Muzeji
Izstādes “MEMENTO MORTUORUM – atceries mirušos: piemiņas medaļas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā” plakāta kompozīcija. Māksliniece: A. Augustinoviča (RVKM)
Izstādes “MEMENTO MORTUORUM – atceries mirušos: piemiņas medaļas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā” plakāta kompozīcija. Māksliniece: A. Augustinoviča (RVKM).

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja (RVKM) Mazajā izstāžu zālē no 2025. gada 28. marta līdz 2. novembrim skatāma izstāde “MEMENTO MORTUORUM – atceries mirušos: piemiņas medaļas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā”.

Izstādē pirmo reizi vienkopus apskatāma RVKM faleristikas kolekcijas unikāla grupa – mirušo piemiņas medaļas. No muzeja krājumā esošajām aptuveni 5000 medaļām, aptuveni 200 ir veltītas mirušo piemiņai. Izstādē eksponēta šīs tematiskās kolekcijas lielākā daļa, sniedzot iespēju izpētīt un novērtēt medaļu māksliniecisko, kultūrvēsturisko un izziņas vērtību.

“Medaļa ir gan sava laika mākslas darbs, gan savdabīgs medijs, kas fiksē laikmetam raksturīgo filozofisko ideju un vēsturiskos notikumus. Medaļas vēstījums tiek nodots ar attēlu un tekstu, kas ietverts priekšmeta nelielajā laukumā – tie ir vēsturisku notikumu attēlojumi, reālistiski portreti, neliela apjoma teksti, kā arī simboli un alegorijas. Mirušo piemiņas medaļas ir gan bēru tradīcijas sastāvdaļa, kad piemiņas žetonus, monētas vai medaļas izdalīja bēru viesiem, gan tās tikušas kaltas īsi pēc personas nāves vai nāves atceres dienām.

Izstādē eksponētās medaļas aptver Eiropas kultūrtelpu no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam un pārstāv dažādu valstu – Anglijas, Austrijas, Vācijas, Polijas u.c. – elitei veltītās piemiņas medaļas. Tās pasūtinājuši monarhi, organizācijas vai privātpersonas, raksturojot gan laikmetu un uzskatus par nāves uztveri, gan pieminētā cilvēka darbus un raksturīgākās personīgās īpašības. Latvijas kultūrtelpa izstādē pārstāvēta sākot no 17. gadsimta,” atklāj izstādes autore Justīne Fišere, RVKM Numismātikas un dārgmetālu nodaļas vēsturniece.

Izstādē citu starpā eksponētas Eiropas monarhu (Gustava II Ādolfa, Kārļa XII, Čārlza I, Džordža III, Frīdriha II, Luija XVI, Ulrikas Eleonoras un Marijas Antuanetes u.c.), aristokrātijas (Kurzemes un Zemgales hercogienes Luīzes Šarlotes u.c.), politisko darbinieku (Nīderlandes politiķu brāļu Johana un Kornēliusa de Vitu, Vācijas kanclera Oto fon Bismarka, Anglijas karavadoņa un politiķa Olivera Kromvela u.c.), pilsētu elites (Rīgas Lielās ģildes eltermaņa Vilhelma Grotes, Rīgas tirgotāja Matiasa Vilhelma fon Fišera u.c.), kultūras darbinieku (filozofa un dzejnieka Johana Gotfrīda fon Herdera, komponista Riharda Vāgnera, Rīgas numismāta, arheologa un kolekcionāra Antona Buhholca u.c.) un daudzu citu izcilu personību nāves piemiņai veltītās medaļas.

Izstādi ievada tēlnieka Augusta Folca (1851–1926) pēcnāves roku atlējums ģipsī, kas ir piemiņas zīme pašam tēlniekam un vienlaikus simbolizē meistara rokas, kas pieminekļos materializējušas citu cilvēku piemiņu.

Vitrīnās eksponēto medaļu digitālos attēlus var palielināt un pētīt skārienjūtīgos ekrānos. Izstādes vēstījumu papildina videomateriālā skatāma filozofa Dr. phil. Raivja Bičevska un vēsturnieka Dr. hist. Andra Levāna diskusija par piemiņu un atmiņu.

Aktuālā informācija par izstādi pavadošās programmas piedāvājumiem būs pieejama muzeja tīmekļvietnē, kā arī sociālajos tīklos.

Izstādes veidotāji:

Izstādi finansiāli atbalsta:
VKKF

Papildu informācija: RVKM Komunikācijas darba nodaļā, tālr.: +371 67356676.

Muzeja tīmekļvietne: www.rigamuz.lv/rvkm/

FB lapa: www.facebook.com/Rigamuz

 

Informāciju sagatavoja:
Ingrīda Lukašēviča
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja
Sabiedrisko attiecību speciāliste
T.: +371 67356680
E-pasts: ingrida.lukasevica@rvkm.gov.lv