Izpildot valdības doto uzdevumu, Kultūras ministrija (KM) izstrādājusi un starpinstitūciju saskaņošanā nodevusi trīs iespējamos modeļus, kādos nodrošināt abonēto drukātās preses izdevumu piegādi un pilnveidot drukāto mediju atbalstu Latvijā.
Pie konceptuālā ziņojuma „Abonētās preses izdevumu piegādes nodrošināšana un drukāto mediju atbalsta pilnveides iespējas” izstrādes piesaistīti arī Satiksmes, Tieslietu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Konkurences padomes, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK), VAS “Latvijas Pasts,” VSIA „Latvijas Vēstnesis” un Latvijas Preses izdevēju asociācijas (LPIA) pārstāvji. Izstrādājot konceptuālo ziņojumu, analizēti gan VAS “Latvijas Pasts” sniegtie dati par abonēto preses izdevumu piegādēm, gan LPIA un VAS “Latvijas Pasts” prognozes par dažādiem risinājuma scenārijiem; atzinumu ar priekšlikumiem par abonēto preses izdevumu piegādes nodrošināšanu un drukāto mediju atbalsta pilnveides iespējām sniedzis arī zvērinātu advokātu birojs „Šķiņķis Pētersons.”
1. piedāvātais modelis paredz saglabāt līdzšinējo abonētās preses izdevumu piegādes kārtību - turpināt piegādāt abonētos preses izdevumus par samazinātu tarifu, savukārt zaudējumus, ko tas rada piegādātājam, kompensē no valsts budžeta līdzekļiem.
2. piedāvātais modelis piedāvā abonētās preses piegādes veikt par tarifu, kas atbilst SPRK apstiprinātajai pakalpojuma pašizmaksai, savukārt, lai sniegtu atbalstu drukāto mediju segmentam un nepieļautu informatīvās telpas sašaurināšanos, Mediju atbalsta fondā (MAF) paredzēt papildu valsts budžeta finansējumu, ko novirzīt preses izdevējiem daļējai abonēto izdevumu piegādes izmaksu segšanai.
Savukārt 3. izstrādātais modelis paredz abonētās preses piegādes veikt par tarifu, kas atbilst SPRK apstiprinātajai pakalpojuma pašizmaksai, savukārt, lai sniegtu atbalstu drukāto mediju segmentam un nepieļautu informatīvās telpas sašaurināšanos, atbalsta daļu, kas 2. piedāvātajā modelī tiek sadalīta ar MAF starpniecību, piedāvā sniegt drukātajiem preses izdevumiem, samazinot gan PVN no 12% uz 5%, gan PVN abonētās preses piegādes pakalpojumam no 21% uz 0%, un atlikušo atbalsta summu piešķirt drukātajiem medijiem ar MAF starpniecību.
“Gan no Satversmes 100.panta, gan Latvijas starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā izriet valsts pozitīvais pienākums veikt aktīvas darbības, lai veicinātu mediju daudzveidību, tādējādi nodrošinot, ka personām ir iespējas iegūt pēc iespējas plašu un daudzveidīgu informāciju par sabiedrībai aktuāliem un nozīmīgiem jautājumiem. Lai arī priekšroka būtu dodama līdzšinējai preses piegādes stabilitātei, vienlaikus apzinos, ka šis jautājums skar arī citas nozares un rada nepieciešamību sabalansēt vairākus valstiski būtiskus aspektus. Ceru, ka diskusijas laikā nonāksim pie labākā iespējamā risinājuma. Turpmāko sarunu gaitā mums visiem ir jāņem vērā tas, ka drukātā prese joprojām ir būtisks informācijas avots daudziem Latvijas iedzīvotājiem, kā arī tā kalpo par nozīmīgu informatīvās telpas sastāvdaļu,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis.
Papildu informācijai:
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67330343, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv