No 24. aprīļa līdz 6. jūlijam ar plašu izstāžu un izglītības programmu norisināsies Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2025 programma, vārdu dodot Baltijas un citu valstu jaunajiem māksliniekiem un kuratoriem, kuri saturiski pievērsušies tēmas “neredzams, bet klātesošs’’ aspektiem.
Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) dibināta 2015. gadā, un programma NEXT 2025 norisināsies tās 10 gadu jubilejā. RFB starpgadu programmas nosaukums NEXT (tulkojumā no angļu valodas “nākamais”) ietver ideju par kustību. Nākamais ir pāreja, kas nekad nav droša, paredzama vai iepriekš zināma, ar savu tiešo un neatgriezenisko klātbūtni pastāvīgi jautājot – vai nākamajam ir kāda saistība ar bijušo? NEXT nodrošina platformu jauniem, perspektīviem māksliniekiem un kuratoriem, kuri piedāvā oriģinālu, laikmetīgu skatījumu un ar saviem darbiem mudina izzināt attēla spēku.
NEXT 2025 programmas centrālie notikumi ir konkursu “Meklējam jauno fotogrāfijā!” un “Jaunais kurators!” uzvarētāju izstādes. Lai aktualizētu kuratora kā radošas personības un mediatora starp māksliniekiem, mākslas darbiem, skatītāju un sabiedrību nozīmi mūsdienu kultūras procesos, RFB – NEXT sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas kuratoru programmu 2021. gadā aizsāka konkursu “Jaunais kurators!”, kuram 2025. gadā pirmo reizi tika aicināti pieteikties ne tikai vietējie, bet visu Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas – jaunie kuratori. Šogad balvu ieguva jaunā kuratore Roberta Atraste (LV), kuras izstāde “Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus” būs apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā izstāžu telpā “Pilot” no 25. aprīļa līdz 6. jūnijam. Roberta izstādē pievēršas birokrātijas un administratīvajiem procesiem mākslā un to estētikai mūsdienu kontekstā. Izstādes dalībnieki: Jons Hantingtons (John Huntington, SE), Arta Kauliņa (LV), Sāra Kregholta-Trīra (Sara Krøgholt Trier, DK), Katarīna Mudista (Katariin Mudist, EE), Evija Pintāne (LV).
Savukārt konkurss “Meklējam jauno fotogrāfijā!” pirmo reizi norisinājās 2016. gadā un kopš 2019. gada tiek īstenots sadarbībā ar ISSP galeriju, lai rosinātu Baltijas valstu jaunos māksliniekus vizuāli spēcīgos darbos atklāt konceptuāli dziļu, oriģinālu skatījumu uz sava laikmeta norisēm. Konkursa “Meklējam jauno fotogrāfijā!” uzvarētājas Rūdu Ulasas (Ruudu Ulas, EE) personālizstāde “Sarežģītie objekti” ISSP galerijā būs apskatāma no 26. aprīļa līdz 30. maijam. Konkursa žūrijas locekle Kulla Lāsa (Kulla Laas, EE) Rūdu darbus raksturo: “Rūdu Ulasa ļoti prasmīgi veido spēcīgus fotoattēlus ar minimāliem elementiem un tīrām eksponēšanas formām. Attēlotās ainas ir laikā iesaldēti, izolēti mirkļi, kam piemīt kas negaidīts un neredzēts. Viņas darbiem ir spēcīga kinematogrāfiska kvalitāte, un katrs atsevišķs attēls skatītājā raisa gaidas un interesi.”
25. aprīlī ISSP galerijā, NEXT 2025 balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” izstādes atklāšanas vakarā, savus darbus prezentēs arī pārējie 2025. gada konkursa finālisti Klauss Leo Rihters (Klaus Leo Richter, LT), Rīna Maide (Riin Maide, EE), Keiju Māsika (Keiu Maasik, EE), Gedvile Tamosjunaite (Gedvile Tamosiunaite, LT) un Paula Punkstiņa (LV). “Meklējam jauno fotogrāfijā!” ir arī ilggadēji sadarbības partneri, kas pasniedz savas īpašās balvas. 28. maijā ISSP galerijā notiks Lietuvas grāmatu izdevniecības “NoRoutine Books” balvas – Trīnas Kerges grāmatas “Ainas no zuduša ģimenes albuma” – prezentācija. Savukārt fonda “VV Foundation” balvas ieguvēja Karlota Lainvē (Karlotta Lainväe, EE) līdzās 1000 eiro naudas balvai saņēmusi arī iespēju mēnesi pavadīt mākslinieku rezidencē Pāvilostā “PAiR”.
