Šodien, 2025. gada 3. aprīlī, preses konferencē Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tika paziņots par Vijas Celmiņas fonda stipendijas dibināšanu Latvijas mākslinieku atbalstam.
Vijas Celmiņas fonda stipendija
Kultūras veicināšanas nolūkā Amerikas Savienotajās Valstīs izveidotais Vijas Celmiņas fonds (Vija Celmins Foundation Inc.) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) un Latvijā dzimušo amerikāņu mākslinieci Viju Celmiņu no 2025. gada katru gadu piešķirs stipendiju 30 000,00 ASV dolāru apmērā vienam Latvijas māksliniekam. Vijas Celmiņas fonds stipendiju apņēmies nodrošināt desmit gadus – no 2025. gada oktobra līdz 2034. gada oktobrim.
Stipendijas mērķis ir atbalstīt aktīvi praktizējošus un līdzšinējā radošajā darbībā augstu māksliniecisko kvalitāti apliecinājušus Latvijas māksliniekus vai individuālus mākslinieku apvienību pārstāvjus. Viju Celmiņu vienmēr ir interesējusi mākslas vide Latvijā un kas notiek ar Latvijas māksliniekiem, kā viņi, neskatoties uz nereti ierobežotām iespējām, var nodarboties ar mākslu un būt radoši brīvi. Vija Celmiņa vēlas veicināt mākslas mecenātismu Latvijā, uzskatot, ka katra turīga cilvēka pienākums ir ziedot kādai sabiedrībā nozīmīgai norisei. “Seko savai mākslai un dodies tur, kur tā tevi ved. Radīt mākslu nozīmē tiekties pēc tā, ko nespēj pateikt vārdos,” iedvesmo pretendentus Vija Celmiņa.
“Vijai Celmiņai vienmēr ir bijis svarīgs mākslinieks un viņa radītais mākslas darbs. Tomēr, runājot par kāda veiksmēm vai neveiksmēm, Celmiņa savos vērtējumos ir samērā tieša, bieži paužot visai kritisku attieksmi. Tai pašā laikā viņa saprot, ko nozīmē mākslā ejamais ceļš. Arī to, ka reizēm ir jāpasniedz palīdzīga roka, lai rastos un attīstītos kaut kas patiesi vērtīgs. No vēlmes atbalstīt mākslinieku-radītāju un, kā man šķiet, dziļi izjustas piederības Latvijai, izaugusi Vijas Celmiņas fonda stipendijas iecere. Mēs esam dziļi pateicīgi Vijai Celmiņai par uzticību Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam,” saka LNMM direktore Māra Lāce.
““Ellex Kļaviņš” birojam ir patiess gods būt līdzās Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un atbalstīt izcilas iniciatīvas, kas veicina Latvijas laikmetīgās mākslas izaugsmi. Jau vairāk nekā astoņus gadus mūsu sadarbība ar LNMM ir balstīta kopīgā pārliecībā par mākslas nozīmi sabiedrības attīstībā. Mēs ticam, ka arī uzņēmumiem ir loma kultūras ainavas veidošanā, un Vijas Celmiņas fonda stipendija šoreiz ir ārkārtīgi svarīgs solis ceļā uz ilgtspējīgu mecenātismu Latvijā. Mūsu biroja vērtības vienmēr ir ietvērušas atbalstu Latvijas mākslai un LNMM, un ar prieku turpinām šo tradīciju,” uzsver Raimonds Slaidiņš, zvērinātu advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” vecākais partneris, Vijas Celmiņas fonda stipendijas atbalstītāja pārstāvis.
Detalizēta informācija par stipendijas pieteikšanās kārtību atrodama Nolikumā.
Pieteikuma veidlapa kopā ar mākslinieka CV, portfolio un aprakstu (līdz 1000 rakstzīmēm) par plānoto stipendijas izmantošanu jāsūta uz e-pasta adresi vcf.grant@lnmm.gov.lv.
Pieteikšanās 2025. gada stipendijai atvērta no 1. jūnija līdz 31. jūlijam.
Stipendijas ieguvējs tiks paziņots oktobrī.
Visa aktuālā informācija turpmāk būs pieejama LNMM mājaslapas sadaļā ARSENĀLS “Vijas Celmiņas fonda stipendija”.
