Otrdien, 26. novembrī, Eiropas Savienības Izglītības, jaunatnes, kultūras un sporta ministru padomē (EYCS) Briselē notika diskusijas par bibliotēku lomu medijpratības pilnveidošanā. Notika arī Latvijas un Igaunijas iniciēta diskusija par ES līmeņa atbalstu sadarbībai un satura radīšanai kultūras un radošajās nozarēs.
“Eiropas Savienības līmenī ir jāturpina mērķēts atbalsts kultūras un radošajām nozarēm, kuru centrā vienlaikus jāsaglabā radošums un kultūras daudzveidība. Šim atbalstam jābūt redzamam, iekļaujošam un ilgtspējīgam, nodrošinot līdzsvaru starp jaunu un modernu iniciatīvu ieviešanu un atbalstu tradicionālajai kultūrai,” padomē Briselē uzsvēra kultūras ministre Agnese Lāce.
Kultūras ministre arī pauda atbalstu Vācijas un Francijas iniciētajam jautājumam par mediju stiprināšanu un strukturālu atbalstu. “Atbalsts medijiem ir gan konkurētspējas, gan arī Eiropas Savienības drošības jautājums. Dezinformācija Eiropas informatīvajā telpā rada nopietnus riskus sabiedrības saliedētībai un Eiropas stabilitātei, īpaši Baltijas valstu reģionā. ES līmenī būtu jāparedz īpašs atbalsts medijiem, kas atrodas uz ES ārējām robežām,” skaidroja kultūras ministre.
Politikas debatēs par bibliotēku lomu medijpratības pilnveidošanā Agnese Lāce uzsvēra, ka ir nepieciešams turpināt stiprināt bibliotēku spēju sekmēt lasītprasmi, jo tā ir kritiskās domāšanas un medijpratības pamats. Bibliotekāriem ir potenciāls kļūt par medijpratības pasniedzējiem savās kopienās. Agnese Lāce citiem dalībvalstu ministriem prezentēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas bibliotekāru kompetences pilnveides programmu “Medijpratības meistari” kā labas prakses piemēru šajā jautājumā.
Tāpat ES kultūras ministru padomes laikā apstiprināti Padomes secinājumi par to, kā uzlabot un veicināt kultūras pieejamību. Padomes secinājumi uzsver, cik svarīgi ir nodrošināt kultūras pieejamību, ņemot vērā kultūras nozīmi dzīves kvalitātes uzlabošanā. Dokuments kopumā saskan ar nacionālajiem politiskajiem uzstādījumiem kultūras pieejamības jautājumā.
Latviju ES Padomes kultūras ministru sanāksmē pārstāvēja kultūras ministre Agnese Lāce un Latvijas Republikas pastāvīgās pārstāves Eiropas Savienībā vietnieks, vēstnieks Mārtiņš Kreitus.
Pirms padomes notika arī kultūras ministres Agneses Lāces un Polijas delegācijas vadītājas Martu Cenkovsku (Marta Cienkowska) tikšanās, kurā tika pārrunāti ar MONDIACULT 2025 saistīti jautājumi. Tāpat notika arī Baltijas valstu un Polijas delegāciju tikšanās, kurā bija diskusijas par Polijas prezidentūras ES Padomes prioritātēm, kultūras mantojuma digitalizācijas aspektiem, kā arī par finansējumu kultūrai nacionālajā un ES līmenī.
Vizītes laikā Briselē notika arī kultūras ministres Agneses Lāces divpusējā tikšanās ar Dānijas kultūras ministru Jakobu Engelu-Šmitu (Jakob Engel-Schmidt), kurā pārrunāti jautājumi saistībā ar Eiropas Mediju brīvības aktu un citām mediju politikas aktualitātēm. Ministre iepazinās arī ar Eiropas Komisāra amata kandidātu paaudžu taisnīguma, kultūras, jaunatnes un sporta jautājumos Glenu Mikallefu (Glenn Micallef).