Muzeji
LNVM ēka Brīvības bulvārī 32. Foto: Jānis Puķītis
Foto: Jānis Puķītis.

Sākot ar aprīli, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs pēc gandrīz divu gadu pārtraukuma no jauna aicina uz klātienes ekskursijām un nodarbībām bērniem, tiešrādes lekcijas turpinot izrādīt savā Facebook lapā un digitālajā krātuvē eMuzejs. #TiekamiesTagad

Muzejā aplūkojama gan pastāvīgā ekspozīcija par Latvijas vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, gan izstādes “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē” un “Krāsainā Latvija”.

2. aprīlī plkst. 12.00 Brīvības bulvārī 32 EKSKURSIJA gida vadībā izstādē “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē”.
Izstādē izsekots koka un cilvēka mijiedarbībai laikmetu garumā, sākot no akmens laikmeta un beidzot ar mūsdienām. Līdz ar modernā dizainā izkārtotu bagātīgu informāciju audio un video formā, apskatei piedāvātas unikālas vēstures liecības no muzeja krājuma – 6000 gadus seni Sārnates apmetnes zvejas rīki, baznīcu sakrālie tēli, 19. gadsimta amatnieku mēbeles, radioaparāti, koka velosipēds un citi priekšmeti, ko papildina mūsdienās darinātais saplākšņa satelīts.
Dalības maksa – ieejas biļete muzejā (pieaugušajiem 3 eiro, studentiem un senioriem 1,50 eiro, skolēniem 0,75 eiro).

5. aprīlī plkst. 15.00 LEKCIJAS “Koksne kā koka, dabas un vēsturisko norišu dienasgrāmata” TIEŠRĀDE muzeja lapā facebook.com/LNVMuzejs

Lekcijas autors – LU Latvijas vēstures institūta Dendrohronoloģijas laboratorijas vadītājs Dr. biol. Māris Zunde.

Daudzus desmitus gadus ilgajā mūžā koki piedzīvo apkārtējās vides ietekmētas pārmaiņas. Tās var būt kokiem labvēlīgas vai nelabvēlīgas, izmainīt koku stumbra ikgadējo pieaugumu kā garumā, tā resnumā. Koku stumbra šķērsgriezumā ļoti precīzi var nolasīt koku reakciju uz vides faktoru ietekmi. Apgūstot koka dzīves "lasīšanu", iespējams precīzi noteikt koku nociršanas vai bojāejas gadu, un arī noskaidrot senāk cirstu koku ģeogrāfisko augšanas rajonu un daudzus citus faktorus. To skaitā ir arī vēsturiskais antropogēnais faktors, t.i., cilvēku darbības ietekme uz koku augšanu pagātnē.

9. aprīlī plkst. 12.00 Brīvības bulvārī 32 EKSKURSIJA gida vadībā izstādē “Krāsainā Latvija”

Izstāde “Krāsainā Latvija” sniedz unikālu iespēju skatīt vēsturi laikmetu fotogrāfiju autentiskajās krāsās, aptverot vairāk nekā gadsimtu. Ar kolorētiem fotoattēliem ieskicēta krāsu fotogrāfijas attīstība jau kopš 1910. gada, kad Latvijas teritorijā uzņēma pirmos autohromos diapozitīvus. Tiem seko unikāli 1930. gadu starpkaru Latvijas uzņēmumi, padomju posma fotogrāfu veikums līdz pat valsts neatkarības atgūšanai 1990. gadā, kad sākās modernās krāsu fototehnikas ēra.
Līdzās LNVM krājuma fotogrāfijām ievērojama vieta atvēlēta arī Latvijas ģimeņu privātajiem fotouzņēmumiem – izstādes paleti un tēmu loku bagātina gan spilgti, gan dažādiem laikmetiem sevišķi raksturīgi privātie attēli.
Dalības maksa – ieejas biļete muzejā (pieaugušajiem 3 eiro, studentiem un senioriem 1,50 eiro, skolēniem 0,75 eiro).