Programmas NEXT – 2025 ietvaros tiks atklātas arī vairākas citas izstādes. No 9. maija līdz 6. jūlijam izstāžu zāles “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa” Intro zālē būs apskatāma ukraiņu izcelsmes, šobrīd Norvēģijā dzīvojošas mākslinieces Lesjas Vasiļčenko (Lesia Vasylchenko) personālizstāde “Hronosfēra”. Izstāde pievēršas tam, kā karš sarauj, pārplēš, pārklāj un pārveido cilvēciskās un pārcilvēciskās esības laika struktūru, iespiežoties gan personīgajā, gan kolektīvajā laikā. Izstādes kuratores: Inga Brūvere (LV), Mariē Šēvolda (Marie Sjøvold, NO).
No 16. maija līdz 29. jūnijam kultūrtelpā “Smilga” būs apskatāma grupas izstāde “Neironi izmisīgi meklē viens otru”, pievēršoties jautājumiem par nepārtraukti klātesošajām, iedarbīgajām domām un tam, kur rodas domas un kā veidojas pavedieni, kas caurvij prātu. Dalībnieki: Agate Tūna (LV), Luīze Nežberte (LV), Heiki Leiss (Heikki Leis, EE), Kristaps Freimanis (LV). Kuratore un scenogrāfe: Laima Daberte (LV). Savukārt galerijā “Alma” no 31. maija līdz 1. augustam Vika Eksta personālizstādē “Bēres Slobodā” caur antropoloģisku skatu uz bēru rituāliem pievērsīsies fotogrāfa misijai pēc iespējas objektīvāk dokumentēt dzīvi tādu, kāda tā ir. Kuratore: Astrīda Riņķe (LV).
Arī šogad Rīgas Fotogrāfijas biennāle ienāks pilsētvidē. No 9. līdz 22. jūnijam mākslinieks Jao Šancjiņ (Sheung Yiu, HK/FI) Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietās ar ārtelpas projektu “Paredzējumu e-sejas jeb kā lasīt sejas” mudinās domāt par cilvēka raksturu un likteni pēc viņa sejas vaibstiem. Vizuālajā pētījumā Jao Šancjiņ izmanto savu seju, kuru pakļauj dažādiem procesiem, ar jauno tehnoloģiju rīkiem pārbaudot senas Austrumu un Rietumu sabiedrībās izstrādātas tradīcijas. Kuratores: Inga Brūvere (LV), Mariē Šēvolda (NO).
RFB – NEXT 2025 noslēdzošā izstāde – Pētera Vīksnas personālizstāde “This Feels Familiar” galerijā “Asni” – būs apskatāma no 20. jūnija līdz 2. augustam. Izstāde ir stāsts par pilsētvidi un tās vizuālo valodu. Vairāk nekā piecu gadu laikā mākslinieks izveidojis vērienīgu foto arhīvu, kurā pēta Rīgas, Tallinas, Viļņas, Berlīnes, Parīzes, Londonas, Tokijas, Amsterdamas un citu pilsētu kontrastējošo noskaņu un urbāno vidi izmanto kā antropoloģiskas izpētes materiālu. Kuratore: Auguste Petre (LV).
NEXT 2025 izstādes papildinās arī izglītības programma, lekcijās, diskusijās un darbnīcās turpinot analizēt izstādēs skartās tēmas un tiecoties izzināt attēla lomu mūsdienu pasaulē. RFB – NEXT 2025 izstāžu un pasākumu norises vietās varēs iegādāties arī īpašu programmas izdevumu, kas vēl plašāk pievērsīsies notikumos apskatītajiem jautājumiem.
Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens ļoti dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gadsimtā turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu. Katru otro gadu norisinās Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT programma. Iepazīstinot ar jauniem, perspektīviem autoriem, NEXT programma nodrošina redzamību un platformu, lai jaunie mākslinieki un kuratori varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā. 2025. gadā programma NEXT norisinās jau piekto reizi.
Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2025 sadarbības partneri un atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Izstāžu zāle “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa”, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Mākslas akadēmijas Eksperimentālā mākslas telpa “PILOT”, ISSP Galerija, galerija “Alma”, galerija “Asni”, Kultūrtelpa “Smilga”, “VV Foundation”, “NoRoutine Books”, Rīgas Tehniskās jaunrades nams “Annas 2”, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Office for Contemporary Art Norway (OKA), Igaunijas Republikas vēstniecība Rīgā, Zviedrijas vēstniecība Rīgā, Somijas Republikas vēstniecība Rīgā, “Rīgas Mākslas nedēļa”, tipogrāfija “Adverts”, “Hibnerstudio”, “Rixwell Hotels”, “Arctic Paper”, Valmiermuižas alus darītava, Arterritory.com, Echo Gone Wrong, NOBA
Plašāka informācija:
www.rpbiennial.com
facebook.com/rigaphotographybiennial
instagram.com/rigaphotographybiennial/