Piektdien, 7. jūnijā plkst. 12.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Ērģeļzālē norisināsies horeogrāfa, deju pedagoga un Deju svētku virsvadītāja Jāņa Purviņa teorētiskā pētījuma “Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas principi” aizstāvēšana. Viņa doktorantūras mākslinieciskais projekts bija deju lieluzvedums “Mūžīgais dzinējs” XXVII Vispārējos Dziesmu un XVII Deju svētkos 2023. gada 7. un 8. jūlijā.
Doktoranta mākslinieciskā projekta vadītāja ir horeogrāfe Ilze Mažāne, bet teorētiskā pētījuma vadītāja – Ph.D., profesore Anda Beitāne. Jāņa Purviņa teorētiskais pētījums pieejams šeit un JVLMA bibliotēkā.
Pētījuma mērķis bija izpētīt Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas vēsturiskos kontekstus un izveidot laukuma zīmējumu veidošanas principus jeb kompozīcijas paņēmienus. “Kopdejošanas tradīcija Latvijā ir teju 100 gadus sena un ir atzīta par pasaules kultūras fenomenu, tomēr līdz šim Deju svētki ir ritējuši savu gaitu un šķietami veidojušies mākslinieciski un radoši intuitīvi,” stāsta Jānis Purviņš. Personiskā pieredze, darbojoties Dziesmu un Deju svētku tradīcijā gan kā dejotājam un dejas pedagogam, gan kā svētku virsvadītājam un mākslinieciskajam vadītājam, radījusi interesi par radošā procesa vēsturisku izpēti, sistemātiku, fiksēšanu un attīstību. “Tāpēc mana pētījuma “Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas principi” centrā ir radošais process, kas sākas no individuāla mākslinieka impulsa, taču, nonākot Deju svētku tradīcijas ietvarā, tas kļūst strukturēts. Ļoti ceru, ka šis materiāls palīdzēs kolēģiem, veidojot un attīstot Deju svētku tradīciju nākotnē, un kļūs par liecību kopdejošanas tradīcijas radošajiem procesiem,” skaidro J. Purviņš.
Triju Latvijas mākslas augstskolu – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas Kopīgā profesionālā doktora studiju programma mākslās “Mākslas” sāka darbu 2021. gada februārī. Kā pirmais profesionālo doktora grādu mūzikā šā gada 2. aprīlī ar izcilību aizstāvēja diriģents Kaspars Ādamsons, bet jau 3. un 4. jūnijā komisijas priekšā stāsies arī flautiste Ilze Urbāne. Iepriekš Latvijā varēja iegūt tikai akadēmiskā doktora grādu mākslās Ph.D.
“Vēlos izteikt pateicību mūsu komandai par sadarbību un prieku par jaunās Kopīgās profesionālās doktora studiju programmas ieviešanu un panākumiem, jo šī programma ir unikāla starptautiskā mērogā. Tajā kopā studē dažādu nozaru mākslinieki, nodrošinot jaunāko sasniegumu apguvi mākslas un kultūras starpdisciplinārās pētniecības jomā. Turklāt ir piesaistīti mācībspēki no Eiropas valstīm un Amerikas, kas palīdz veidot plaša vēriena starptautisku karjeru,” uzsver Kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslās "Mākslas" direktore, JVLMA zinātniskā un radošā darba prorektores pienākumu izpildītāja Diāna Zandberga.
Plašāka informācija:
Diāna Zandberga,
PhD, Kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslās "Mākslas" direktore
Diana.Zandberga@jvlma.lv
+371 26204457