12. aprīlī plkst. 15.00 LEKCIJA "Dobto vienkoču vēsturiskās izgatavošanas tehnoloģijas” – TIEŠRĀDE no Līgatnes Vienkoču parka muzeja lapā facebook.com/LNVMuzejs.

Lekcijas autors – Dr.sc.ing. Rihards Vidzickis.

Norisē tiks stāstīts par pagātnē izplatīto grebto, dobto vienkoču izgatavošanu, aptverot

vienkoču laivas, siles, maizes abras, piestas, tīnes, traukus, karotes utt. Tāpat interesenti tiks iepazīstināti ar vēsturiskajiem un tradicionālajiem darbarīkiem, ar kuriem šīs lietas izgatavoja. Tiks runāts arī par  mūsdienu darba instrumentu tendencēm un tradicionālo darbarīku pielietošanu šodien. 

16. aprīlī plkst. 12.00 NODARBĪBA ĢIMENĒM AR BĒRNIEM “Latviešu gadskārta. Lieldienas”. (Nodarbība pirmsskolas un sākumskolas vecuma skolēniem).  

Nodarbības dalībnieki uzzinās, kas ir latviešu saules kalendārs un kādi ir nozīmīgākie latviešu godi jeb svētki, dziļāk izzinās Lieldienu tradīcijas. Pasākuma dalībnieki minēs mīklas, pētīs putnu dziesmu atspoguļojumu folklorā, pārrunās Lieldienu ticējumus. Noslēgumā būs iespējams piedalīties dažādās Lieldienu spēlēs un rotaļās, ripināt koka olas.

Dalības maksa – ieejas biļete muzejā (pieaugušajiem 3 eiro, studentiem un senioriem 1,50 eiro, skolēniem 0,75 eiro vai ģimenes biļete 4.00 eiro).

19. aprīlī plkst. 17.30 Brīvības bulvārī 32 EKSKURSIJA izstādes “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē” veidotāju vadībā.
Izstādē izsekots koka un cilvēka mijiedarbībai laikmetu garumā, sākot no akmens laikmeta un beidzot ar mūsdienām. Līdz ar modernā dizainā izkārtotu bagātīgu informāciju audio un video formā, apskatei piedāvātas unikālas vēstures liecības no muzeja krājuma – 6000 gadus seni Sārnates apmetnes zvejas rīki, baznīcu sakrālie tēli, 19. gadsimta amatnieku mēbeles, radioaparāti, koka velosipēds un citi priekšmeti, ko papildina mūsdienu kokā darinātais satelīts.
Ieeja bez maksas.

26. aprīlī plkst. 15.00 izstādē “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē” (Brīvības bulvārī 32) plānota dažādu jomu speciālistu DISKUSIJA par koka un cilvēka mijiedarbi.

30. aprīlī plkst. 12.00 NODARBĪBA ĢIMENĒM AR BĒRNIEM jaunajā izstādē “Krimplēnmānija” Brīvības bulvārī 32. (Nodarbība sākumskolas vecuma bērniem).

Aprīļa beigās atklātā izstādē muzejs sniegs ieskatu spilgtā modes vēstures posmā – krimplēna apģērba uzvaras gājienā 20. gadsimta 60.80. gados. Izstādē būs eksponēti autentiski laikmeta tērpi no muzeja krājuma un mākslinieces Annas Aizsilnieces kolekcijas. Nodarbības laikā bērni varēs iepazīt vecāku un vecvecāku bērnības un jaunības laiku modi, modelēt paši savus tērpus. Ieeja bez maksas.

30. aprīlī no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 bezmaksas apmeklējums LNVM (Brīvības bulvārī 32) un LNVM Dauderu nodaļā Sarkandaugavā. Tautas frontes muzeja nodaļā Vecrīgā bezmaksas ieeja ir pastāvīgi. Muzeju var apmeklēt par brīvu katra mēneša pēdējā sestdienā visu gadu.

 

Kontaktpersona:
Astrīda Burbicka,
LNVM Izglītības un komunikācijas departamenta vadītāja,
tel. +371 67221357, +371 26341556,
e-pasts:
astrida.burbicka@lnvm.lv

www.lnvm.lv
emuzejs.lnvm.lv