Žūrija
Lai nodrošinātu stipendijas pretendentu pieteikumu izvērtēšanu un nominantu atlasi, izveidota žūrija piecu ekspertu sastāvā. Žūrijas locekļu vidū ir viens Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvis un četri pieaicinātie Latvijas laikmetīgās mākslas procesu jomas eksperti. 2025.–2026. gadā stipendiātu izvēlēs: LNMM 20. gs. otrās puses – 21. gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS vadītāja Dr. art. Elita Ansone, Kim? Laikmetīgās mākslas centra un darba devēju konsultācijas uzņēmuma “ERDA” dibinātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas padomes locekle Zane Čulkstēna, mākslinieks, galerijas “427” līdzdibinātājs un kurators Kaspars Groševs, māksliniece, galerijas “LOW” un Rīgas Zīnu festivāla dibinātāja un izstāžu kuratore, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Maija Kurševa, māksliniece Inga Meldere.
Pēc stipendijas pieteikumu izskatīšanas žūrija izvēlas piecus pretendentus, no kuriem Vijas Celmiņas fonds izvēlas vienu stipendijas ieguvēju.
Pēc diviem gadiem tiks veidots jauns, LNMM direktora apstiprināts, ekspertu grupas sastāvs.
Par Viju Celmiņu
Vija Celmiņa ir latviešu izcelsmes amerikāņu māksliniece. Celmiņa dzimusi 1938. gadā Rīgā, 1944. gadā kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās, 1948. gadā ieceļoja ASV un 1949. gadā apmetās Indianapolisā. Kad 1962. gadā Vija Celmiņa uzsāka mācības Kalifornijas Universitātē (Tēlotājas mākslas maģistra grāds, 1965), viņa pārcēlās uz Losandželosu, kur dzīvoja un strādāja līdz 1981. gadam. Tad devās uz Ņujorku, pārliecinoši nostiprināja savu vārdu Rietumu mākslas apritē un kļuva par vienu no ievērojamākajām mūsdienu māksliniecēm. Viņas zīmējumi, gleznas un grafikas darbi pazīstami ar okeāna virsmām, zvaigžņotām debesīm, zirnekļu tīkliem un tuksneša akmeņu attēlojumu.
Vijas Celmiņas darbi atrodas nozīmīgajās laikmetīgās mākslas kolekcijās pasaulē: Mūsdienu mākslas muzejā (MoMA), Vitnijas Amerikāņu mākslas muzejā, Metropolitēna mākslas muzejā Ņujorkā, Losandželosas Valsts mākslas muzejā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzejā, Pompidū mākslas centrā Parīzē, Teita galerijā Londonā u.c. 11 autores darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.
Stipendijas logotips
Vijas Celmiņas fonda stipendijas logo ar Saturnu izveidojusi māksliniece Sarmīte Māliņa, iedvesmojoties no LNMM kolekcijas darba – Vijas Celmiņas litogrāfijas “Saturna markas” (1995). Kosmosa iekarošanas ēra 20. gadsimta 60. gadu beigās radīja Celmiņas interesi par kosmosā uzņemtajiem kadriem. Saturnu viņa attēlojusi vairākos darbos, bet “Saturna markas” radās kā konceptuāls komentārs par kosmosa tematikas ienākšanu popkultūrā.
Stipendijas atbalstītāji
Stipendiju atbalsta SIA “ZAB Ellex Kļaviņš”. Advokātu biroja sadarbība ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju aizsākās 2017. gadā, un kopš tā laika mākslas mecenātisms ir kļuvis par būtisku biroja kultūras identitātes daļu.
Papildu informācija:
Dr. art. Elita Ansone, Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas ARSENĀLS (20. gs. 2. puse – 21. gs.) vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67357521, E: Elita.Ansone@lnmm.gov.lv
Katrīna Vastlāve, izstāžu komunikācijas speciāliste / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: +371 67716103, E: Katrina.Vastlave@lnmm.gov.lv
INTERNETA RESURSI:
https://lnmm.gov.lv
FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
X: @LNMM_muzejs
INSTAGRAM: @makslasmuzejs
YOUTUBE: MĀKSLAS MUZEJI / LNMMvideos
#lnmm
#MansMuzejs
Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: +371 67357527
GSM: +371 26593495
E: pr.service@lnmm.gov.lv
I: https://lnmm.gov.lv
X: www.x.com/LNMM_muzejs