Ik gadu 27. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules audiovizuālā mantojuma diena, šogad tās moto ir „Tavs logs uz pasauli”, kas aicina pastāstīt savu stāstu, savu patiesību un atvērt savu „audiovizuālā satura logu”. Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs aicina iepazīties ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Paralēlais kino: kinoamatieru filmas Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā” gaitā īstenoto un piedāvā plašākai auditorijai skatu caur kinoamatieru kameru uz pasauli, īpašo tās redzējumu, saglabājot tam laikam neraksturīgi godīgu un nepieradinātu attieksmi pret cilvēkiem, pret lietām un pret notiekošo visapkārt.
Projekta ietvaros digitalizētas spēlfilmas, animācijas un dokumentālās filmas, kas lielākai daļai skatītāju gadiem ilgi nebija pieejamas. Tapa pētnieciskie raksti un tika uzfilmētas intervijas ar filmu veidotājiem, tā atverot aizkaru uz pasauli, kas bija apslēpta audiovizuālā mantojuma pētniekiem.
Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā atrodas vairāk nekā 640 kinoamatieru veidotās filmas, kas tapušas laika posmā no 20. gadsimta 60. līdz 90. gadiem. Filmu autori, radoši eksperimentējot ar tehniskajiem līdzekļiem un kino valodu, ir radījuši unikālu Latvijas kultūras mantojuma daļu, kas mūsdienu skatītājam atklāj pavisam citu – Latvijas kino vēl neredzētu – Padomju Latvijas cilvēku ikdienu.
Projektā arhīva digitālās krātuves “Redzi, dzirdi Latviju!” Tematiskās kolekcijas ir papildinātas ar četrām jaunām kolekcijām – “Kinoamatierisms Latvijā”, “Hobijs. Kinoamatieru animācijas filmu izlase”, “Mijkrēšļa rotaļas. Kinoamatieru spēlfilmu izlase” un “Tā mēs dzīvojam. Kinoamatieru dokumentālo filmu izlase”.
Kolekcijās iekļautas 11 animācijas filmas, 24 dokumentālās filmas un 22 spēlfilmas, kā arī fotogrāfijas un dokumenti no Latvijas Valsts arhīva, VEF vēstures muzeja, Rīgas Kino muzeja un kinoamatieru personīgajiem arhīviem, un video intervijas ar kinoamatieriem. Apkopotie dokumenti caur autoru personīgo pieredzi paver logu uz dažādiem pagātnes notikumiem, pārmaiņām politiskajos un kultūras procesos, kā arī spilgti ilustrē autoru radošos meklējumus.
Sadarbībā ar interneta portālu “Kino Raksti” un kino nozares pētniekiem Dr. Inesi Strupuli, Ievu Viesi-Vigulu, Aneti Grīnbergu un Māri Prombergu, projekta ietvaros ir publicēti trīs pētnieciskie raksti – “Kinoamatieri Latvijas PSR: vēsture, ideoloģija un kultūra”, “Atverot laika kapsulu. Amatieru animācijas tēlainība un brīvība”, “Meklējot disidentus amatierfilmās”.
Svinot Pasaules audiovizuālā mantojuma dienu, arhīvs no 25. līdz 29. oktobrim katru dienu piedāvās dažādas aktivitātes Latvijas Nacionālā arhīva Facebook lapā. Aicināsim gan noskatīties intervijas ar kinoamatieriem un viņu veidotās filmas, atklāt neparastu, brīžiem dīvainu problēmu pārņemtu pasauli 50 gadu garumā, gan arī dosim iespēju visiem zinātkārajiem pētniekiem un kinomīļiem piedalīties viktorīnā – sākot ar 27. oktobri, trīs dienas pēc kārtas publicēsim jautājumus, kas saistīti ar Latvijas kinoamatieru radītajām filmām. Pareizi atbildot uz jautājumu, katru dienu varēs laimēt pārsteiguma balvu no arhīva vai mūsu atbalstītājiem – “Zilver” dzērienu darītavas.
Sagatavoja:
Natālija Lāce
Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva eksperte
lvkffda.izmantosana@arhivi.gov.lv
29527693