoti jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.
Latvijas Nacionā
lais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība – tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļ
as ir Dauderu nodaļa un Tautas frontes muzejs.