Bibliotēkas
Starptautiskā foruma “Prāts Rīgā” vizuālais materiāls

No 24. līdz 28. septembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) un Latvijas Universitātē (LU) norisināsies starptautisks forums “Prāts Rīgā”, kurā, godinot vācu filozofu Imanuelu Kantu (1724–1804) viņa trīssimtās jubilejas gadā, tiksies filozofi un grāmatnieki no dažādām Eiropas valstīm. Forumā zinātniskus referātus papildinās diskusijas, Kantam veltītu krājuma izlašu atklāšana, ekskursija pa Imanuela Kanta vietām Rīgā un citi pasākumi. Dalība forumā ir bez maksas, bet nepieciešams reģistrēties: https://reg.lnb.lv/register.

2024. gadā Kantu atceras akadēmiskas institūcijas visā pasaulē – no spāniski runājošo zemju Kanta biedrības līdz Berlīnes-Brandenburgas Zinātņu akadēmijai, no Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Universitātes līdz internacionālajai Kanta Biedrībā Bonnā. LNB un LU organizētajā forumā “Prāts Rīgā” pulcēsies pētnieki no Latvijas, Igaunijas, Vācijas, Itālijas un Norvēģijas, lai dalītos jaunākajos pētījumos un izgaismotu Kanta aktualitāti mūsdienās. Īpaša uzmanība tiks pievērsta Kanta saiknei ar Latviju un Latvijas grāmatniecības vēsturē rodamajām liecībām par Latvijas vēsturisko vietu uz Eiropas intelektuālās kartes.

Starptautisko forumu ievadīs programma augstākās izglītības iestāžu studentiem. Tai sekos priekšlasījumi, diskusijas, ekskursijas krājuma izlasēs LNB Jesajas Berlina Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā un “Retumu pasaules” telpā, digitālo kolekciju prezentācija un citas aktivitātes vairāku dienu garumā. Foruma noslēgumā tiks piedāvāta iespēja kopā ar Kanta pētniekiem izstaigāt 18. gadsimta filozofijas un grāmatniecības kultūrpunktus Rīgā, starp kurām īpaši izceļama vieta, kurā nāca klajā Kanta grāmatas.

Foruma “Prāts Rīgā” programma pieejama pielikumā. Foruma darba valoda būs latviešu, vācu un angļu. Referātiem vācu valodā būs nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu valodā. Referāti 27. septembrī latviešu valodā tiks tulkoti vācu valodā.

Imanuela Kanta jubileja visā pasaulē ir kļuvusi par iedvesmojošu atskaites punktu, lai izvērtētu apgaismības ideju likteni 21. gadsimtā, morāles, spriestspējas, kritikas un prāta jēdzienus, kurus Kants formulēja savos darbos, un to nozīmi mūsu attieksmē pret sevi un pasauli. Katrai jaunai filozofu paaudzei Kants ir sniedzis iespēju labāk saprast sevi un savu domāšanas pieredzi. Savukārt plašākā sabiedrībā viņa vārds ir labi zināms, bet ne vienmēr skaidri izprasts, jo grūti ir distancēties gan no tā, kas no Kanta un viņa lasītāju idejām ir kļuvis par mūsu ikdienas priekšstatu daļu, gan no klišejiskiem tēliem, kas producēti par Kantu laika gaitā. Forums “Prāts Rīgā” ļaus pārskatīt stereotipus un  iezīmēt Kanta ideju nozīmi šodien.

Jau visa 2024. gada garumā LNB kopā ar LU un citiem partneriem rīkojusi lekcijas un diskusijas, pētnieki ir no jauna pievērsušies Kanta saiknei ar Latviju un atgriezušies pie avotiem arhīvos un reto grāmatu krātuvēs. Līdzšinējo pasākumu atskata materiāli pieejami notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” mājaslapas sadaļā “Kantam 300”.  Pasākumu audioieraksti  pieejami LNB kanālā “Klausītava” norišu cikla “Kantam 300” atskaņošanas sarakstā Spotify un SoundCloud platformās.

Forums “Prāts Rīgā” ir viens no notikumiem ciklā “Latviešu grāmatai 500”, kas tiek īstenots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansējumu. Norišu ciklu “Kantam 300” atbalsta Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Gētes institūts Rīgā, Potsdamas Universitāte, Johannesa Gūtenberga Maincas Universitāte, Kanta biedrība Maincā, Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Latvijā un latviešu-vācbaltiešu centrs Domus Rigensis. Pētījumi izstrādāti fundamentālo un lietišķo pētījumu projektā “Grāmata un sabiedrība Latvijā: Eiropas dimensija un kultūras pārmaiņas” (LZP-2023/1-0263), ko īsteno LNB sadarbībā ar LU. Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu “Starptautiska konference par godu 300. gadadienai kopš Imanuela Kanta dzimšanas” finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.

 

Papildu informācija:
Pauls Daija
Pētniecības vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālrunis: +371 26735250
E-pasts: Pauls.Daija@lnb.lv