Kultūras ministrijas atbildības jomās 2022., 2023. gadā un 2024. gadā sniegta -
Palīdzība Ukrainai:
- Kultūras ministrija ir mērķtiecīgi sniegusi atbalstu kultūras nozarei Ukrainā un Ukrainas mediju spējai nodrošināt kritiskās informācijas apriti kara apstākļos. Latvija ir atbalstījusi virkni starptautisko iniciatīvu Ukrainas atbalstam un uzturējusi Ukrainas jautājumu aktuālu ES līmenī. 1.02.2025. Latvija atbalstīja deklarāciju par Ukrainas kultūras sektora noturības stiprināšanu, kā arī 2023. gadā pēc Latvijas iniciatīvas Rīgā parakstīta 5 valstu – Latvijas, Polijas, Lietuvas, Igaunijas un Ukrainas - deklarācija par atbalstu Ukrainas kultūras mantojuma atjaunošanai.
- Turpinās ES programmu mobilizācija, lai kultūras un mediju jomā atbalstītu sadarbības projektus ar ukraiņiem. Latvija veikusi iemaksu Eiropas demokrātijas fondā 30 000 eiro apmērā Ukrainas atbalstam, t.sk. neatkarīgajiem medijiem.
- ES programmā “Radošā Eiropa” atvērts jauns projekts ar Ukrainas partneriem “Media Development Foundation”. Tā mērķis ir veicināt inovācijas mediju jomā. “Media Freedom Rapid Response” – paredzēts finansējums, lai aizsargātu žurnālistus, mediju un kultūras darbiniekus, kas apdraudēti savā valstī. Papildus programmā “Radošā Eiropa” no 2023. gada tika paredzēti 5 milj. eiro sadarbības projektiem ar Ukrainu, t.sk. ar fokusu uz kultūras mantojuma atjaunošanu. 2024. gadā finansējums grantu formātā fokusējās uz atbalstu Ukrainas kultūras un radošajiem sektoriem, radošajām personām un kultūras profesionāļiem, Ukrainas iedzīvotājiem un pārvietotajām personām.
- Pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) iniciatīvas organizētā ziedojumu kampaņā Ukrainas kultūras mantojuma saglabāšanai nepieciešamo materiālu iegādei un piegādei, nokomplektēti un nosūtīti uz Ukrainu vairāk nekā 70 kubikmetri materiāla (26 118 eiro vērtībā), kas paredzēts nozīmīga kultūras mantojuma iepakošanai tā drošai pārvietošanai/saglabāšanai;
- Pēc Kultūras ministrijas (KM) iniciatīvas, Ministru kabinets 2022. gada decembrī piešķīra 559 640 eiro Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP), kas sadarbībā ar Eiropas raidorganizāciju apvienību (EBU) organizēja palīdzības piešķiršanu Ukrainas sabiedriskajam medijam. Rezultātā 2023. gadā Ukrainas sabiedriskā raidorganizācija “Suspilne Ukraine” saņēma tās darbības nodrošināšanai kara apstākļos vitāli nepieciešamu aprīkojumu – 42 ģeneratorus, 23 nepārtrauktās elektroapgādes iekārtas (UPS), 24 autonomos sildītājus un 53 pārvietojamās uzlādes stacijas, kas nogādātas uz 21 Ukrainas sabiedriskā medija reģionālo pārstāvniecību visā valsts teritorijā. Šis aprīkojums ir ļoti nepieciešams, lai medijs varētu strādāt kara apstākļos, kad bieži notiek elektroapgādes pārtraukumi;
- KM sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) sniegusi palīdzību Ukrainai kultūras pieminekļu saglabāšanā. 3 Latvijas eksperti Ukrainā veica kultūras mantojuma objektu trīsdimensionālo skenēšanu, fiksējot bojājumus un iegūstot datus, lai varētu plānot karadarbībā cietušo kultūras pieminekļu nostiprināšanu un atjaunošanu, vienlaikus nododot pieredzi un apmācot Ukrainas speciālistus. Šī atbalsta īstenošanā ieguldīti 24 000 eiro no KM budžeta līdzekļiem.
