Atbalsts Ukrainai Deja
Dejas izrādes vizuālais materiāls

Svētdien, 3. aprīlī Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts” būs skatāma horeogrāfes Sabīnes Neilandes laikmetīgās dejas izrāde “FEMINA” sievietes esības manifestācija. Atsaucoties uz notikumiem Ukrainā, šī izrāde tiks veltīta Ukrainas sievietēm, kuras ir cietušas kara darbības rezultātā un šobrīd palikušas Ukrainā. Tāpēc visi biļešu ienākumi tiks ziedoti Kijivā bāzētai organizācijai Sieviešu informatīvajam un konsultatīvajam centram, kurš ir izveidojis brīvprātīgo tīklu visā Ukrainā, kas sniedz praktisku palīdzību ievainotajām grupām, kā arī sāks dokumentēt noziegumus pret sievietēm. Ziedojums tiks veikts sadarbībā ar sieviešu tiesības aizsardzības centru "Marta".

“FEMINA” ir izpētē balstīts stāsts par supersievietes gēna meklējumiem, par duālo un pretrunīgo sievietes tēlu sabiedrībā un kultūrā, kas būtiski ietekmējis to, kā mūsdienu sieviete uztver sevi. Radošo komandu veido idejas autore un horeogrāfe Sabīne Neilande sadarbībā ar režisoru Naubertas Jasinskas (Lietuva), dejotāju Lauru Gorodko, scenogrāfi un mākslinieci Līgu Ūbeli, mūziķi Līvu Dumpi, multimediju mākslinieci Mariannu Lapiņu, gaismu mākslinieku Niku Ciprusu. Izrādes producents – laikmetīgās dejas mākslinieku apvienība, biedrība – “LDM5”.

Viena no galvenajām tēmām, kam izrāde pievēršas, ir sievietes loma mākslā. Kā spēcīgs iedvesmas avots izpētes procesā bijis mākslinieču apvienības “Guerrilla Girls” plakāts “Vai sievietēm ir jābūt kailām, lai iekļūtu Met. muzejā?” (1989). Uz tā redzama kaila sievietes figūra un teksts, kas vēsta, ka mazāk kā 5% no māksliniekiem, kas izstādīti Metropolitan mākslas muzeja modernās mākslas sekcijā, ir sievietes, bet 85% izstādīto aktu ir sieviešu kailie ķermeņi. Vairāku gadsimtu laikā radītos mākslas šedevros, kas apskatāmi pasaules labākajos muzejos, sieviete galvenokārt redzama caur mākslinieka-vīrieša prizmu, kā pasīvs un kluss mākslas objekts. Šāda sievietes tēla reprezentācija nereti saglabājusies arī mūsdienu popkultūrā kino, mūzikā un sociālajos tīklos.

Izrādes radošo komandu interesē tas, kā šāds sievietes tēls, uz ko esam pieraduši skatīties kopš bērnības, ietekmējis 21.gadsimta sievieti viņas ikdienā, kā tas veidojis viņas attiecības pašai ar sevi. Dejotāja Laura Gorodko iedvesmojoties no piemēriem mākslā un savas personiskās pieredzes, aicina skatītāju doties sev līdzi transformatīvā ceļojumā cauri dažādām ādām, kas viņu ieskauj šajā vīrieša radītajā pasaulē. Tur, aiz savas samtainās miesas, viņa meklē izeju.

Biļetes, kas veidojas kā ziedojums, uz izrādi var iegādāties Ticketshop. Vietu skaits ierobežots.

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Horeogrāfu asociācija, Latvijas Dejas informācijas centrs, Latvijas Kultūras akadēmija, Radio NABA, Colortime studio

 

Papildu informācija:
Patrīcija Kolāte
Mob.tel. +371 28313879,
e-pasts: 
patricija.kolate@gmail.com