Teātris
Glezna, vīrieša portrets
Izrādes publicitātes attēls.

Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē pirmo reizi izrādi Latvijas skatītājiem veido vācu režisors Matiass Hartmans (Matthias Hartmann). Līdz šim strādājis Vācijas, Austrijas un Šveices vadošajos teātros, kā arī iestudējis operas Milānas Teatro alla Scala, Florencē, Parīzē, Cīrihē un Ženēvā. Viņš ir bijis Bohumas Schauspielhaus, Cīrihes Schauspielhaus un Vīnes Burgteātra mākslinieciskais vadītājs.

Pirmizrāde iestudējumam “Stāsts par Parsifalu” Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē 2025. gada 25. aprīlī.

Jaunajā Rīgas teātrī režisors izvēlējies pievērsties vientieša Parsifala tēlam, kurš ir nodarbinājis dažādu kultūru dzejnieku, rakstnieku, mākslinieku domas cauri gadsimtiem. Stāsts par Parsifalu ir stāsts par cilvēka ceļu pie Svētā Grāla, cilvēka ceļu pie sevis paša. Parsifala māte ir uzaudzinājusi savu dēlu mežā, vienu, atšķirtu no cilvēkiem. Lai viņš nekļūtu ļauns. Bet, nonākot cilvēku pasaulē un sekojot vien saviem instinktiem, viņš tāds neizbēgami kļūst. Jo nav iemācījies līdzjūtību. Nav apjautis un atvēris sevī cilvēcību.

Režisors Matiass Hartmans, izpētot viduslaiku romānus dzejā par Parsifalu un Svēto Grālu, Riharda Vāgnera testamentu cilvēcei - operu “Parsifals”-, amerikāņu režisoram vizionāristam Robertam Vilsonam izveidoto scenāriju Tankreda Dorsta mākslinieciskajā redakcijā un visjaunākajos laikos sacerēto šveiciešu rakstnieka Ādolfa Mušga grandiozo tūkstoš lappušu romānu “Sarkanais bruņinieks. Stāsts par Parsifalu”, ir uzrakstījis savu “Stāstu par Parsifalu”.

Režisors papildina: “Parsifals pieder Eiropas literatūras lielākajām varoņsāgām. Es to iemīlēju jau kā bērns. Es biju sarežgīts bērns un slikti spēju saslēgties ar pasauli. Biju atkarīgs no tā, lai man aizvien tiktu dotas jaunas iespējas. Par to arī ir runa šajā stāstā. Par to, ka tiek dota ne tikai viena iespēja, bet vienmēr vēl arī otra, ja krietni papūlamies.”

Parsifalu viņa ceļā uz cilvēciskošanos un Svētā Grāla meklējumos pavadīs zīmētājs Vilis Daudziņš un aktieri – Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Vilis Daudziņš, Kaspars Znotiņš, Ivars Krasts, Aminata Grieta Diarra, Evelīna Priede, Ričards Murāns.

Izrādes radošajā komandā darbojas kostīmu māksliniece Jana Čivžele, komponists Jēkabs Nīmanis, video mākslinieks –8 un vācu teātra un operas izrāžu scenogrāfs Folkers Hintermeiers (Volker Hintermeier).

 

Informāciju sagatavoja:
Inga Liepiņa
tālr.: +371 67283225, +371 29174775,
e-pasts:
inga@jrt.lv