- Latvijas kultūras darbinieki pēc KM iniciatīvas organizētajā ziedojumu vākšanas akcijā Ziedot.lv savāca nepieciešamo finansējumu 12 strāvas ģeneratoru iegādei Ukrainas kultūras institūcijām interneta nodrošināšanai iedzīvotājiem, savukārt organizācija “Uzņēmēji mieram” ģeneratoru nogādāšanai Kijivā un Ukrainas Nacionālajam vēstures muzejam ziedoja kravas mikroautobusu;
- Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” pārstāvji 3 projekta “Atjaunosim Ukrainu kopā” (Restoring Ukraine Together) forumos dalījušies ar uzkrāto pieredzi starpnozaru sadarbībai kultūras un izglītības jomās, veicinot pieredzes apmaiņu valstu starpā un tālākas sadarbības plānošanu nākotnē;
- Rundāles pils muzejā dots patvērums un uz laiku izstādīti 20 vēlā baroka laika meistardarbi no Ļvivas reģiona.
- Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) iesaistījās un Latvijā popularizēja Lielbritānijas kolēģu iniciatīvu, palīdzot savākt līdzekļus un Ukrainā nogādāt bibliobusu (mobilo bibliotēku) – tas apbraukās izpostītos ciemus, kur vēl ir iedzīvotāji, tai skaitā bērni, un izvadās grāmatas lasīšanai.
- LNB sniedz atbalstu dažādos veidos Ukrainas bibliotēku tīklam, gan uzņemot pie sevis kolēģus pieredzes apmaiņas vizītēs, gan rīkojot kopīgus pasākumus, kā arī sniedzot konsultācijas dokumentārā mantojuma digitalizēšanā.
Palīdzība ukraiņiem Latvijā:
- Valsts (ar Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) starpniecību pēc KM iniciatīvas) nodrošina klātienes, tiešsaistes vai hibrīdformas bezmaksas latviešu valodas mācības pieaugušajiem iespējami tuvu dzīvesvietai - valsts budžeta finansētās programmas "Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem" īstenošanas gaitā 3 gadu laikā latviešu valodas mācības apmeklējuši 15 670 Ukrainas civiliedzīvotāji:
- 2022. gadā latviešu valodas mācības apmeklēja 3 507 Ukrainas civiliedzīvotāji (ieguldīti 1 155 131,99 eiro);
- 2023. gadā latviešu valodas mācības apmeklēja 6 049 Ukrainas civiliedzīvotāji (ieguldīti 2 839 111,30 eiro);
- 2024. gadā latviešu valodas mācības apmeklēja 6 114 Ukrainas civiliedzīvotāji (ieguldīti 4 500 393,00 eiro);
- 2025. gadā latviešu valodas mācībām pieejams finansējums 4 685 625 eiro apmērā.
- Valsts budžeta finansētās programmas "Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem" ietvaros:
- 2023. gadā īstenoti projekti par 1 936 329,12 eiro (SIF 1 151 896,12 eiro un SEPLP 784 433 eiro). Programma tika plānota sadarbībā ar pašvaldībām un NVO, apstiprinātie projekti ietvēra izglītojošas ekskursijas uz apskates vietām Latvijā, aktīvās atpūtas, sadarbības un saliedēšanās pasākumus, domapmaiņas un valodas klubus, uzņēmējdarbības darbnīcas ar mērķi veicināt iekļaušanos Latvijas tautsaimniecībā, u.c. pasākumus.
- Latvijas Televīzija ir izveidojusi 30 unikālus video stāstus par Latvijas kultūras kanonu, lai Latvijā dzīvojošos ukraiņus iepazīstinātu ar Latvijas daudzveidīgajām vērtībām, kas aptver dažādas kultūras nozares un sniedzas pāri laikmetiem. Video stāsti vēsta par Dziesmu un deju svētkiem, Jāņiem, Latvju dainām, Rundāles pili, Vecrīgas siluetu, ievērojamām personībām – Vilhelmu Purvīti, Jani Rozentālu, Kārli Zāli, Raimondu Paulu un citiem, kā arī ikoniskām latviešu mākslas filmām, Latgales ezeraines, Daugavas un Piejūras ainavām un vēl daudzām vērtībām, kas iekļautas Latvijas kultūras kanonā;
- 2024.gadā īstenots 51 projekts par kopējo finansējumu 3 407 388,24 eiro. Vienlaikus Latvijas Leļļu teātrim nodrošināta 15 sinhronās tulkošanas iekārtu iegāde un uzstādīšana. Iekārtas tiks izmantotas, lai nodrošinātu audioteksta pieejamību Ukrainas civiliedzīvotājiem. Kopā 2025. gadā ir paredzēts tulkot un skatītājiem piedāvāt 12 dažādas Leļļu teātra izrādes.
