Svētdien, 3. aprīlī, plkst. 19.00 Ventspilī, koncertzālē “Latvija” notiks labdarības koncerts “Nakts nevar ilgt mūžīgi”, kura apmeklētājiem, iegādājoties biļeti, būs iespēja ziedot kara plosītajai Ukrainai un tās cilvēku atbalstam.
Koncertā “Nakts nevar ilgt mūžīgi” izskanēs dziesmas no divu ievērojamu, dažādu paaudžu un atšķirīgu pasauļu skaņražu cikliem. Ievadā klausītāji gan klātienē, gan tiešsaistē dzirdēs ievērojamā 20. un 21. gs. ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova (Valentyn Silvestrov) dziesmas no cikla “Klusās dziesmas” (‘Stille Lieder’ jeb ‘Silent Songs’) baritona Armanda Siliņa un pianista Riharda Plešanova sniegumā. Turpinājumā pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos pazīstamā amerikāņu komponista Deivida Langa (David Lang) piecu dziesmu cikls “Runā nāve” (‘Death Speaks’), kura lasījumam vienkop pulcēsies soprāns Beāte Zviedre, vijolniece Marta Spārniņa, ģitārists Kaspars Vizulis un pianists Edgars Cīrulis. Koncerta telpu vārda plašākajā nozīmē veidos vizuālie mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo.
Ciklam “Klusās dziesmas”, kas radīts laika posmā no 1974. līdz 1977. gadam, Valentīns Silvestrovs izmantojis krievu un angļu autoru, tostarp Jevgeņija Baratinska, Aleksandra Puškina, Sergeja Jeseņina, Džona Kītsa un Persija Biša Šellija un citu romantisko dzeju. Kā teicis pats komponists, kura cikls savulaik daudzus pārsteidza ar negaidīto “muzikalitāti”, rimtumu un skumjo skaistumu iepretim iepriekš piedzīvotajam radikālismam, “šī cikla galvenā varone ir dzeja”. Tādējādi Silvestrovs atzīstas nepieciešamības sajūtā pēc reveransa poēzijai, ļaujot dzejai pašai sevi izdziedāt.
“Rodas sajūta, ka mēs allaž šīs dziesmas esam zinājuši, un savā ziņā tā arī ir. Pirmā sastapšanās ar tām nebūt neliksies pirmā, lai gan mēs atcerēsimies to atpazīstamības radīto pirmo pārsteigumu, to, kā šī sajūta uzbango atmiņās… Un lai arī būsim pārliecināti, ka vienmēr esam tās zinājuši, tā nav. Dziesmas ir no laika, kad komponisti Padomju Savienībā aizvien vairāk paplašināja robežas… Laikā, kad mākslinieki beidzot atklāti varēja atļauties paust lielus un skaļus paziņojumus, viens no viņiem ļāva pagātnei runāt pašai, tā, kā to spēj dziesma čukstus,” par Valentīna Silvestrova “Klusajām dziesmām” savulaik teicis kāds mūzikas apskatnieks.
Ciklu “Runā nāve” Deivids Langs radījis pirms desmit gadiem sevis paša iepriekš komponētās pasijas “Sērkociņu pārdevēja” iespaidā, kā arī domājot par Šūbertu un viņa dziesmu “Nāve un jaunava”, kuras tapšanu savukārt iedvesmojis šāda paša nosaukuma Matiasa Klaudiusa dzejolis.
“Es atminējos Šūberta brīnišķīgās dziesmas uzbūvi, kurā teksts ir divdaļīgs. Pirmajā dziesmas pusē skan jaunas meitenes balss, lūdzoties, lai Nāve tai paiet garām neskarot, bet otrā – Nāves mierinošā atbilde. Man tas sasaucās ar Hansa Kristiana Andersena “Sērkociņu pārdevēju”, kurā arī ir šie pretmeti – dzīvajo bailes iepretim nāves mierpilnumam,” par cikla “Runā nāve” iedvesmas avotiem teic Deivids Langs.
Dziesmā “Sāpes mainās” (‘Pain Changes’) rodamā frāze ir mākslinieku Dzudzilo izvēlēta par Ventspils koncerta vadmotīvu – “Nakts nevar ilgt mūžīgi” jeb ‘The night can`t last forever’.
“Šī frāze iezīmē gan nakti, kas šobrīd iestājusies mūsu visu prātos un cilvēku rīcībā, gan ticību, zināšanu, ka tā reiz beigsies. Diena atgriezīsies, kaut nakts jau vairākas nedēļas iestrēgusi. Nakti ierasts izmantot arī kā poētisku apzīmējumu ciešanām, un zinām arī, ka mirstot cilvēks aizver acis un iestājas tumsa. Tumsa pārņem gaismu, kad lidmašīnas bloķē sauli, bet tas nevar ilgt mūžīgi,” domājot par koncertu, stāsta Krista un Reinis Dzudzilo.
Biļetes uz labdarības koncertu “Nakts nevar ilgt mūžīgi”3. aprīlī Ventspilī, koncertzālē “Latvija”, kā arī biļetes piekļuvei koncerta tiešraidei internetā nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā. Būtiski uzsvērt, ka visi ieņēmumi no biļešu tirdzniecības un pie to iegādes brīvprātīgi pievienotie ziedojumi ar labdarības organizācijas “Ziedot.lv” starpniecību tiks novirzīti palīdzībai Ukrainas cilvēkiem un nonāks tur, kur visvairāk nepieciešami.