- 2025. gadā kultūrorientācijas kursu īstenošanai pieejams finansējums 2 802 000 eiro apmērā.
- Izveidota īpaša Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalsta programma Ukrainas pilsoņiem, kara bēgļiem - radošām personām kultūras nozarē, kuri raduši patvērumu Latvijā, “Radošo stipendiju programma Ukrainas pilsoņiem” (3 mēnešu stipendija; mēnesī iespējams saņemt 600 eiro). 3 gadu laikā programmas ietvaros piešķirtas jau 80 stipendijas.
- Latvijā ir nodrošināta iespēja TV un radio ziņas skatīties un klausīties ukraiņu valodā, tai skaitā bezmaksas virszemes TV apraidē Ukrainas kanāls “Ukraina 24”.
- Notiek regulāri kultūras pasākumi Ukrainas atbalstam – solidaritātes paušanai, ziedojumu vākšanai un socializēšanās nodrošināšanai ar Ukrainas cilvēkiem Latvijā.
- Bēgļi no Ukrainas var bez maksas apmeklēt valsts muzejus;
- Piešķirts finansējums 784 433 eiro apmērā (Latvijas Televīzijai (LTV) līdz 629 695 eiro, bet Latvijas Radio (LR) – līdz 154 738 eiro), lai sabiedriskie mediji varētu veidot kultūrorientāciju un iekļaušanos veicinošu saturu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kā arī nodrošināt papildu saturu par Krievijas Federācijas izraisīto karu Ukrainā.
- Atbilstoši kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” pamatprincipiem visi Ukrainas bērni un jaunieši, kuri uzsākuši mācības pamata vai vidējās vispārējās vai profesionālās izglītības apguvei Latvijas izglītības iestādēs, kopā ar Latvijas skolēniem mācību procesa ietvaros regulāri iepazīst daudzveidīgas Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes (mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā). Kultūras norišu pieredzēšana sekmē valsts pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības, profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības standartos noteikto mērķu sasniegšanu, kā arī pozitīvi ietekmē skolēnu emocionālo labsajūtu, ļauj iepazīt Latvijas kultūru.
- Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sniedza metodisko atbalstu ukraiņu mazākumtautību kolektīviem Latvijā un latviešu diasporas kolektīvam Ukrainā.
- Atjaunots un papildināts LNB lasītavās pieejamais grāmatu krājums ukraiņu valodā.
- 2024. gada vasarā Liepājā norisinājās Latvijas mazākumtautību festivāls "Vaļā vērti atslēdziņ’”. Tajā klātesošos ar ukraiņu tautas kultūru iepazīstināja kopskaitā 18 kolektīvi, nevalstiskās organizācijas, individuālie izpildītāji un lietišķās mākslas vai amatu meistari - savas tautas tradicionālā kultūras mantojuma kopēji.
- Latvijas Mākslas akadēmijas sniegtā palīdzība Ukrainai un Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā:
- Mākslas darbu tirdziņš ar akadēmijas studentu, absolventu un pedagogu dalību. Iegūtie līdzekļi ziedoti Ukrainas studentiem, kuri ieradušies Latvijā.
- Izdota LMA studentu komiksu grāmata «Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti»
- LMA viesojušies Ukrainas grāmatu mākslinieki Romana Romanišina un Andrijs Lesivs, lai stāstītu par savu darbu tapšanu.
- LMA radusi iespēju uzņemt gan ukraiņu studentus, gan mācībspēkus, vienlaikus pret karu iestājoties arī ar mākslu.
- LMA sadarbībā ar Francijas Nacionālās mākslas un dizaina augstskolu asociāciju (AndÉA) piešķira 5 Ukrainas studentēm EuroFabrique stipendijas, lai varētu turpināt studijas LMA. Kopā 16 000 eiro.
- LMA ir iekļauta jaunā Eiropas Mākslas augstskolu asociācijas ELIA apakštīklā UAx aktivititātē, lai turpmākos 2 gads sadarbotos ar Закарпатська академія мистецтв Transcarpathian Academy of Arts. Šajā divpusējā sadarbībā tiks sniegts LMA atbalsts mākslas studentiem Ukrainā, kuri ir cietuši no kara sekām.